Reklama

Niedziela Rzeszowska

Parafia w Jabłonicy rozpoczyna nowy rozdział

Niedziela rzeszowska 45/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

parafia

Bp Kazimierz Górny dokonał obrzędu namaszczenia ołtarza świątyni

Bp Kazimierz Górny dokonał obrzędu namaszczenia ołtarza świątyni

Jabłonica. To w tej miejscowości, w gminie Skołyszyn, w powiecie jasielskim znajduje się jedna z najmłodszych, a zarazem jedna z najpiękniejszych świątyń w diecezji rzeszowskiej. Położona w kotlinie między wzniesieniami, na stoku jednego ze zboczy, doskonale wkomponowuje się w krajobraz. Wraz z plebanią, budynkiem gospodarczym, pięknym otoczeniem tworzy integralny kompleks. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że kościół ten jest spełnionym marzeniem wiernych z Jabłonicy o prawdziwej, tradycyjnej w sensie architektury i wyposażenia wnętrza świątyni, bez tworzącej dysonans w obiektach sakralnych „nowoczesnej” sztuki. Udało się go wznieść dzięki ofiarności mieszkańców tej miejscowości oraz mieszkańców Lipnicy Górnej (wsi, która należy do parafii) i pracy ich rąk - własnoręcznie wykonali wszystkie roboty przy budowie całego kompleksu. I widać, że włożyli w te prace serce.

Historia parafii w Jabłonicy sięga roku 2000. To wtedy ks. Antoni Łagoda, obecny proboszcz parafii został mianowany przez Ordynariusza Rzeszowskiego wikariuszem w Bączalu Dolnym, a głównym zadaniem, jakie mu powierzono była budowa świątyni. Ks. Łagoda od razu zamieszkał na terenie przyszłej parafii, rozpoczynając posługę i pracę duszpasterską w Jabłonicy i Lipnicy Górnej. Były to nieformalne początki parafii Jabłonica. Erygowano ją 19 marca 2003 r. Budowę kościoła w Jabłonicy rozpoczęto w 2001r. Pierwsze Msze św. zostały odprawione w nowo wybudowanej świątyni 14 sierpnia 2005. Tydzień później, tj. 21 sierpnia, ordynariusz rzeszowski Kazimierz Górny dokonał poświęcenia kościoła pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy. Przypieczętowanie budowy tej świątyni miało miejsce 7 października br., kiedy to odbyła się konsekracja kościoła i granitowego ołtarza (wykonanego w 2010 r.), której również dokonał bp Kazimierz Górny.

Reklama

Zanim w Jabłonicy wybudowano kościół, mieszkańcy tej wsi uczęszczali na nabożeństwa do parafii w Bączalu Dolnym, do której od najdawniejszych czasów należała Jabłonica. Kilka razy w roku, szczególnie latem, Msze św. były odprawiane w kaplicy murowanej z gotycką figurą Matki Bożej, znajdującej się na terenie Jabłonicy. Następnie, w roku 1972, mieszkańcy wybudowali prowizoryczną barak-kaplicę, o wymiarach 9x7m, którą stopniowo udoskonalali. Gotowa, wraz z salą katechetyczną, została poświęcona przez bp. Ignacego Tokarczuka 4 września 1977 r. Z posługą duszpasterską dojeżdżali tu kapłani z Bączala Dolnego. Tak było do 2000r.

W tegoroczne święto Matki Bożej Różańcowej, parafianie z Jabłonicy Mszą św. dziękowali za łaskę wytrwałego i podjętego w zgodzie budowania kościoła - materialnego i duchowego, wspólnoty parafialnej. „Rola świątyni jest niesłychanie ważna w naszym dążeniu do Pana Boga. Jest ona swego rodzaju przystankiem w naszej podróży do nieba, miejscem, w którym Pan Bóg wysłuchuje modlących się, miejscem, które w szczególny sposób ma pomóc człowiekowi w tej ziemskiej pielgrzymce do Najwyższego. Ten przystanek przygotowaliście niezwykle ofiarny i niezwykle piękny” - mówił w homilii bp Kazimierz Górny. Ordynariusz Rzeszowski podkreślił również, że największą wartością narodu jest świątynia, ołtarz. Stąd można czerpać najwięcej siły do działania.

Uroczysta konsekracja kościoła zapoczątkowała nowy rozdział w historii świątyni i parafii w Jabłonicy.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojciechowy kościół w Książu Wielkim

Niedziela kielecka 20/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

patron

TD

Kościół św. Wojciecha w Książu Wielkim

Kościół św. Wojciecha w Książu Wielkim

Nie wiadomo dlaczego kościół w Książu Wielkim ma za patrona św. Wojciecha. „Panuje powszechne przekonanie, dowiedzione licznymi przykładami, że kościoły pod wezwaniem św. Wojciecha można uważać za jedne z najstarszych w Polsce (…). Powstanie świątyni w Książu można byłoby więc osadzić na przełomie XII i XIII stulecia, mimo że pierwsza wzmianka o istnieniu tutaj kościoła z parafią zapisana została w księgach płaconego świętopietrza i pochodzi dopiero z roku 1325 ” – czytamy w „Dziejach Książa Wielkiego do 2004 r.” autorstwa Eugeniusza Madejskiego, Wandy Brzezińskiej, Sławomiry Madejskiej-Tkaczyk i Lecha Madejskiego

Patron kościoła wyobrażony jest na obrazie w ołtarzu bocznym, na fresku w zakrystii i na feretronie. Parafia posiada także relikwie św. Wojciecha, a jeden z dzwonów nosi jego imię. Św. Wojciech (ze św. Stanisławem) mógł być także przedstawiony w formie malowidła ściennego w prezbiterium, zanim położono nową polichromię w połowie XVIII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję