Reklama

Rok Wiary lekarstwem dla Kościoła i społeczeństwa

Rok Wiary jest lekarstwem dla Kościoła i społeczeństwa - uważa bp Paul Shinichi Itonaga, który przez 30 lat kierował japońską diecezją Kagoshima na wyspie Kiusiu. Na łamach tygodnika katolików japońskich „Katorikku Shimbun” zachęca on do odkrycia znaczenia Roku Wiary.

Reklama

Biskup opowiada o wpływie kolejnych dokumentów soborowych na „formowanie dojrzałych katolików”. Już jako biskup w Kagoshimie zapraszał z Tokio księży, wykładowców katolickich uczelni, którzy tłumaczyli wiernym liturgiczne zmiany. W miarę tłumaczenia na japoński Katechizmu Kościoła Katolickiego, ogłoszonego przez bł. Jana Pawła II, gorliwie zapoznawał wiernych z jego nauką.

W utworzonej wówczas Diecezjalnej Radzie Duszpasterskiej znalazł się m.in. świecki, były lider Robotniczego Związku Zawodowego. - Nie zapomnę jego entuzjazmu, gdy na zebraniach studiowaliśmy Konstytucję dogmatyczną o Kościele oraz Konstytucję duszpasterską o Kościele w świecie współczesnym. Kiedyś po takim zebraniu wybrał się on do siedziby Japońskiej Partii Komunistycznej i tam usiłował przekonywać działaczy do soborowego nauczania. (...) Tak jak wszędzie zdarzały się nieporozumienia. Na przykład hasło: „wolność w wierze” niektórzy tłumaczyli jako: „w wierze wszystko jest dozwolone”. Z kolei stwierdzenie, że „centrum naszego życia jest Pismo Święte”, bywało tłumaczone, że „nie ma już potrzeby słuchać biskupa” - wspomina hierarcha.

Nawiązując do sytuacji we współczesnym Kościele i społeczeństwie japońskim, bp Itonaga podkreśla, że „na nowo powinniśmy zagłębić się w nauczanie Vaticanum II w sytuacji postępującej sekularyzacji i starzenia się społeczeństwa”. Sobór oraz przeżywany obecnie Rok Wiary stanowią, jego zdaniem, lekarstwo na „osłabienie ducha” w życiu i apostolstwie.

2012-10-29 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Wystawa poświęcona bł. kard. Wyszyńskiemu przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu

2021-09-18 09:33

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Wystawa przy kościele św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie

Przy kościele pw. św. Rodziny we Wrocławiu - Sępolnie można zobaczyć wystawę "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

Wystawę okolicznościową skomponowano, zestawiając zdjęcia archiwalne i cytaty. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła –„gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej niedawno 100 lecie niepodległości Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję