Reklama

Z kraju

Bp Marek Mendyk

Marginalizacja lekcji religii

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Marek Mendyk twierdzi, że to, co dziś w sprawie nauczania religii robi polski rząd, prowadzi do marginalizacji tego przedmiotu w szkołach. Komisja zaapelowała ponownie do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przywrócenie lekcji religii/etyki do ramowego planu nauczania. Wyraziła ona troskę o dalsze losy nauczania religii w szkole. Część samorządów twierdzi bowiem, że nowelizacja przepisów prowadzi do zmiany statusu lekcji religii, co może skutkować próbami wprowadzenia odpłatności za nie. Bp Mendyk zauważa, że w tej sprawie mamy do czynienia ze złą wolą rządzących. MEN nie odpowiada na prośby Komisji o podjęcie rozmów, choć wcześniej ustalono, że spotkanie odbędzie się po 3 września. - Jeszcze na wiosnę minister Krystyna Szumilas uspokajała mnie, że temat jest prosty do załatwienia, a teraz nic nie robi w tej sprawie. Już wtedy pytałem panią minister, dlaczego woli tłumaczyć, że w nauczaniu religii nic się rzekomo nie zmienia, zamiast po prostu przywrócić pierwotny zapis - relacjonuje bp Mendyk.

Ludźmierz - Nowy Targ

Sympozjum na 50. rocznicę koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej

W Ludźmierzu i w Nowym Targu z okazji 50. rocznicy koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej odbyło się w dniach 23-24 października sympozjum pt. „Maryja w wierze Kościoła i w życiu narodu”. W pierwszym dniu sympozjum Eucharystii przewodniczył arcybiskup senior Stanisław Nowak, który podczas koronacji Matki Bożej Ludźmierskiej był w Ludźmierzu wikarym. Mówił o tamtych czasach i przeszkodach podczas przygotowywania tego wydarzenia. - Matkę Bożą koronujemy naszą miłością ukrzyżowaną, miłością wierną - zaznaczył. Abp Wacław Depo - metropolita częstochowski zauważył, że tamta koronacja to niejako pierwszy dar Soboru Watykańskiego II.

Reklama

W sympozjum wzięli również udział kard. Franciszek Macharski i bp Grzegorz Ryś z Krakowa. Wśród prelegentów byli głównie profesorowie z polskich i zagranicznych uczelni, a także siostry zakonne i osoby świeckie. Konferencji słuchali przedstawiciele różnych organizacji, m.in. członkowie Związku Podhalan, żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wielką niespodziankę sprawili uczestnikom sympozjum mali górale z Krauszowa, którzy w strojach góralskich i w rytmie kapeli regionalnej zaprezentowali tańce i śpiewy w gwarze.

Kustosz ludźmierskiego sanktuarium - ks. Tadeusz Juchas powiedział, że w zaproponowanych tematach prelekcji chodziło o podkreślenie teologicznego związku uroczystości koronacyjnej z centralnym wydarzeniem Millennium Chrztu, jakim był Akt Oddania Polski Matce Bożej. - Próbujemy spojrzeć na to zagadnienie ze szczególnym uwzględnieniem maryjnego nauczania bł. Jana Pawła II, by ukazać konsekwencje i aktualność religijnych doświadczeń Wielkiej Nowenny, w tym także ludźmierskiej koronacji, dla całego regionu Małopolski - mówił.

Sejm

„Tak” dla aborcji eugenicznej

Sejm w przyspieszonym tempie odrzucił 24 października br. projekt ustawy Solidarnej Polski, którego celem było ograniczenie aborcji nienarodzonych dzieci chorych i niepełnosprawnych.

Reklama

Posłowie głosowali nad wnioskiem Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej o odrzucenie projektu zmian zaproponowanych przez Solidarną Polskę. Za odrzuceniem ustawy o projekcie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie dziecka poczętego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży głosowało 245 posłów, przeciw było 184, wstrzymało się 10 posłów. Za odrzuceniem projektu ustawy opowiedziały się kluby PO, SLD i Ruchu Palikota, za dalszymi pracami nad projektem byli posłowie PiS, SP. Klub PSL nie narzucił swoim członkom dyscypliny partyjnej.

Projekt klubu Solidarnej Polski zakazuje przerywania ciąży, gdy występuje prawdopodobieństwo ciężkiego uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby. W projekcie używane jest określenie „aborcji eugenicznej”.

Cudzysłów

Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi.
*
By dać życie, kobieta musi być matką, ale by je po Bożemu wychować, musi pozostać duchem dziewicą.
*
Im człowiek ma więcej okazać miłości innym, tym bardziej musi się wyrzec miłości jemu należnej, tym bardziej musi zapomnieć o swoim życiu osobistym.
Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Chodzi m.in. o ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, którego źle rozpoznał urzędnik MSZ, a śledczy już od dwóch lat wiedzieli o pomyłce. W planach prokuratury są też ekshumacje innych ciał.

80 proc. Polaków uważa, że ludzkie życie, niezależnie od okoliczności, powinno być chronione od poczęcia do naturalnej śmierci. To o 10 proc. więcej niż w 2007 r. Poparcie dla ochrony życia wzrosło wśród ludzi młodych, wykształconych, kadry kierowniczej i mieszkańców dużych miast.

Według sondażu CBOS, 68 proc. ankietowanych uważa, że nie ma wpływu na sprawy kraju; 30 proc. jest przeciwnego zdania. 50 proc. badanych jest zdania, że ma wpływ na sprawy lokalne; odmiennego zdania jest 47 proc. respondentów.

Kwestie dotyczące wysokości odpisu podatkowego zastępującego Fundusz Kościelny zostaną umieszczone w tzw. porozumieniu ramowym między stroną rządową a Kościołami i związkami wyznaniowymi, a „o ostatecznym kształcie tego projektu będzie decydował parlament”. Takie jest stanowisko rządu.

Donald Tusk zapowiedział, że procedura in vitro będzie finansowana z budżetu - przez 3 lata dla 15 tys. par. Premier uznał, że ustawa nie jest potrzebna, sprawę można załatwić rozporządzeniem.

Premier nie przyjął dymisji minister Joanny Muchy. Uznał, że to nie minister jest winna powodzi na Stadionie Narodowym w dniu meczu Polska - Anglia.

W wieku 108 lat zmarł najstarszy były więzień KL Auschwitz. W obozie spędził 3 lata.

Zmarł Przemysław Gintrowski, bard „Solidarności”. Miał 61 lat.

W Polsce w 2011 r. przeszczepiono rekordową liczbę 1514 narządów, ale nadal ponad 2,2 tys. chorych czeka na przeszczep nerki, serca, wątroby lub innych narządów.

Zbigniew Boniek został wybrany na nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej (PZPN).

2012-10-29 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję