Reklama

Obraz Kościoła oczami Reutera

Agencja Reutera zamieściła w swym serwisie obszerny materiał na temat roli Kościoła katolickiego w Polsce i zatytułowała go „Katolicyzm i sex shopy. Walka o polską duszę”. Jego autorzy podkreślają, że spada liczba modlących się każdego dnia oraz uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach z 58 do 52 proc. Dodają co prawda, że ta różnica wystąpiła na przestrzeni 7 lat, ale nie uważają za stosowne zauważyć, że jest to jednak spadek niewielki.

Reklama

W roli głównego krytyka Kościoła występuje w tekście Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota. Agencja wspomina również Krzysztofa Matyjaszczyka, prezydenta Częstochowy, która jako pierwsze miasto zdecydowała o dofinansowywaniu procedur „in vitro”.

Z tekstu wynika, że problem z wiarą mają szczególnie ludzie młodzi. Reuter cytuje dwójkę młodych, którzy w różny sposób wypowiadają się na temat przyczyn swojego dystansu do wiary. Nie ma wśród rozmówców ludzi młodych, którzy wierzą szczerze i autentycznie, choćby z różnych ruchów ewangelizacyjnych.

Jest w tekście trochę nieprawidłowości i nieścisłości, jak choćby ta, że rząd opłaca księżom ubezpieczenie zdrowotne i składki emerytalne. Najciekawsze jednak jest zakończenie. Występuje w nim Andrzej Rozenek, przedstawiany jako antyklerykał, który zwierza się, że jego dziecko zostało ochrzczone w Kościele katolickim. - Żona na to naciskała - tłumaczy Rozenek. Pomimo zachodzących zmian w Polsce katolicyzm nadal jest głęboko zakorzeniony - podsumowuje tekst Reuter.

2012-10-29 13:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję