Reklama

Franciszek

Papież apeluje o rozejm w Strefie Gazy: dosyć, zatrzymajcie się

Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o rozejm w Strefie Gazy i natychmiastowe uwolnienie wszystkich zakładników. "Proszę, dosyć , zatrzymajcie się" - wezwał podczas niedzielnego spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie. "Czy naprawdę myśli się, żeby w ten sposób zbudować lepszy świat?" - zapytał.

[ TEMATY ]

Watykan

wojna

Pro Terra Sancta

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwracając się do tysięcy wiernych przybyłych w południe na plac Świętego Piotra papież powiedział: "Noszę codziennie w sercu z bólem cierpienie ludności w Palestynie i Izraelu z powodu trwających działań zbrojnych. Tysiące zabitych, rannych, bezdomnych, ogromne zniszczenia powodują ból".

WESPRZYJ CHRZEŚCIJAN W ZIEMI ŚWIĘTEJ

Gaziako

Franciszek mówił o "straszliwych konsekwencjach" dla dzieci, których przyszłość jest niszczona.

Podziel się cytatem

"Czy naprawdę myśli się, żeby w ten sposób zbudować lepszy świat? Naprawdę myśli się o tym, by osiągnąć pokój? Dosyć, proszę. Powiedzmy wszyscy: dosyć, proszę!" - wezwał papież.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie dodał: "Zatrzymajcie się. Zachęcam was do kontynuowania negocjacji na rzecz natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i w całym regionie".

Reklama

Zaapelował o uwolnienie zakładników oraz o bezpieczny dostęp cywilnej ludności do pomocy humanitarnej.

Papież zachęcił również: "Nie zapominajmy o umęczonej Ukrainie, gdzie codziennie umiera wiele osób i jest wiele bólu".

Nawiązał ponadto do obchodzonego w niedzielę Międzynarodowego Dnia Świadomości Rozbrojenia i Nierozprzestrzeniania Broni.

"Ile środków marnuje się na wydatki militarne, rosną one także z powodu obecnej sytuacji" - zauważył.

Podziel się cytatem

"Pragnę, aby wspólnota międzynarodowa zrozumiała, że rozbrojenie jest przede wszystkim obowiązkiem, obowiązkiem moralnym" - oświadczył.

Zdaniem Franciszka odwagi ze strony wszystkich członków rodziny ludzkiej wymaga to, aby "przejść od równowagi strachu do równowagi zaufania".

Pozdrowił między innymi grupy parafialne przybyłe z Polski.

Papież, który miał w ostatnich dniach poważne problemy z głosem z powodu infekcji dróg oddechowych, przeczytał cały tekst katechezy i końcowe apele.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ zm/

2024-03-03 13:20

Ocena: +6 -5

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ameryka na wojnie z wirusem

[ TEMATY ]

USA

pomoc

wojna

epidemia

Stany Zjednoczone

Ameryka

koronawirus

Mikołaj "Vonsky" Teperek, "Vonsky Channel"

Chicago

Chicago

Gwałtownie rosnąca w Ameryce liczba zakażonych nowym chińskim koronawirusem SARS-CoV-2, która w chwili pisania tego artykułu wynosiła już ponad 400 tys. osób, zmusza władze federalne oraz stanowe do podejmowania coraz dalej idących środków prewencyjnych mających ograniczyć skutki pandemii. Do tej pory w USA zmarło prawie 13 tys. obywateli.

Prezydent Donald Trump zdecydował o wprowadzeniu w USA stanu nadzwyczajnego, taki krok miał m.in. umożliwić przekazanie poszczególnym stanom dodatkowych miliardów dolarów na walkę z koronawirusem. Stany Zjednoczone postanowiły przeznaczyć na ten cel astronomiczne kwoty pieniędzy i tym samym, mówiąc kolokwialnie, utopić skutki pandemii w morzu gotówki. Jeszcze w połowie marca, na Kapitolu przyjęto pierwszą specustawę pomocową, którą następnie podpisał prezydent Trump. Przewidywała ona m.in. nieodpłatne wykonywanie testów na obecność koronawirusa oraz płatne urlopy dla chorych na Covid-19 pracowników, za które zapłaci rząd federalny. Sprawa była istotna, bowiem w Ameryce nie ma gwarancji płatnych urlopów zdrowotnych na poziomie federalnym – kwestie tą reguluje ustawodawstwo stanowe oraz indywidualne umowy na linii pracodawca-pracownik.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Jagodziński: przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania

2024-04-17 07:09

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania i zrobię wszystko, aby jej sprostać - mówi w rozmowie z KAI abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, polski kapłan pochodzący z diecezji kieleckiej, odnosząc się do ogłoszonej dzisiaj przez Stolicę Apostolską nominacji na nuncjusza apostolskiego w Republice Południowej Afryki i w Lesotho.

Nominacja zastała nuncjusza na rekolekcjach w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia, które prowadzi pochodzący także z diecezji kieleckiej ojciec Tomasz Mączka.

CZYTAJ DALEJ

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

2024-04-17 18:30

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Spotkanie zorganizowało Duszpasterstwo Kolejarzy. Z prelekcją wystąpiła Adriana Kwiatkowska, sekretarz synodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję