Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Apostolat Maryjny w Pogórzu

- Jakaż to radość i szczęście, że Bóg dał nam łaskę wiary - podkreślił ks. prał. Alojzy Zuber podczas dnia skupienia Apostolatu Maryjnego w Pogórzu. Spotkanie odbyło się 20 października w parafii NMP Królowej Polski, a uczestniczyli w nim członkowie Apostolatu z diecezji bielsko-żywieckiej i archidiecezji katowickiej

Niedziela bielsko-żywiecka 45/2012, str. 6

[ TEMATY ]

duchowość

apostolat

Monika Jaworska

Mszę św. w ramach dnia skupienia Apostolatu Maryjnego celebrowalo 7 kapłanów

Mszę św. w ramach dnia skupienia Apostolatu Maryjnego celebrowalo 7 kapłanów

Najpierw członkowie Apostolatu zebrali się przy poczęstunku w sali obok kościoła, gdzie przedstawiono poszczególne grupy. Tam też zgromadzeni wysłuchali konferencji Diecezjalnego Opiekuna Duchowego Apostolatu Maryjnego - ks. prał. Alojzego Zubra, który odniósł się w niej do Roku Wiary przybliżając, czym jest właściwie wiara. - Wiara jest łaską Bożą. Do wiary dochodzi najczęściej przez nauczanie. Za wiarę trzeba nam dziękować, ale też trzeba tę wiarę w różny sposób wyznać, np. przez znak krzyża - podkreślił ks. prałat, po czym wymienił 6 przymiotów wiary i omówił je: wiara ma być pokorna, mocna, stała, rozumna, powszechna i żywa.

Po konferencji uczestnicy udali się do kościoła, gdzie przed Najświętszym Sakramentem odmówili Różaniec. O 11.30 odbyła się Msza św. której przewodniczył ks. prał. Alojzy Zuber w koncelebrze z 6 kapłanami. Homilię wygłosił ks. Ignacy Czader z parafii w Pogórzu. Mówił w niej o kościołach i katedrach, które są świadectwem wiary naszych przodków, a które w obecnych czasach pustoszeją. - To jest świadectwo wiary i miłości tych ludzi, którzy te świątynie wznosili. Bogu dziękujmy, jeśli w kościołach naszych poprzedników gromadzą się ludzie obecnie. Oby nie było tak, że ten, który nas posłał, czyli Bóg, czeka w coraz bardziej wyludniających się kościołach; że te wszystkie wieże są świadectwem wiary poprzedników, ale ten chłód, który w nich obecnie panuje, jest antyświadectwem czasów współczesnych - powiedział.

Reklama

W przerwie obiadowej uczestnicy dzielili się świadectwami łask. Po południu odbyła się konferencja wygłoszona przez nowego wikariusza parafii w Pogórzu - ks. Grzegorza Pasternaka, który mówił o Maryi jako o wzorze wiary i zachęcał członków Apostolatu do naśladowania Maryi w wierze.

Na zakończenie dnia skupienia rozprowadzono materiały o Apostolacie i wierni udali się na pobliski cmentarz, by tam pomodlić się m.in. przy grobach kapłanów - ks. Stanisława Gawlasa i ks. Franciszka Straucha. - Co roku gromadzimy się przy grobach tych kapłanów. Oni zawsze mieli dla nas czas - powiedziała Diecezjalna Moderator Apostolatu Maryjnego, Urszula Raszka.

Stowarzyszenie Cudownego Medalika powstało w Galicji w 1905 r., a zatwierdził je św. Pius X. Apostolat Maryjny w Polsce powstał w 1980 r. z inicjatywy śp. ks. prof. Teofila Herrmanna. Punktem wyjścia do założenia Apostolatu Maryjnego były objawienia Maryjne dane s. K. Labouré. 27 listopada 1830 r. Maryja ukazała s. K. Labouré wzór medalika i poleciła go rozpowszechniać po całym świecie, co do dziś czyni Apostolat Maryjny. Aby należeć do Stowarzyszenia, wystarczy przyjąć Cudowny Medalik.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat jeleśniańskiej wspólnoty

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2015, str. 4

[ TEMATY ]

apostolat

Monika Jaworska

Członkowie Apostolatu Maryjnego w Jeles´ni

Członkowie Apostolatu Maryjnego w Jeles´ni

Maj jako miesiąc maryjny był też szczególnym miesiącem dla wspólnot Apostolatu Maryjnego naszej diecezji, świętowały bowiem swoje jubileusze. W maju świętowanie odbyło się w Ujsołach i w Pogórzu, a w ostatnią niedzielę maja – w Jeleśni w dekanacie jeleśniańskim

Apostolat Maryjny w parafii św. Wojciecha w Jeleśni istnieje od 10 marca 1995 r. W tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Jak wspomina przewodnicząca Jadwiga Wróbel, pierwsza Niedziela Maryjna odbyła się w marcu 1995 r. Wtedy rozdali tysiąc cudownych medalików na wszystkich Mszach św. – Obecnie każdego 27. dnia miesiąca mamy Mszę św. Modlimy się za naszą wspólnotę i całą parafię – podkreśla p. Jadwiga. – Początkowo zorganizowaliśmy pielgrzymkę do Kalwarii. Jechały 4 autokary, 177 osób. Potem pojechaliśmy na zjazd AM do Częstochowy. Byłam zbudowana tymi wyjazdami. I do teraz organizujemy pielgrzymki – dodaje przewodnicząca.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję