Reklama

Polska

Nowa ewangelizacja Krakowa

Blisko 14 tys. osób modliło się na stadionie Cracovii w sobotę 20 października 2012 r. Znaczna część z nich przystąpiła do sakramentu pojednania, wzięła udział w adoracji Najświętszego Sakramentu i oddała swoje życie Jezusowi Chrystusowi. Inicjatywa, która miała na celu nową ewangelizację miasta, trwała od 19 do 21 października. Poprzedziły ją długie przygotowania, rozpoczęte w listopadzie ubiegłego roku

Właśnie w Krakowie Jan Paweł II po raz pierwszy użył terminu „nowa ewangelizacja”. Było to podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. - Nowa ewangelizacja jest dla tych, którzy są ochrzczeni, ale nie ma ich na naszych zgromadzeniach, nie uczestniczą w liturgii. To także problem Kościoła w Polsce - mówił bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Przygotowanie

Do organizacji wydarzenia, koordynowanego przez Sekretariat, włączyło się aż ponad 50 wspólnot, łącznie prawie 3 tys. wolontariuszy posługujących w ramach 7 diakonii. Ewangelizację poprzedziło m.in. modlitewne Jerycho - 6 dni i nocy czuwania przed Najświętszym Sakramentem, happening uliczny „Budzenie Krakowa”, wizyta przedstawicieli akcji w większości krakowskich parafii oraz świetnie zorganizowana akcja promująca wydarzenie, która już miała wydźwięk ewangelizujący. Oparto ją na słowie „Jestem”, które było motywem przewodnim profesjonalnych spotów i reklam emitowanych w regionalnej telewizji, MPK i Internecie oraz billboardów i plakatów w przestrzeni publicznej.

Spotkania na stadionie

Reklama

Dwa pierwsze etapy ewangelizacji odbywały się na stadionie piłkarskim Cracovii. Organizatorzy wybierając to „neutralne” miejsce, mieli na uwadze ludzi, którzy od pewnego czasu przestali pojawiać się w kościołach. Miejsce okazało się trafione - położone w centrum miasta, zaopatrzone w odpowiednią infrastrukturę, doskonale służyło uczestnikom.

19 października na stadionie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przez środek stadionu przeszła niezwykła procesja. Za krzyżem pastoralnym, który należał do Jana Pawła II, niosąc kolejno Ewangeliarz, szli: krakowski biskup pomocniczy Damian Muskus, proboszcz prawosławny Jarosław Antosiuk, proboszcz luterański Roman Pracki oraz prezes krakowskiego Hospicjum św. Łazarza Jolanta Stokłosa. Tego wieczoru rozważano fragment Ewangelii wg św. Jana - rozmowę Jezusa z Nikodemem. Każdy mógł przeczytać ten tekst z rozdawanej przed wejściem książeczki. Indywidualne rozważanie w ciszy poprzedziły komentarze duchownych trzech wyznań chrześcijańskich. Odpowiedzią na usłyszane Słowo był gest miłości, czyli zbiórka na potrzeby krakowskiego hospicjum.

Pieśni i modlitwa uwielbienia były słyszane w dzielnicach miasta znajdujących się nieopodal stadionu. Uczestnicy jednak nie chcieli zatrzymywać radości dla siebie i przeszli tego dnia na krakowski Rynek. Kilkutysięczna procesja ludzi trzymających w dłoniach zapalone lampiony zaskoczyła tych, którzy przebywali późnym wieczorem na tym największym placu Europy. Pod bazyliką Mariacką odmówiono wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Centralnym punktem wydarzeń drugiego dnia było doświadczenie Bożej obecności poprzez adorację Najświętszego Sakramentu, połączoną z modlitwą o uzdrowienie, a wcześniej - sakrament pojednania. Wysłuchano także katechezy i świadectw. Ponad 150 kapłanów, ustawionych wzdłuż bieżni stadionu, w odległości ok. 2 metrów od siebie, miało co robić - do każdego z nich ustawiały się kolejki. Niektórzy z przystępujących od lat nie byli u spowiedzi.

Rozesłanie

- Odkryliśmy, że jest nas w Krakowie wielu, którzy myślą i czują podobnie, którzy żywią w sercu te same pragnienia. Czy jesteśmy gotowi wyjść z cienia anonimowości, by potwierdzić naszą przynależność do wielkiej wspólnoty wiary, nadziei i miłości, do wspólnoty zwanej Kościołem? - mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas ostatniego dnia ewangelizacji miasta, która zakończyła się Mszą św. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

29 delegacji z 50 wspólnot, które włączyły się w przygotowanie październikowego wydarzenia, otrzymało z rąk kard. Dziwisza „Symbol wiary” (w formie metalowej tablicy), jako znak posłania do ewangelizacji. Natomiast każdy z uczestników dostał pamiątkę z „Credo” oraz publikację, w której zamieszczono świadectwa, wykaz wspólnot oraz ich charyzmat, a także najbliższe wydarzenia ewangelizacyjne. Informator udostępniono również w Internecie (www.blizejmocniejwiecej.pl).

- Inicjatywa duszpasterska zwana „Ewangelizacją Krakowa” jest początkiem. Jest zaczynem. Jest ziarnem, które padło w glebę - mówił w homilii kard. Dziwisz. - Nas interesuje ciąg dalszy. Kościół to życie, które jest systematyczne - podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami bp Ryś.

To, co najważniejsze, czyli spotkanie Osoby z osobą, pozostaje tajemnicą. Są jednak pierwsze, widzialne owoce październikowej inicjatywy: zjednoczyła wiele wspólnot, a w poszczególnych osobach obudziła zapał ewangelizacyjny. Była widoczna w przestrzeni publicznej, na współczesnych areopagach. Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji zapowiada, że przyszłoroczne wydarzenia wyjdą poza obszar królewskiego miasta…

2012-10-29 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pozwól się odnaleźć Bogu!

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

bp Andrzej Przybylski

Graziako

Każdy jest zagubioną owcą i co chwila wymyka się, jak przez dziurę w płocie, z Bożej owczarni. To, że się czasem gubimy sprzed opiekuńczych oczu Boga nie jest jeszcze takie tragiczne. Najgorsze jest to, że nie chcemy się dać znaleźć! Jakby nam ktoś oczy obrzucił błotem, albo założył na nos czarne okulary.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Wolność stała się dla nich zadaniem. Świętowanie Solidarności

2021-09-22 16:20

[ TEMATY ]

Solidarność

obelisk

Monika Jaworska

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

Ks. Józef Oleszko poświęcił pomnik Solidarności w Skoczowie.

W Skoczowie poświęcono obelisk Solidarności.

Główne regionalne obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” w tym roku odbyły się w Skoczowie. Rozpoczęły się otwarciem wystawy w salkach katechetycznych poświęconej historii skoczowskiej „Solidarności” i przygotowanej przez historyk Halinę Szotek, po czym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła była sprawowana Msza św. w intencji związku i świata pracy, koncelebrowana przez kapelana ks. Józefa Oleszkę i proboszcza ks. Witolda Grzombę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję