Reklama

Chrystus w katedrze w Cefalù na Sycylii

Cefalù to 14-tysięczne miasteczko na Sycylii, leżące nad brzegiem morza u podnóży ogromnej skały (Rocca). Nazwa została mu nadana przez osiadłych tam już w V lub nawet VI wieku przed Chr. kolonistów greckich i w języku starogreckim oznacza cypel lub przylądek. W II wieku przed Chr. Sycylia przeszła pod panowanie Rzymu, a w 535 r. wcielona została do Cesarstwa Bizantyjskiego. W roku 858 Cefalù, zdobyte przez Arabów, zostało włączone do Emiratu Palermo. Dopiero w 1063 r. odbite zostało przez Normanów pod wodzą Rogera I.
Już jego syn wybudował w Cefalù kościół w stylu romańskim - dzisiejszą katedrę (duomo), której wnętrze zachwyca mozaikami w prezbiterium i freskami.
Z wysokości półkopulistego zwieńczenia centralnej absydy ze złocisto-kolorowej, olbrzymiej mozaiki, wykonanej przez sprowadzonych z Konstantynopola mistrzów, spogląda na nas pogodny Chrystus Pantokrator i uniesioną prawą ręką nam błogosławi. Układ palców tej ręki przekazuje nam prawdę o dwu Jego naturach, Boskiej i ludzkiej (dwa palce złączone), zjednoczonych w Osobie Syna Bożego, który z Ojcem i Duchem Świętym stanowią Boską Trójcę (3 palce). W lewej ręce Pan Jezus trzyma Księgę z cytatem po grecku i łacinie z Ewangelii św. Jana: „Ja jestem światłością świata, kto idzie za Mną, nie będzie błądzić w ciemności, lecz będzie miał światło życia” (J 8, 12).
Poniżej umieszczono Maryję, otoczoną przez czterech archaniołów, w postawie orantki, modlącej się. Na dwu niższych poziomach widnieją apostołowie i ewangeliści. Całość jest na najwyższym poziomie, z wielką dbałością o elegancję gestów, układ szat czy wrażliwość w twarzach.
Mozaikę Pantokratora uważa się za najwspanialszą z bizantyjskich mozaik we Włoszech.

(Ks. K.S.)

2012-10-08 11:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Francja: piąta rocznica męczeństwa ks. Jacquesa Hamela

2021-07-26 14:25

[ TEMATY ]

ks. Jacques Hamel

youtube.com

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Grób księdza Jacquesa Hamela jest miejscem pielgrzymek nie tylko dla francuskich księży i seminarzystów, ale dla całych rodzin. „Przykład życia tego prostego kapłana przemawia z coraz większą siłą” – mówi Radiu Watykańskiemu abp Dominique Lebrun. Właśnie mija pięć lat o męczeńskiej śmierci ks. Hamela, zamordowanego przez islamskich fundamentalistów w czasie sprawowania porannej Mszy w Saint-Étienne-du-Rouvray.

Dziś w tym samym kościele św. Szczepana miejscowy arcybiskup odprawił Eucharystię. Po liturgii odbyła się też uroczystość republikańska na rzecz pokoju i sprawiedliwości, w której uczestniczył minister spraw wewnętrznych Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję