Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Promienie miłosierdzia ze Szczyrkowskiej Góry Błogosławieństw

Niedziela bielsko-żywiecka 41/2012, str. 1

[ TEMATY ]

Kościół

miłosierdzie

MICHAŁ GRYGIEREK

Poświęcenie tryptyku w sanktuarium na Górce

Poświęcenie tryptyku w sanktuarium na Górce

23 września w sanktuarium maryjnym na Górce w Szczyrku bp Tadeusz Rakoczy dokonał poświęcenia wotywnego ołtarza za dar beatyfikacji bł. Jana Pawła II – „Tryptyku Miłosierdzia”

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11. Biskup został powitany na placu przed sanktuarium przez księdza kustosza Marka Kaczmarczyka SDB, ekonoma krakowskiej prowincji salezjanów – ks. Gabriela Stawowego i proboszcza szczyrkowskiej parafii św. Jakuba – ks. kanonika Andrzeja Loranca. W imieniu pielgrzymów pasterza diecezji powitały dzieci i młodzież z Zespołu Regionalnego „Klimczok” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łodygowic.
Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.15. Połączone chóry sanktuarium i z Pawłowic Śląskich wraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Łodygowic wykonały utwór H. J. Botora „Misericordias Domini”.
Po pozdrowieniu i powitaniu przez ks. kustosza Marka Kaczmarczyka SDB, nastąpił obrzęd poświęcenia ołtarza. Następnie ksiądz biskup oddał cześć relikwiom krwi bł. Jana Pawła II.
W homilii hierarcha wyraził wdzięczność obecnym w sanktuarium pielgrzymom za nieustanną modlitwę, która płynie do Boga za pośrednictwem Szczyrkowskiej Wspomożycielki i Królowej Beskidów od 118 lat. Odnosząc się do niedzielnej liturgii słowa, pasterz naszej diecezji zachęcił wiernych do rozkrzewiania wyobraźni miłosierdzia, którą tak gorliwie głosili św. Siostra Faustyna i bł. Jan Paweł II. „Bóg podtrzymuje nas i chroni od zła. Prowadzi po drogach życia, wspiera, gdy jesteśmy słabi. To dla nas, ludzi grzesznych zesłał na świat swojego jednorodzonego Syna. (…) Jezus Chrystus, nasz Pan, nie przyszedł po to, aby mu służono, ale żeby służył. Całe Jego życie było ofiarną służbą i do niej przygotowywał także swoich uczniów” – mówił biskup.
Ołtarz został wykonany przez pracownię Ewy i Piotra Kłosków ze Szczyrku. W nastawie umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego, św. Siostry Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II, a w balaskach u wejścia do kaplicy mieszczącej dzieło (nazwanej od dziś Kaplicą Miłosierdzia) znajduje się relikwiarz na kształt papieskiego herbu mieszczący relikwie krwi Papieża Polaka.

2012-10-10 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uzdrowieni w Kościele

Niedziela przemyska 28/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Kościół

uzdrowienie

Archiwum FSM

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

Młodzi doświadczają w Kościele wewnętrznego uzdrowienia

W roku setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II warto posmakować nie tylko papieskich kremówek, ale również poczuć smak jego pasterskiego nauczania.

Dla bardzo wielu katolików eklezjalnym rarytasem są Orędzia na okoliczność Światowych Dni Młodzieży. W Liście do młodych na ŚDM 2004 Ojciec Święty napisał m.in. „Chrześcijaństwo nie jest tylko jakąś doktryną; jest spotkaniem w wierze z Bogiem, który stał się obecny w naszej historii poprzez wcielenie Jezusa”. Tak, chrześcijaństwo nie jest ideologią, ale jest obecnością ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana. Szczególnej obecności i bliskości Pana Jezusa doświadczamy w Kościele i przez sakramentalną posługę Kościoła, o czym również Papież przypomina w tym Orędziu: „I nie zapominajcie, że należy szukać Chrystusa i rozpoznawać Jego obecność w Kościele, który jest niejako kontynuacją Jego zbawczego działania w czasie i przestrzeni”.

CZYTAJ DALEJ

Nawałnice nad Polską. IMGW wydaje pomarańczowe alerty

2021-07-28 16:22

[ TEMATY ]

pogoda

nawałnica

IMGW

Adobe.Stock

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla 13 województw. Podczas burz opady mogą wynieść 40 mm, a porywy wiatru osiągać 100 km/h.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Łagów. Oaza Nowej Drogi

2021-07-29 11:27

[ TEMATY ]

Ruch Światło‑Życie

młodzież

Wakacje z Bogiem

rekolekcje wakacyjne

Julia Skowrońska

Łagów. W domu rekolekcyjnym trwa Oaza Nowej Drogi I stopnia.

Oaza rozpoczęła się 20 lipca, a zakończy się 5 sierpnia. Biorą w niej udział 24 osoby, którymi opiekuje się 6-osobowa kadra animatorska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję