Reklama

Niedziela Legnicka

Ścieżką św. Jadwigi

„Obca rodem naszej ziemi, zostałaś władczynią. Sercem całym wrosłaś w Polskę wszystkim dobrze czyniąc…”. Słowa tej pieśni znów rozbrzmiały w murach kościółka pw. św. Jadwigi Śląskiej na wzgórzu zamkowym we Wleniu. W niedzielę, 14 października, społeczność Zespołu Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej oraz mieszkańcy Wlenia przeżywali uroczystości odpustowe z okazji przypadającego 16 października liturgicznego wspomnienia Patronki Śląska

Niedziela legnicka 45/2012, str. 6

[ TEMATY ]

turystyka

św. Jadwiga Śląska

Jolanta Dąbrowska

Na czele korowodu szła książęca para

Na czele korowodu szła książęca para

W godzinach przedpołudniowych, tradycyjnie już, ze szkoły wyruszył korowód historyczny przygotowany pod kierunkiem nauczycielek z wleńskiej szkoły: p. Magdaleny Borkowskiej i p. Anny Gładysz. Uczniowie wraz z nauczycielami oraz rodzicami przeszli ścieżką św. Jadwigi, rozważając po drodze historię jej życia. Warto tu przypomnieć, że ścieżka dydaktyczna św. Jadwigi została uroczyście otwarta 1 października 2006 r. przez śp. ks. prof. Antoniego Kiełbasę SDS, historyka Kościoła.

Szlak jadwiżański wytycza sześć głazów z piaskowca, na których znajdują się granitowe tabliczki ze scenami z życia św. Jadwigi oraz fragmenty pieśni „Obca rodem” I. Świdy, która stała się hymnem szkoły. Pierwszy głaz znajduje się przy szkole. Tabliczka na nim przedstawia rycinę, na której księżna schodzi z zamku do kościoła parafialnego we Wleniu, a tekst pod tabliczką głosi: „Twój przykład św. Jadwigo, niechaj w nas wzbudza ducha ofiary, zdolność wyrzeczeń i miłość do ludzi”. Drugi głaz znajduje się na cmentarzu parafialnym przy kościele pw. św. Mikołaja Biskupa, z fragmentem: „Wymodliłaś swojej duszy moc jakąś niezmierną. Umartwieniom i modlitwom byłaś zawsze wierna”. Trzeci głaz znajduje się niedaleko krzyża pokutnego przy ogrodzie plebanii, z fragmentem tekstu: „Obca rodem naszej ziemi, zostałaś władczynią, sercem całym wrosłaś w Polskę wszystkim dobrze czyniąc”. Czwarty znajduje się przy kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej na zamku Lenno, z fragmentem tekstu: „Twe życie dla nas oddane słynie cudami. Św. Jadwigo, śląska patronko módl się za nami”. Piąty głaz znajdziemy przy murze cmentarza komunalnego, schodząc z zamku, z napisem: „Chociaż ciężką miałaś drogę krzyżami znaczoną, byłaś dobrą matką, zawsze wierną żoną”. Ostatni głaz znajduje się pod wielkim dębem przy ośrodku Sióstr Elżbietanek, z napisem: „Błogosław, św. Jadwigo każdą rodzinę, aby świadczyła miłość rodzinną słowem i czynem”.

Reklama

Korowód prowadziła para książęca Henryk I Brodaty oraz św. Jadwiga Śląska. Za nimi szli: rycerze, damy dworu, pokutnicy, mnisi, żebracy i ubodzy. Centralna uroczystość rozpoczęła się o godz. 12.30 Eucharystią w kościele na zamku, której przewodniczył oraz homilię wygłosił o. dr Stanisław Pajor SDS, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Na początku homilii duchowny przywołał dwie wielkie postaci, które są związane z jego kapłańską i zakonną posługą - św. Jadwigę oraz bł. Jana Pawła II. „Te dwie wielkie postaci są mi szczególnie bliskie. Gromadzą nas w tej świątyni na uroczystości odpustowej. Dziś w całej Polsce przeżywamy XII Dzień Papieski. Pamiętam, jak 16 października 1978 r. podczas odpustu w bazylice trzebnickiej, po Ewangelii, do bazyliki wpadł ks. dziekan Bochenek SDS (dziś nieżyjący) i oznajmił wszystkim, że papieżem został Polak. Natychmiast w bazylice wybuchły oklaski, a kościelne dzwony oznajmiły tę radosną wieść całemu miastu. - A w roku następnym - mówił dalej o. Stanisław - w tej samej bazylice, w której strażnikami grobu św. Jadwigi są Salwatorianie, przyjąłem święcenia kapłańskie. Tak więc Jadwiga towarzyszy mi od początku mojej kapłańskiej drogi”.

O. Pajor zachęcał także młodzież i dzieci, aby nie traciły ducha w dzisiejszym zagmatwanym świecie, ale od św. Jadwigi czerpali siły w pracy intelektualnej do budowania lepszej przyszłości. - Głęboko wierzę, że św. Jadwiga stale wam towarzyszy młodzi przyjaciele i będzie wypraszać wam Boże błogosławieństwo. Budujcie swoje szczęście i młodość na Panu Bogu, a wtedy osiągniecie prawdziwą radość, która płynie z miłości ukrzyżowanego Pana.

Po kazaniu uczniowie I klas gimnazjum złożyli ślubowanie przed Bogiem, w którym przyrzekli, że będą pielęgnować w sobie ideały szkoły i strzec swojej wiary. Następnie dyrektor Zespołu Szkół Wiesław Gierczyk podziękował kaznodziei za wygłoszone słowo Boże.

Na zakończenie Eucharystii przed Najświętszym Sakramentem wierni odmówili litanię do św. Jadwigi Śląskiej oraz odśpiewali „Te Deum”. Kolejnym punktem programu był festyn w ogrodach pałacu książęcego, gdzie każdy mógł posmakować regionalnych przysmaków, przyrządzonych przez gospodynie, a także wziąć udział w przedstawieniu i tańcach przygotowanych przez uczniów. Na zakończenie dyrektor Gierczyk podziękował organizatorom oraz uczestnikom uroczystości jadwiżańskich za zaangażowanie oraz troskę o młodzież, szkołę i krzewienie kultu św. Jadwigi w naszym regionie. „Twe życie ludziom oddane słynie cudami. Św. Jadwigo, śląska patronko módl się za nami...”.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzebnica: inauguracja obchodów ku czci św. Jadwigi Śląskiej

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Bartosz Skulimowski

Pielgrzymka kobiet z całej archidiecezji wrocławskiej rozpoczęła w międzynarodowym sanktuarium w Trzebnicy kilkudniowe obchody ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Uroczystej Eucharystii przewodniczył abp Józef Kupny. - Św. Jadwiga była kobietą twardych zasad, ale jednocześnie pokorną i posłuszną - mówił w homilii hierarcha. - Miała jasną wizję swojego powołania jako żony, matki jak również polityka - dodał, przekonując, że w osobowości świętej odkrywamy niezwykły upór do realizacji swojego powołania.

Abp Kupny zwrócił również uwagę, że św. Jadwiga była doświadczona krzyżem. Przeżyła bowiem śmierć męża i prawie wszystkich dzieci. Zaznaczył, że nawet te doświadczenia nie były w stanie odwieść jej od służby człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję