Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Zuchwała kradzież w katedrze

W minioną niedzielę, katedra w Świdnicy stała się celem zuchwałej kradzieży, podczas której nieznany wówczas sprawca po zniszczeniu szyby w gablocie bocznego ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dokonał kradzieży cennych dewocjonaliów.

2024-02-09 17:13

[ TEMATY ]

Świdnica

kradzież

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ołtarz MB Nieustającej Pomocy w katedrze świdnickiej

Ołtarz MB Nieustającej Pomocy w katedrze świdnickiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak czytamy na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy do zdarzenia doszło w niedzielę 4 lutego br., o godz. 17. Nieznany wówczas sprawca zniszczył szybę w gablocie bocznego ołtarza Matki Bożej Nieustającej Pomocy, dokonując kradzieży medalików (wot) i zawieszek.

Kradzież ta nie tylko pozbawiła świątynię cennych przedmiotów, ale także stanowiła znieważenie miejsca kultu religijnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Policja działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Świdnicy, niezwłocznie rozpoczęła postępowanie w sprawie tego aktu wandalizmu. Dzięki szybkiej i skutecznej pracy policjantów Wydziału Kryminalnego, a także wykorzystaniu monitoringu wizyjnego, udało się ustalić tożsamość sprawcy, którym okazał się 64-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego. Zarzuty postawione mężczyźnie mogą skutkować karą do 10 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna usłyszał już zarzuty w tej sprawie. O dalszym losie mężczyzny zdecyduje Sąd.

Reklama

W piątek 9 lutego br., ks. kan. Marcin Gęsikowski, proboszcz parafii katedralnej, złożył wizytę w Komendzie Powiatowej Policji w Świdnicy, aby osobiście podziękować funkcjonariuszom Wydziału Kryminalnego za ich zaangażowanie i profesjonalizm. Ich praca pozwoliła na szybkie ustalenie sprawcy kradzieży z włamaniem.

KPP w Świdnicy

Ks. proboszcz Marcin Gęsikowski wręczył policjantom album o świdnickiej katedrze

Ks. proboszcz Marcin Gęsikowski wręczył policjantom album o świdnickiej katedrze

Dewocjonalia o znacznej wartości duchowej zostały skradzione, wywołując ogromne poruszenie w lokalnej społeczności. Dzięki działaniom funkcjonariuszy, możliwe było szybkie zidentyfikowanie i pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy, co stanowi ważny krok w procesie przywracania poczucia bezpieczeństwa i sacrum w przestrzeni świątyni.

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Wielkopostne bierzmowanie

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

bierzmowanie

bierzmowanie diecezjalne

ks. Mirosław Benedyk

Bp Dec wręczył każdemu bierzmowanemu jeden z tomów "Siejby słowa"

Bp Dec wręczył każdemu bierzmowanemu jeden z tomów

Z różnych przyczyn nie mogli przystąpić do tego sakramentu w latach wcześniejszych. Uczynili to jednak z jeszcze większą radością, gdy na ich drodze stanęły osoby, które wprowadziły ich w atmosferę dojrzałej wiary.

- Od kilkunastu lat w katedrze świdnickiej praktykujemy udzielanie sakramentu bierzmowania raz na kwartał, tym osobom, które w wyniku różnych życiowych zdarzeń tego sakramentu nie przyjęły. Niewątpliwie sakrament dojrzałości chrześcijańskiej jest zaniedbywany, pomijany, a i wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego wagi, dlatego nie przystępuje do niego. U Pana Jezusa nigdy nie jest za późno, aby przyjąć Jego łaskę – mówił w rozmowie z Niedzielą Świdnicką ks. Jerzy Kozłowski, wyjaśniając, że osoba, która ma wolę przystąpienia do sakramentu powinna zgłosić się do swojego proboszcza, celem indywidualnego przygotowania. - Przygotowanie zasadniczo powinno odbywać się w rodzinnej parafii kandydata. Jeżeli jest to nie możliwe, kandydat zgłasza się do kancelarii parafii katedralnej z metryką chrztu oraz zgodą swojego księdza proboszcza na przygotowanie do bierzmowania po za parafią zamieszkania na co najmniej dwa miesiące przed planowanym przyjęciem bierzmowania - zaznacza wikariusz parafii katedralnej.

CZYTAJ DALEJ

Czy dostrzegam Boże znaki w swoim życiu?

2024-02-12 13:20

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 2, 13-25.

Niedziela, 3 marca. III niedziela Wielkiego Postu

CZYTAJ DALEJ

Strefa Gazy: wśród ludności cywilnej północnej części panują głód i choroby

2024-03-03 11:55

Sytuacja mieszkańców północnej części Strefy Gazy, którzy tam pozostali, jest wciąż tragiczna. „Widać, że ludzie mają na twarzach wyraz Środy Popielcowej - spięty, smutny, niezbyt optymistyczny” - tak o zgromadzonych w tamtejszym łacińskim kościele mówi biskup pomocniczy Jerozolimy William Shomali. Wskazuje na strach, panikę i głód, które rozwijają się w ciągu ostatnich 5 miesięcy wojny Izraela przeciwko Hamasowi w tym regionie. Hierarcha podkreśla, że napływająca pomoc jest niewystarczająca.

Po pierwsze przybywa ona tylko do południowej części strefy, a po drugie w ilościach ok. 5-krotnie mniejszych niż zapotrzebowanie. Ludzie pozostali na północy i tak nie otrzymaliby wsparcia na południu, a musieliby spać praktycznie na ulicy jako uchodźcy. Teraz są przynajmniej u siebie, choć ich sytuacja przedstawia się strasznie - zaznacza bp Shomali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję