Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2012, str. 6

Memento tragedii smoleńskiej

Pamiątki po śp. gen. Błasiku

Ewa Błasik, wdowa po gen. Andrzeju Błasiku, dowódcy Sił Powietrznych RP, który zginął 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, złożyła na Jasnej Górze szczególne wota - pamiątki po mężu. Są to m.in.: mundur generalski, który miał na sobie w czasie katastrofy, czapka generalska z otokiem, bez orzełka, oraz odznaki dowódcy Sił Powietrznych RP - generalska szabla i symboliczna buława. Uroczystość przekazania wotów miała miejsce w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 20 października, podczas Mszy św. za Ojczyznę, której przewodniczył o. Jan Pach. Wprowadzenia do aktu złożenia wotum dokonał o. Dariusz Cichor, definitor generalny Zakonu Paulinów, mówiąc: - Bardzo serdecznie proszę żonę śp. gen. Andrzeja Błasika i Rodzinę o to, by teraz na ołtarzu Maryi, Królowej Polski, złożyli dary przejmujące w swej wymowie, dary, które oni składają dzisiaj w intencji gen. Andrzeja Błasika, ale także w intencji całej naszej Ojczyzny. Ewa Błasik powiedziała: - Te pamiątki przywiozłam i pragnę, aby tutaj, w duchowej stolicy Polski, na Jasnej Górze, mogły być na wieki przechowywane i aby pielgrzymi udający się na Jasną Górę mogli oglądać to wszystko. Jestem niezwykle wzruszona, zaszczycona i dumna, że mogłam złożyć te wota po mężu tutaj.

Modlitewna Noc Czuwania

Maryjo, bądź z emigrantami!

Opolskiej emigracji i jej duszpasterzach pamiętano na Jasnej Górze 19 i 20 października br. podczas 27. Modlitewnej Nocy Czuwania. Organizatorami spotkania byli Księża Chrystusowcy oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. - W Domu Matki i Królowej polecamy prawie 18-milionową rzeszę naszych rodaków żyjących w ponad 70 krajach świata - powiedział ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i moderator Ruchu Apostolatu Emigracyjnego w Polsce. Przybyło ponad 1600 osób z Polski i Europy, a także z Kanady. Obecny był bp Wiesław Lechowicz z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. Spotkanie było także podziękowaniem za 80 lat posługiwania Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Zebranych w Kaplicy Matki Bożej powitał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, słowami: - Wiemy, co znaczy Jasna Góra dla wszystkich naszych braci rozsianych po świecie. My, paulini, też to wiemy, bo często do nas dzwonią, piszą, dziękują za Apel Jasnogórski. Jasna Góra staje się zwornikiem jedności, Maryja Jasnogórska, Królowa nasza, łączy nas tutaj. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Tomasz Sielicki. Mszy św. o północy przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. - Jak mówią statystyki Głównego Urzędu, w ostatnich latach, na przełomie 2010/2011, urodziło się w Polsce 390 tys. dzieci, a w tym samym czasie wyemigrowało ponad 300 tys. Być może dla zjednoczenia się z rodziną dobrze, że tak jest, ale jednocześnie sama statystyka mówi, że jesteśmy na równi pochyłej - zaznaczył ze smutkiem abp Depo.

Krótko

17 października w Starej Bibliotece na Jasnej Górze odbyło się spotkanie poświęcone wykorzystaniu środków unijnych w północnej części województwa śląskiego. Nieprzypadkowo za miejsce spotkania wybrano klasztor jasnogórski, w którym w latach 2007-2013, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, realizowany jest projekt kluczowy: „Kompleksowa restauracja zabudowań Klasztoru Ojców Paulinów na Jasnej Górze”.

W dniach 19-21 października odbywała się Kongregacja Odpowiedzialnych za Duszpasterstwo Powołań. W czasie Kongregacji podziękowano bp. Wiesławowi Lechowiczowi, ustępującemu z funkcji przewodniczącego KRDP, i przywitano bp. Marka Solarczyka, który niedawno został wybrany na delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań.

20 października miała miejsce Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet z udziałem kilkuset uczestniczek. Mszy św. przewodniczył bp Ireneusz Pękalski z Łodzi, delegat Episkopatu ds. Duszpasterstwa Kobiet, a koncelebrował ks. prał. Tomasz Król, duszpasterz Polskiego Związku Kobiet Katolickich.

20 października modlili się na Jasnej Górze członkowie „Środowiska” - osoby, które znajdowały się w gronie przyjaciół księdza, biskupa, a potem kardynała Karola Wojtyły. Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

20 października przybyła 9. Pielgrzymka Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego z udziałem ok. 120 osób. Obecny był prezes PTZ Jerzy Mańkowski. Mszy św. przewodniczył biskup senior Paweł Socha z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

20 października odbyła się 9. Pielgrzymka Taksówkarzy z udziałem kilkuset osób. Mszę św. odprawił arcybiskup senior Stanisław Nowak.

Zapowiedzi

8-10 listopada - Forum Szkół Katolickich

10/11 listopada - 22. Czuwanie Współpracowników Apostolskich Sióstr Pallotynek

2012-10-29 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mazowieckie: Kobieta zaczęła rodzić przed szpitalem; poród odebrał policjant

2021-09-23 09:48

[ TEMATY ]

noworodek

Karol Porwich

Policjant z Kozienic (Mazowieckie) odebrał poród. Pomógł kobiecie, która nie zdążyła dotrzeć do szpitala na czas i zaczęła rodzić w samochodzie na parkingu tuż przed lecznicą - poinformowała w czwartek rzeczniczka kozienickiej policji asp. Ilona Tarczyńska.

W środę wieczorem 30-letni st. sierż. Ireneusz Iwańczyk wykonywał obowiązki służbowe przed szpitalem w Kozienicach, gdy nagle usłyszał krzyk kobiety. Natychmiast wybiegł z radiowozu i podbiegł do auta stojącego na parkingu. Była tam przyszła matka, która właśnie zaczęła rodzić, i towarzyszący jej mąż.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję