Reklama

Kościół

Nie bądź ślepy! Daj się prowadzić Słowu - Jasnogórskie Dni Skupienia

O tym, że Biblia jest najlepszym scenariuszem i twojego życia - przekonuje paulin o. Marcin Ciechanowski. Zakończyła się kolejna edycja Jasnogórskich Dni Skupienia pod hasłem: „Serce pełne słowa, czyli gdzie szukasz spełnienia”. W „Jasnym Skupieniu” uczestniczyło 240 osób z całej Polski.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Jasna Góra.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tomasz Zajdel przyjechał z kolegami z Lubania. Jest mężem, ojcem dwójki dzieci, pracuje w instytucji publicznej, w wolnym czasie trenuje siatkówkę W Jasnogórskich Dniach Skupienia uczestniczył po raz pierwszy, namówił go kolega. - Myślę, że w życiu człowieka przychodzi taki czas, kiedy potrzeba pustyni, pobycia sam na sam z Bogiem, zwłaszcza teraz w okresie Wielkiego Postu. A przy okazji człowiek szuka odpowiedzi na pytania, które zadaje Panu Bogu, a w codzienności nie zawsze jest czas na taką spokojną z Nim rozmowę. Tu przez głoszone słowo usłyszałem, to co Bóg mówi do mnie i to rozwiązało moje sprawy, z którymi przyjechałem - mówił mężczyzna. Podkreślił, że dzięki wierze, umacnianej relacji z Bogiem „można w tym zepsutym świecie odnaleźć pokój i szczęście”.

Kamila jest młodą kobietą po dwudziestce, na co dzień prowadzi salon kosmetyczny. Mieszka w Lublinie. Na Jasnogórskich Dniach Skupienia była już przed pandemią. - Po takich rekolekcjach zdecydowanie jest lżej na sercu, czuję się wewnętrznie wyciszona. Na co dzień praca, obowiązki, praca, trudno jest znaleźć czas na regularne czytanie słowa Bożego, ale staram się modlić. W życiu szukam harmonii - wyznaje uczestniczka „Jasnego Skupienia”. Ceni sobie otwartość ludzi, którzy przyjeżdżają na te rekolekcje. - Choć jesteśmy z różnych stron Polski, są też ludzie starsi, to z każdym można porozmawiać, dobrze się tu czuję - mówi Kamila.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jarosław, jak mówi, już chyba po raz ósmy uczestniczył w Jasnogórskich Dniach Skupienia. Teraz zaprosił kolegów. W sumie przyjechało 10 osób. - Kiedy wracałem z Częstochowy, koledzy podpytywali, skąd mam tyle chęci do życia, pozytywnego działania, więc opowiedziałem o Jasnogórskich Dniach Skupienia. Nie wstydzę się tego. Chyba ich „zaraziłem”, bo przyjeżdżają ze mną - opowiada. Pochodzi z Wrześni. Pracuje w Kaliszu, zarządza czterystuosobową fabryką. Podkreśla że wielkim darem „Jasnego Skupienia” jest to, że w nowy sposób patrzy się na Pismo Święte, na słowo Boże. - Człowiek nastraja się na słowo Boże, nim się napełnia, chłonie je owocnie. Po pierwszych czy drugich Jasnogórskich Dniach Skupienia nauczyłem się czytać słowo Boże. Nad Biblią zasiadam o poranku, kiedy jestem najbardziej wypoczęty. To słowo daje moc, ochronę na cały dzień, na wszystkie zdarzenia tego dnia i nie wyobrażam sobie, aby było inaczej - mówi o swoim doświadczeniu rozważania słowa Bożego i zachęca do wejścia w rzeczywistość Biblii.

Reklama

- Żeby życie człowieka nie było ślepe, trzeba pozwolić się prowadzić słowu Bożemu - mówi przewodnik Jasnogórskich Dni Skupienia o. Marcin Ciechanowski. Paulin, wyjaśniając duchowy sens rekolekcji, wskazuje przede wszystkim na badanie jak słowo Boże wypełniało i prowadziło Jezusa, Maryję i by też tak było w naszym życiu. - Celem jest nawiązanie relacji z Bogiem przez Pismo św. Bóg dał nam je, by z Nim dialogować. To przez rozmowę tworzymy bliskość i taka relacja bliskości z Bogiem jest nam potrzebna - zapewnia o. Marcin.

Jasnogórskie Dni Skupienia odbywają się od grudniowego adwentu, poprzez okres Wielkiego Postu i Zmartwychwstania, Zesłania Ducha Świętego, aż do czerwca. Kolejne edycje w tym roku zaplanowano: 15-17 marca, 26-28 kwietnia, 10-12 maja, 7-9 czerwca.

Szczegółowe informacje i program przesyłane są mailowo. Wystarczy napisać pod adres: jasneskupienie@jasnagora.pl. Udział w rekolekcjach jest bezpłatny.

2024-03-03 17:07

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Pod hasłem „Do naszej Matki, Królowej Polski” już w najbliższą sobotę i niedzielę,, 1-2 września, na Jasnej Górze odbędzie się ogólnopolskie święto dziękczynienia za plony. Dożynki zgromadzą przedstawicieli wszystkich polskich diecezji, którzy pielgrzymować będą z wieńcami i owocami ziemi, by dziękować Bogu za tegoroczne zbiory. W niedzielę w głównych uroczystościach weźmie udział Prezydent RP Andrzej Duda. Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych o godz. 11.00. przewodniczyć ma abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników. - Współczesny człowiek coraz częściej poddaje się pokusie samowystarczalności, ale rolnicy są wciąż tymi ludźmi, którzy odczuwają potrzebę dziękczynienia, a dożynki organizowane są od parafii poprzez gminy do województw – zauważa bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

CZYTAJ DALEJ

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 6, 44-51.

Czwartek, 18 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: wystarczy, że weźmiemy od Maryi Jezusa

– Maryja chce nam wszystko wyprosić, ale najpierw mówi: weź ode Mnie Jezusa, weź Go na serio do każdego fragmentu swojego życia – powiedział bp Andrzej Przybylski. 16 kwietnia hierarcha przewodniczył w parafii św. Rocha w Naramicach Mszy św. na powitanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wierni zebrali się przy szkole podstawowej, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania. Po przybyciu obrazu z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego Kapłana i Męczennika w Chojnych-Hucie, przy akompaniamencie strażackiej orkiestry, wyruszyli w procesji do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję