Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30. rocznica śmierci Bpa Miłosława Kołodziejczyka

Bp Andrzej Przybylski: aby oczyścić Kościół, trzeba najpierw oczyścić nasze myślenie o Kościele

Dokładnie w 30. rocznicę śmierci Bpa Miłosława Kołodziejczyka, w parafii w Sułoszowej, odbyły się uroczystości upamiętniające jego osobę i dzieło. Mszy świętej przewodniczył Bp Andrzej Przybylski.

[ TEMATY ]

Sułoszowa

Archiwum bAP

Na zdjęciu rodzina śp. Bpa Miłosława Kołodziejczyka

Na zdjęciu rodzina śp. Bpa Miłosława Kołodziejczyka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obok licznie zgromadzonych wiernych obecni byli członkowie rodziny Bpa Miłosława, w tym dwaj bracia i siostra. Zebranych przywitał najpierw proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej Ks. Leszek Kołczyk. Z dumą wspomniał zmarłego biskupa, jako parafianina i kapłana powołanego z tej sułoszowickiej ziemi.

W homilii Bp Andrzej Przybylski nawiązując do sceny oczyszczenia świątyni przypomniał znaczenie Kościoła w naszej relacji z Bogiem. „Przez to wydarzenie Jezus pokazuje nam, że Kościół jest własnością samego Boga i to On ma prawo tworzyć go i prowadzić według własnej woli. Naszym zadaniem jest oczyścić nasze uczestnictwo w Kościele z tego, co nie pochodzi od Pana Boga. Jezus zmienia też radyklanie sposób, w jaki pragnie odbierać kult od swoich uczniów. To ma być całkowity dar z siebie, a nie z zewnętrznych ofiar i rzeczy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do postaci śp. Bpa Miłosława Kołodziejczyka, Bp Andrzej przypomniał słowa św. Jana Pawła II o zmarłym.

„Ojciec Święty nazwał biskupa Miłosława człowiekiem zakochanym w Kościele. Jego miłość do Kościoła wyrastała najpierw z doświadczenia wiary przekazanego przez rodzinę i parafię. Dzięki studiom i wykładom z dogmatyki Bp Miłosław uczył siebie i innych prawdy o Kościele, mając przekonanie, że nie wszystko co jest w Kościele jest Kościołem. Żeby oczyścić Kościół trzeba najpierw oczyścić nasze myślenie o nim. Bez tego nie da się pokochać Kościoła z jego ludzkimi słabościami i potknięciami, i nie znajdzie się właściwych motywacji, by uczestniczyć w życiu Kościoła i wziąć za niego odpowiedzialność.”

Podziel się cytatem

Na koniec mszy świętej głos wdzięczności za pamięć o Bpie Miłosławie Kołodziejczyku wypowiedział Ks. Kan Eugeniusz Kołodziejczyk, rodzony brat zmarłego. Po uroczystościach w kościele odbyło się spotkanie rodziny Kołodziejczyków, którzy wiernie strzegą pamięci o swoim przodku. Bp Miłosław Kołodziejczyk urodził się w 1928 roku w Sułoszowej. Zmarł 3 marca 1994 roku w Częstochowie. W latach 1978-1994 był biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.

2024-03-03 19:21

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto plonów w Sułoszowej

Niedziela sosnowiecka 37/2020, str. V

[ TEMATY ]

dożynki

Sułoszowa

Piotr Lorenc

Do świątyni tradycyjnie rolnicy nieśli wspaniałe wieńce dożynkowe

Do świątyni  tradycyjnie rolnicy  nieśli wspaniałe  wieńce dożynkowe

30 sierpnia w Sułoszowej dziękowano Panu Bogu za tegoroczne plony. Biskup Grzegorz Kaszak modlił się wraz z rolnikami w intencji całej diecezji. Dożynki miały, z racji pandemii, skromny wymiar.

Pragniemy podziękować najpierw Panu Bogu za zebrane plony, ale i modlić się w intencji wszystkich rolników, prosząc dla nich o potrzebne łaski i Boże błogosławieństwo. Jak Bóg pozwoli to w przyszłym roku, już bez groźby pandemii, uczynimy to w bardziej spektakularny sposób – powiedział podczas uroczystości w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa ks. Leszek Kołczyk, diecezjalny duszpasterz rolników, a zarazem proboszcz w Sułoszowej.

CZYTAJ DALEJ

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych pociągał do Ciebie!

2024-05-23 10:05

[ TEMATY ]

homilia

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Ci, którzy przyznają się do Chrystusa, którzy idą za Nim, którzy stali się Jego uczniami, nie mają traktować Jego nauki wybiórczo. Zbawiciel chce, by całe Jego nauczanie było przyjmowane i przestrzegane.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Maryjo, ja Twe dziecię

2024-05-26 09:50

Ks. Wojciech Kania

– Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami – powiedział ks. Tomasz Lis.

„ Maryjo, ja Twe dziecię” – to hasło tegorocznego diecezjalnego spotkania dzieci komunijnych w janowskim sanktuarium, w którym ponad 500 dzieci dziękowało za dar pierwszej komunii świętej. Wspólne dziękczynienie rozpoczęło się od nabożeństwa majowego. Po odśpiewaniu Litanii Loretańskiej uczestnicy spotkania zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem. Następnie dzieci uczestniczyły we wspólnej Mszy św., której przewodniczył biskup pomocniczy senior Edward Frankowski. Kustosz sanktuarium ks. Tomasz Lis, witając zebranych, podkreślił, że dzieci przybywają do janowskiego sanktuarium jak do domu mamy. – Gromadzimy się w przededniu Dnia Matki, kiedy to dziękujemy naszym mamom za dar życia i wychowania. Dziś przybywacie do naszej duchowej Matki, Maryi, która jak każda mama troszczy się o nas i opiekuje się nami. Tutaj przy Maryi mamy uczyć się wielkiego szacunku do Eucharystii, która jest sakramentem miłości i obecności Pana Jezusa. Wypraszajcie tutaj w domu Matki Bożej Janowskiej potrzebne łaski dla siebie i swoich bliskich – wskazywał ks. Tomasz Lis. Biskup Edward Frankowski, rozpoczynając Eucharystię, podziękował wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym, katechetom za opiekę nad dziećmi oraz wyraził radość z obecności tak wielu dzieci, rodziców i opiekunów. Przypomniał wszystkim zebranym postać św. Jana Pawła II, zachęcając do miłowania Matki Najświętszej i złączenia się z nią na wzór papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję