Reklama

Ze świata

Fałszerstwo

Krótki żywot mitu

Budzący wiele emocji tekst, przedstawiony niedawno przez prof. Karen King z Uniwersytetu harvardzkiego, sugerujący, jakoby Pan Jezus miał żonę, jest fałszerstwem albo papirusem „wykonstruowanym” - uważa prof. Francis Watson z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii. Wykazuje on, że szeroko cytowany w mediach tekst został zbudowany z małych fragmentów słów lub wyrazów pochodzących zasadniczo z apokryficznej „Ewangelii Tomasza”, tekstu pochodzenia gnostyckiego, sekcji 101 i 114, ułożonych w nowym kontekście. Zdaniem brytyjskiego znawcy Nowego Testamentu, mamy do czynienia z kompozycją autora nowożytnego o ograniczonej znajomości języka koptyjskiego. Wskazuje on, że w krótkim fragmencie znajdują się wyrażenia właściwe nie czterem Ewangeliom kanonicznym, ale właśnie odkrytej w 1945 r. w Nag Hammadi „Ewangelii Tomasza”.
Nie wolno zapominać, że kiedy mowa jest o oblubienicy, to może być nią Kościół, tak jak ma to miejsce w Księdze Apokalipsy, ale także w liczącej 2 tys. lat tradycji chrześcijańskiej. Może to być także, podobnie jak w Pieśni nad Pieśniami, dusza człowieka poszukującego Boga lub zgodnie z tradycją gnostycką - uczeń dążący do doskonałości.

Irlandia

Lekarze nie chcą aborcji terapeutycznej

Aborcja nigdy nie jest konieczna dla ratowania zdrowia matki - orzekli lekarze podczas międzynarodowego sympozjum w Dublinie, zorganizowanego przez irlandzki Komitet Zdrowia Matki. W ten sposób zaprotestowali oni przeciwko stygmatyzowaniu irlandzkiej służby zdrowia, którą niesłusznie oskarża się, że zaniedbuje zdrowie kobiet ze względu na istniejący w tym kraju absolutny zakaz aborcji.
Zdaniem obradujących w Dublinie lekarzy różnych dziedzin, należy dostrzec różnice między świadomie przeprowadzoną aborcją a terapią, która może zagrozić życiu dziecka. W ich przekonaniu, Irlandia nie potrzebuje liberalizacji prawa aborcyjnego, gdyż kobieta i tak zawsze może tu liczyć na niezbędną terapię. Niekiedy może to zagrozić płodowi, często jednak dziecko wychodzi bez szwanku, nawet po chemioterapii.
W czasie sympozjum podkreślono, że Irlandia znajduje się dzisiaj pod silną presją przemysłu aborcyjnego, który chce przeforsować w tym kraju usuwanie ciąży pod pretekstem, że służy to zdrowiu kobiet.

Niemcy

Prywatny dom Papieża

Reklama

W obecności 200 honorowych gości podczas uroczystości 22 września br. został otwarty dla zwiedzających odrestaurowany prywatny dom Papieża w Pentling pod Ratyzboną. - Ma on być miejscem spotkania z życiem i dziełem Josepha Ratzingera - powiedział abp Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, podczas otwarcia domu. Odnowiono w nim i przystosowano większość pomieszczeń, w tym zrekonstruowano byłą pracownię ks. prof. Josepha Ratzingera. Od października br. wszyscy zainteresowani mogą dom odwiedzić. Będąc profesorem teologii na Uniwersytecie w Ratyzbonie, ks. Ratzinger mieszkał w nim w latach 1969-77.
W uroczystości udział wzięli m.in.: brat Benedykta XVI ks. prał. Georg Ratzinger, osobisty sekretarz papieski ks. prał. Georg Gänswein oraz nuncjusz apostolski w Niemczech abp Jean-Claude Périsset.

Ludzie

Kard. Angelo Bagnasco

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch - kard. Angelo Bagnasco stwierdził, że Kościół jako jedyny walczy dziś o autentyczne prawa dzieci, jak również osób starszych i chorych oraz rodziny, w momencie gdy dominująca kultura chciałaby wyizolować i wysterylizować to, co ludzkiego pozostało jeszcze w naszej cywilizacji.
- Kościół nie jest umierający, jak by czasem chciano i jak się go przedstawia: rozdzierany podziałami, dławiony świadectwami, w stanie utrzymywania się przy życiu. Kościół jest zjednoczony i - chociażby z wysiłkiem - pragnie stawić czoło przeciwnościom czasu z pokorą, wigorem i dalekowzrocznością - mówił włoski kardynał, otwierając posiedzenie Rady Stałej włoskiego Episkopatu. Jego zdaniem, w Kościele dzieje się coś nadzwyczajnego: ludzie o ograniczonych możliwościach i biedacy mogą się zrehabilitować i dokonać czynów ogromnych. To jest ostatni powód, dla którego Kościół nie może nic nie znaczyć, także chrześcijaństwo, którym się karmi.

Cudzysłów

Należy wystrzegać się stereotypów i uznać prawo nieeuropejskich narodów do niezależnego kształtowania demokracji zgodnie z własnymi tradycjami i religijnymi przekonaniami.
Oświadczenie kościelnych komisji ds. sprawiedliwości i pokoju

Krótko

Aldo Moro - włoski polityk zamordowany 34 lata temu przez Czerwone Brygady być może zostanie wyniesiony na ołtarze. Starania o otwarcie procesu kanonicznego rozpoczęto w jego rodzinnych stronach, w regionie Apulii - w mieście Bari.

Radio Watykańskie poinformowało, że nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti odwiedził za zgodą władz kraju 7 uwięzionych opozycjonistów. Watykański dyplomata zapewnił ich o modlitwie papieża Benedykta XVI.

Na Białorusi odbyły się wybory parlamentarne. Do parlamentu weszli tylko kandydaci prorządowi. OBWE oceniła, że wybory nie były wolne ani bezstronne.

W Grecji dziura w budżecie może być dwukrotnie wyższa, niż zakładano. Może się zdarzyć, że zabraknie aż 20 mld euro.

Ehud Olmert - były premier Izraela został skazany na rok więzienia w zawieszeniu. Olmert dopuścił się nieprawidłowości przy dotowaniu prywatnych firm w czasie, gdy był ministrem przemysłu i handlu.

Grecy i Hiszpanie protestowali w końcu września przeciw cięciom budżetowym. Na ulice miast wyszły setki tysięcy protestujących, którzy domagali się rozpisania nowych wyborów. Interweniowała policja.

W Urugwaju izba niższa parlamentu przegłosowała ustawę legalizującą aborcję. 50 deputowanych było za, 49 - przeciw.

Wsiewołod Czaplin - wpływowy rosyjski duchowny rozpoczął zbieranie podpisów w sprawie przeprowadzenia referendum dotyczącego połączenia Rosji, Ukrainy i Białorusi.

Iran odpowie „z całą siłą” na jakikolwiek atak na swoje terytorium - oświadczyła irańska misja przy ONZ w reakcji na wystąpienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Zagroził on atakiem na Iran, jeśli kraj ten przekroczy „czerwoną linię”, którą powinna Teheranowi wyznaczyć społeczność międzynarodowa w pracach nad programem nuklearnym.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Teologia w Zielonej Górze czeka

Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze prowadzi nabór na studia magisterskie z teologii katolickiej w trybie popołudniowym (wykłady od poniedziałku do czwartku) dla posiadających egzamin maturalny – dla świeckich oraz osób zakonnych – bez względu na wiek kandydata, prowadzone w porozumieniu z Papieskim Wydziałem Teologicznym we Wrocławiu.

Studia odbywać się będą od poniedziałku do czwartku w godzinach od 16.15 do 20.30. Przewidziany czas trwania studiów - 11 semestrów. Warunkiem rozpoczęcia studiów jest ukończenie szkoły średniej wraz z egzaminem maturalnym oraz rozmowa kwalifikacyjna (rozmowa odbywa się w Instytucie w Zielonej Górze). Rekrutacja trwa: od 1 czerwca do 20 września 2021 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję