Reklama

Wyruszamy w Rok Wiary

Razem z Kościołem powszechnym diecezja kielecka zainaugurowała 13 października Rok Wiary, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. W bazylice katedralnej podczas uroczystej Eucharystii bp Kazimierz Ryczan podkreślił, że „Rok Wiary proklamuje, że brama wiary jest otwarta dla wszystkich, także dla chrześcijan, którzy wiarę wysłali na urlop i poddali się nurtowi sekularyzmu”. Wezwał wszystkich do odkrywania skarbu wiary poprzez lekturę Pisma Świętego, Katechizmu i Eucharystię

Podczas Mszy św. intronizowano księgę Pisma Świętego i Katechizm Kościoła Katolickiego, które procesjonalnie wniesiono do ołtarza. Mszę św. koncelebrowali biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Kazimierz Gurda w asyście kilkuset księży. W katedrze modliło się ponad dwa tysiące osób. Zgromadzili się przedstawiciele i delegacje parafii z terenu diecezji, klerycy WSD, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, młodzież z różnych parafii uczestnicząca w Diecezjalnym Dniu Młodzieży wraz z duszpasterzami.

W homilii bp Ryczan zaznaczył, że w obecnych czasach wiara i Kościół są zagrożone, nasilają się prześladowania ludzi wierzących w Chrystusa, a „wiek XX był najbardziej krwawym czasem prześladowań Kościoła, w którym poniosło śmierć kilkaset tysięcy chrześcijan. Spektakularne zwycięstwo szatana - zabójcy”.

Reklama

„Dziś zauważamy, że Bóg zniknął z pola widzenia, także ochrzczonych. Jego miejsce zajmują współczesne bożki” - powiedział. Panuje „kult władzy i demokracji, która uchwala prawa kompromitujące człowieka, rozgrzesza ludobójstwo w świetle prawa”, „kult erosa i bożka seksu wynoszonego na współczesne ołtarze, zboczenia seksualne są ważniejsze niż pomyślność narodu niż zdrowe wychowanie dzieci, młodzieży”. Równie niebezpieczny jest kult pieniądza - chleba za wszelką cenę - tłumaczył. Apelował o lekturę Pisma Świętego „Sięgnij do tej księgi. Czytaj raz drugi i dziesiąty. Za każdym razem odkryjesz coraz to piękniejszego Boga. Odnajdziesz tam swoje problemy, odpowiedzi na swoje pytania”. (...) Wejdź do wnętrza Ewangelii, tam zobaczysz Jezusa Boga.

Mówił o znaczeniu cywilizacji chrześcijańskiej w historii i rozwoju Europy i świata, wspominał wielkich świadków wiary w dziejach: św. Maksymiliana Marię Kolbego i bł. Jana Pawła II. „Ten Kościół opanował Europę i świat. Tu zrodziła się cywilizacja chrześcijańska. Tu miało obywatelstwo prawda i przebaczenie. Tu miłosierdzie chrześcijańskie założyło swój dom. Tu nauka i wiara wydały wspaniałe owoce. Tu zrodzili się świadkowie wiary. Możecie wszystkich pytać”- przekonywał Ksiądz Biskup. „Weźcie do ręki Katechizm Kościoła Katolickiego. Rozważajcie go, by stać się świadkiem wiary autentycznym. Nie zaniedbujcie Eucharystii. Bez Eucharystii nie ma Kościoła. Budujcie na skale, którą jest Chrystus. Nie zapominajcie, że On idzie z nami przez wieki. Z Kościołem idzie Matka Jezusa. Pamiętajcie, abyście w roku wiary wdrukowali w umysły i serca, że macie stanowić jedno z Jezusem i Kościołem - jedno biskupi, kapłani, osoby konsekrowane i lud wierzący. Taka jedność musi zwyciężyć nawet parlament, który służy nowoczesnym bożkom. Z Ewangelią i Katechizmem wyruszajmy w Rok Wiary”.

W niedzielę 14 października w każdej parafii został odczytany list Biskupa Kieleckiego na rozpoczęcie Roku Wiary. Intronizowano Pismo Święte i katechizm Kościoła - jako księgi, które mają towarzyszyć wierzącym. Wierni odmówili także specjalną modlitwę na Rok Wiary.

20 października biskupi kieleccy udali się wraz z diecezjanami w pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa do Kalisza, gdzie zawierzyli Bogu Kościół kielecki na Rok Wiary i modlili się o owoce nowej ewangelizacji.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję