Reklama

Niedziela Lubelska

Uniwersytet dla każdego

Uniwersytet Otwarty Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II umożliwia wszystkim - bez względu na wiek czy wykształcenie, zdobywanie i pogłębianie wiedzy na akademickim poziomie. - Na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno - przekonuje Anna Tarnowska-Waszak, dyrektor tej wyjątkowej inicjatywy środowiska akademickiego KUL, skierowanej do mieszkańców Lublina i regionu

Niedziela lubelska 45/2012, str. 1

[ TEMATY ]

uniwersytet

KUL

Roman Czyrka

Młodzi studenci podczas pierwszych zajęć

Młodzi studenci podczas pierwszych zajęć

Uniwersytet już rozpoczął swoją działalność, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by dołączyć do grona słuchaczy. Zarówno uczniowie wszystkich typów szkół, jak i osoby dorosłe w bogatym programie zajęć z pewnością znajdą coś dla siebie. - W piątki zapraszamy grupy szkolne na specjalnie im dedykowane zajęcia, które są zróżnicowane nie tylko tematycznie, ale także pod względem wieku adresatów. W soboty czekamy na dzieci i młodzież gimnazjalną wraz z opiekunami. Dla naszych wyjątkowych gości przygotowaliśmy trzy równoległe przestrzenie uniwersyteckie: dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat, dla młodzieży od 12. do 15. roku życia oraz dla dorosłych. Dodatkową ofertę stanowią kursy weekendowe - zaprasza A. Tarnowska-Waszak. Jak podkreśla, „poznawanie świata, zdobywanie wiedzy i poszukiwanie prawdy to dążenia, które towarzyszą człowiekowi przez całe życie”, dlatego zadaniem nowego uniwersytetu jest „dostarczanie wiedzy i rozwijanie naukowych pragnień na najwyższym poziomie”. Dodatkowym atutem są niskie opłaty oraz liczne rabaty, skierowane m.in. do rodzin wielodzietnych.

Reklama

Powołując Uniwersytet Otwarty KUL, były rektor ks. prof. Stanisław Wilk miał nadzieję, iż dzięki tej inicjatywie wiele osób odkryje swoje talenty i zainteresowania, będzie też mogło rozwinąć swoje pasje oraz zdobyć, bądź poszerzyć kwalifikacje zawodowe. - Uniwersytet Otwarty KUL to uniwersytet otwarty przede wszystkim na wartości duchowe, człowieka, dialog międzypokoleniowy i bogactwo kultur. To uniwersytet, który idąc z duchem czasu zachowuje tradycyjne wartości i pielęgnuje katolicką tożsamość - napisał ks. Wilk w specjalnym liście. Nowe władze KUL, z rektorem ks. prof. Antonim Dębińskim oraz odpowiedzialną za projekt Anną Tarnowską-Waszak mają nadzieję, że wśród mieszkańców Lubelszczyzny znajdzie się wiele osób, które „znajdą w sobie odwagę do twórczego pomnażania talentów i życiowych pasji”.

Pierwsze zajęcia dla grup szkolnych odbyły się już 5 października. - Młodzi studenci wystawili prowadzącym najwyższe oceny - cieszy się pani dyrektor. - Wykładowcy z pewnością dołożą starań, by kolejne spotkania, których w semestrze zimowym zaplanowano jeszcze pięć, przebiegały równie interesująco - zapewnia. Atrakcyjnie zapowiadają się także zajęcia sobotnie, skierowane do całych rodzin. 27 października, podczas pierwszych tego typu zajęć, najmłodsi uczestniczyli m.in. w treningu efektywnej nauki. Z kolei ich opiekunowie mogli spędzić czas na spotkaniu z s. Małgorzatą Chmielewską. Przełożona Wspólnoty Chleb Życia dzieliła się refleksjami nt. roli miłości i ciepła w kształtowaniu społecznego i duchowego rozwoju dziecka. - Zajęcia dla dzieci i dorosłych przebiegają równolegle, to nowość w edukacyjnej ofercie Lublina - podkreśla A. Tarnowska-Waszak. - Dzięki tak zróżnicowanej ofercie przed naszymi słuchaczami otwiera się całe bogactwo możliwości. Oto przykład: gdy dzieci biorą udział w sobotnich zajęciach, dorośli mogą słuchać dedykowanych im wykładów albo uczęszczać na jeden z semestralnych kursów kulturowo-językowych, które odbywają się w tym samym czasie, jak chociażby kurs dotyczący Chin czy współczesnej Grecji - wyjaśnia. Na sobotnich wykładach, dostępnych także dla studentów indywidualnych, poruszane będą takie tematy, jak: „Sekty i nowe ruchy religijne - alternatywa dla religii czy forma zniewolenia człowieka?” (prof. dr hab. Robert Ptaszek), „Teologia ikony” (prof. dr hab. Karol Klauza), „Teologia ciała w ujęciu Jana Pawła II” (ks. prof. dr hab. Krzysztof Guzowski), „Jak mądrze planować i organizować finanse osobiste?” (dr Adam Zadroga). Integracji międzypokoleniowej i rodzinnej sprzyjać będą planowane przedsięwzięcia o charakterze kulturalno-społecznym, np. koncerty i spotkania. - Naszym studentem może zostać każdy bez konieczności zdawania egzaminów wstępnych i legitymowania się odpowiednim wykształceniem. Warto spróbować! - zachęca A. Tarnowska-Waszak.

Aktualna oferta Uniwersytetu Otwartego dostępna jest na www.open.kul.pl.
Informacji udziela także sekretariat (Al. Racławickie 14, 20-950 Lublin, tel. 81-445-42-90, czynny w godz. 10.00-15.00 w gmachu głównym KUL, pokój 109A).

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławione 10-lecie Wydziału Teologicznego US

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2014, str. 1-3

[ TEMATY ]

uniwersytet

Ks. Robert Gołębiowski

Ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman

Ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman

W czwartek 9 stycznia br. minęło dziesięć lat, od kiedy podpisana została umowa pomiędzy Episkopatem Polski a władzami naszego kraju o utworzeniu w ramach Uniwersytetu Szczecińskiego Wydziału Teologicznego. Trwa rok jubileuszowy, który skłania do refleksji nad dorobkiem pierwszych dziesięciu lat funkcjonowania Wydziału. Poprosiliśmy więc dziekana Wydziału ks. prof. zw. dr. hab. Henryka Wejmana o podsumowanie głównych aspektów minionej dekady.

KS. ROBERT GOŁĘBIOWSKI: – Przypomnijmy raz jeszcze kontekst historyczny utworzenia Wydziału Teologicznego w strukturach Uniwersytetu Szczecińskiego.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję