Reklama

Niedziela Wrocławska

Spojrzenie, które miłuje i wybiera

Jak ujrzeć i spotkać Boga tłumaczył młodym podczas wielkopostnego dnia skupienia bp Maciej Małyga.

Magdalena Lewandowska

Podczas spotkania Jezus w Najświętszym Sakramencie przechodził między młodymi i ich błogosławił.

Podczas spotkania Jezus w Najświętszym Sakramencie przechodził między młodymi i ich błogosławił.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzież z dekanatu Wrocław-Krzyki spotkała się na wspólnym dniu skupienia w parafii Świętej Trójcy. Był czas na adorację Najświętszego Sakramentu, Eucharystię, trudne pytania młodych do bp. Macieja Małygi i długie rozmowy przy pizzy.

– Mam wrażenie, że rekolekcje wielkopostne organizowane dla całej parafii niekoniecznie dobrze trafiają do ludzi młodych. A to jest wydarzenie tylko dla nich, z przekazem dla nich, z modlitwą pod nich. Ze słowem, które ma dotrzeć do ich serc i ma ich poruszyć – mówi ks. Jakub Deperas, dekanalny duszpasterz młodzieży i opiekun wspólnoty młodzieżowej Phileo z parafii Świętej Trójcy. I dodaje: – Chciałem też, żeby razem się spotkali i zobaczyli, że ludzi wierzących w ich wieku jest naprawdę sporo. Wbrew temu, czego doświadczają w swoich środowiskach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak ujrzeć i spotkać Boga tłumaczył młodym bp Maciej Małyga. – Gdy głoszę homilię dla dzieci, to bardzo lubię zadawać im pytanie: "Czy ktoś z was widział kiedyś na własne oczy swoją własną twarz?". Oczywiście okazuje się, że nikt nigdy na własne oczy jej nie zobaczył. Ale przecież nikt nie powie, że skoro nie widzial, to jej nie ma. Tak mi bliska, ale jej nie widzę. Wtedy przychodzi mi na myśl tajemnica Boga. On jest nam bliższy, niż nasza własna twarz, chociaż na własne oczy Go nie widzimy – mówił młodzieży bp Maciej. I dodawał: – Bóg jest dla ciebie kimś bardziej intymnym niż ty sam dla siebie, chociaż Go nie widzisz. Chodzi o to, żeby umieć dotrzeć do własnego wnętrza i użyć duchowego wzroku.

Hierarcha przywołał postać Mojżesza i proroka Izajasza, który widział Boga tylko w formie obłoku. Nie ujrzał oblicza Boga, bo On jest tajemnicą. – Na dosłowne ujrzenie Boga czekamy, ale da się Go usłyszeć. Bardzo lubię fragment z Ewangelii św. Jana, kiedy Jezus uzdrawia niewidomego. On znał Mesjasza tylko z Jego głosu i potem, gdy odzyskuje wzrok, to rozpoznaje Jezusa właśnie po Jego głosie, bo przecież Go wcześniej nie widział. To dla nas wskazówka, że musimy teraz, w naszym życiu, dobrze Boga słuchać, żeby móc Go rozpoznać – tłumaczył bp Maciej.

Reklama

Zapraszał młodzież, by wsłuchiwała się w głos Boga w swoim wnętrzu. To głos, który zachęca do pięknej miłości.

– Jezus, który spojrzał na Mateusza – ten fragment Ewangelii o powołaniu Mateusza zaprowadził mnie do seminarium duchownego. Gdy byłem w klasie maturalnej, bardzo lubiłem go czytać. Niby krótki: Jezus popatrzył na Mateusza, powiedział „Pójdź za Mną” i on poszedł. Ale jest tam sporo tajemnic i pięknych wydarzeń. Bóg patrzy na ciebie i zaprasza cię do pewnej drogi. Patrzy z miłością, wie, czego ci brakuje i chce ciebie stworzyć na nowo. Co to znaczy? Chodzi o porzucenie starego człowieka w nas, od którego nie możemy się odczepić – mówił bp Małyga.

Jak zaznaczał, patrzenie na Boga nie oznacza fizycznego widzenia: – To raczej wymiana spojrzeń w naszym sercu. Św. Paweł mówi, że każdy ma światłe oczy serca. Zapraszam was, by umieć użyć tego duchowego wzroku w nas. Dostrzec Boga, to znaczy nawiązać z Nim relację bliskości. A Boże spojrzenie oczyszcza, wybiera, miłuje. Ono stwarza nas na nowo.

2024-03-03 18:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XXIV Dzień Papieski pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia”

2024-04-17 14:19

[ TEMATY ]

Dzień Papieski

PAP/Piotr Nowak

Pod hasłem „Święty Jan Paweł II. Ewangelia starości i cierpienia” będzie obchodzony 13 października w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie XXIV Dzień Papieski. Dzień ten upamiętnia pontyfikat Papieża Polaka i jest okazją do wsparcia zdolnej młodzieży z małych miejscowości, którą opiekuje się Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

O tym, co składa się co roku na obchody Dnia Papieskiego mówili przedstawiciele Fundacji w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Podsumowali także ubiegłoroczny, XXIII Dzień Papieski.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz Jagodziński: przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania

2024-04-17 07:09

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

Archiwum prywatne

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Na abp. Henryka Jagodzińskiego czeka Ghana

Przyjmuję tę nominację jako wyraz zaufania i zrobię wszystko, aby jej sprostać - mówi w rozmowie z KAI abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie, polski kapłan pochodzący z diecezji kieleckiej, odnosząc się do ogłoszonej dzisiaj przez Stolicę Apostolską nominacji na nuncjusza apostolskiego w Republice Południowej Afryki i w Lesotho.

Nominacja zastała nuncjusza na rekolekcjach w opactwie w Klosterneuburgu k. Wiednia, które prowadzi pochodzący także z diecezji kieleckiej ojciec Tomasz Mączka.

CZYTAJ DALEJ

Dobre życzenia

2024-04-17 14:36

[ TEMATY ]

Caritas

Zielona Góra

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom

Międzynarodowy Klub Seniora

materiały organizatora

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję do wyrażenia swoich życzeń i nadziei

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję do wyrażenia swoich życzeń i nadziei

16 kwietnia w Zielonej Górze odbyło się kolejne spotkanie Międzynarodowego Klubu Seniora „Radość wieku”.

Tym razem członkowie klubu mieli zajęcia z psychologiem. Spotkanie, które odbyło się w siedzibie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas, podzielone zostało na dwie części. Na początek na stole pojawiła się gra „Kim jestem?”. Była to okazja nie tylko do dobrej zabawy, bo zaproponowana gra rozwija również umiejętność współpracy w grupie oraz zachęca do wysiłku intelektualnego. Następnie uczestnicy wzięli udział w aktywizacji, w czasie której wyrażali swoje życzenia i nadzieje, a także życzyli sobie wzajemnie dobra, spokoju i radości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję