Reklama

Prosto i jasno

15-lecie krzyża w Sejmie

Dnia 19 października br. minęło 15 lat od zawieszenia w sali plenarnej Sejmu RP krzyża ofiarowanego przez klasztor Paulinów z Jasnej Góry. Z tej okazji została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Msza św., na którą zostali zaproszeni polscy parlamentarzyści - posłowie i senatorowie - którzy zasiadali i zasiadają w parlamencie od roku 1989. Mszy św. przewodniczył ks. inf. Ireneusz Skubiś, a w koncelebrze był m.in. ks. Kazimierz Kurek, salezjanin, jeden z inicjatorów zawieszenia krzyża w Sejmie. Po Mszy św. w auli tygodnika „Niedziela” odbyło się spotkanie wspomnieniowe, połączone z prezentacją książki zawierającej konferencje abp. Stanisława Nowaka głoszone do polskich parlamentarzystów w ramach dorocznych pielgrzymek posłów i senatorów na Jasną Górę w uroczystość Matki Bożej Gromnicznej. Książka wydana przez Bibliotekę „Niedzieli” jest zatytułowana „Głos z Jasnej Góry do parlamentarzystów polskich”.

W części wspomnieniowej wyjaśniliśmy sobie niektóre sprawy związane z zawieszeniem krzyża, m.in. jak to podczas spotkania organizacyjnego z nowo wybranymi posłami, tydzień przed inauguracyjnym posiedzeniem Sejmu, wyznaczonym na 20 października 1997 r., grono kilku osób, wśród nich senator Ligia Urniaż-Grabowska, posłowie Kazimierz Janiak i Tomasz Wójcik, a także wspomniany ks. Kazimierz Kurek, nosiło się z zamiarem, aby ufundować krzyż do sali plenarnej Sejmu. Pragnąc, aby krzyż pochodził z narodowego Sanktuarium na Jasnej Górze, zwrócono się do o. Jana Golonki, kustosza zbiorów jasnogórskich. Ten w ciągu tygodnia przygotował krzyż z czarnego hebanu, drewna, które zostało po odnowieniu ołtarza Matki Bożej, dołączył zabytkową pasyjkę z XIX wieku i 18 października 1997 r., po uroczystym poświęceniu w czasie Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, przekazał parlamentarzystom. Było z tej okazji pamiątkowe zdjęcie w sali za zakrystią, a następnie spotkanie i modlitwa w redakcji tygodnika „Niedziela” w obecności ks. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego. Wieczorem 18 października krzyż został przewieziony do Warszawy i złożony na noc w klasztorze Sióstr Urszulanek, dodam, w pokoju, w którym zatrzymywał się często kard. Karol Wojtyła. Siostry zaofiarowały się, że odprawią całodobową adorację krzyża w intencji Sejmu i posłów.

Reklama

19 października, podczas Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, krzyż był położony na grobie ks. Popiełuszki, a następnie z rąk matki ks. Jerzego posłowie zawieźli go do Sejmu. Tam, jak przypomniał poseł Kazimierz Janiak, krzyż zawiesił poseł Piotr Krutul, nie dlatego, że był najwyższy wzrostem - jak uważaliśmy dotąd - ale dlatego, że pochodził z Suchowoli, od ks. Jerzego Popiełuszki. Jako ówczesny poseł dodam, że wieszaliśmy krzyż, nie pytając nikogo o zgodę. Pamiętam słowa Tomka Wójcika: „Czy zawieszając krzyż w domu, czy w miejscu pracy, musimy pytać kogokolwiek o zgodę? Jest to podstawowe prawo każdego człowieka, by zarówno prywatnie, jak i w przestrzeni publicznej mógł swobodnie wyrażać swoje przekonania religijne. Przecież o to walczyliśmy z komuną”.

Faktem jest, że zawieszono krzyż późnym wieczorem, po zakończeniu obrad klubu AWS oraz że zarzucono nam później, że odbyło się to w tajemnicy, bez pytania o zgodę. Odpowiem: następnego dnia rozpoczynała się pierwsza sesja nowego Sejmu, więc zawieszenie krzyża uważano za oczywisty obowiązek posłów katolików, aczkolwiek spóźniony o 7 lat. A działano szybko, ponieważ w 1992 r. - o czym pisał w „Niedzieli” poseł Czesław Sobierajski z PC - zainicjował on zbieranie podpisów w sprawie zawieszenia krzyża w sali plenarnej Sejmu RP. Ówczesny marszałek Wiesław Chrzanowski zwrócił się do klubów poselskich o opinię w tej sprawie. Inicjatywę poparły: Porozumienie Centrum, Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, Ruch dla Rzeczypospolitej, Porozumienie Ludowe, NSZZ „Solidarność”, Chrześcijańsko-Demokratyczne Stronnictwo Pracy, Partia Chrześcijańskich Demokratów, Konfederacja Polski Niepodległej oraz osoby z PSL i z klubu posłów niezależnych. Sprzeciw wyraziły kluby: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Demokratycznej i Polskiego Programu Liberalnego, do którego wówczas należeli m.in.: Donald Tusk, Mirosław Drzewiecki, Jan Krzysztof Bielecki, Michał Boni oraz Janusz Lewandowski. 14 maja 1993 r. do laski marszałkowskiej wpłynął projekt uchwały poparty przez ponad 230 posłów, przynaglający Prezydium Sejmu do natychmiastowej realizacji wniosku o zawieszeniu krzyża w sali obrad Sejmu obok godła Polski. Niestety, 30 maja 1993 r., w drugim roku I kadencji Sejmu RP, doszło do rozwiązania Sejmu. Wybory w 1993 r. wygrała lewica postkomunistyczna i w sposób oczywisty nie było już wówczas miejsca dla krzyża.

Wzruszającym akcentem spotkania 19 października w auli tygodnika „Niedziela” było wręczenie dawnym oraz obecnym posłom i senatorom miniatur krzyża sejmowego z wkomponowanym kawałkiem hebanu z jasnogórskiego ołtarza.

* * *

Czesław Ryszka
Pisarz i polityk, publicysta „Niedzieli”, poseł AWS w latach 1997 - 2001, w latach 2005-2011 senator RP;
www.ryszka.com

2012-10-29 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrzowie mowy nienawiści

Platforma Obywatelska zmienia art. 256 par. 1 kodeksu karnego, karzący za publiczne nawoływanie do nienawiści. Do tej pory był on dość ogólnie sformułowany, zakazując głównie publicznego propagowania któregoś z totalitarnych ustrojów oraz nawoływania „do nienawiści wobec grupy osób lub osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej i rasowej”. Obecnie będzie karane ponadto „nawoływanie do nienawiści politycznej, społecznej, naturalnych lub nabytych cech osobistych lub przekonań”.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję