Reklama

Niedziela Sandomierska

Pamięć o nim jest wśród nas

Niedziela sandomierska 45/2012, str. 1, 6

[ TEMATY ]

szkoła

misje

Jan Paweł II

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci tablicę w Szkole Podstawowej w Świniarach, która przyjęła imię bł. Jana Pawła II

Bp Krzysztof Nitkiewicz święci tablicę w Szkole Podstawowej w Świniarach, która przyjęła imię bł. Jana Pawła II

Dziś, gdy w kalendarzu natrafiamy na imieniny Karola, naszą myśl kierujemy ku wielkiemu Karolowi Wojtyle - Janowi Pawłowi II. Dziś to właśnie obchodziłby swoje imieniny.

Między dniem papieskim, który obchodziliśmy 14 października, a dzisiejszymi imieninami spotkała się w Sandomierzu Rodzina Szkół bł. Jana Pawła II, kolejna szkoła przyjęła Jego imię, odbyły się liczne koncerty i przeglądy, miały miejsce zbiórki i kwesty. W wielu szkołach, kościołach i ośrodkach kultury odbyły się apele i wieczornice. Jest to intensywny czas, kiedy nauczanie i świadectwo życia Błogosławionego jest szczególnie intensywnie proponowane do naśladowania.

Reklama

Każdego roku do Sandomierza bp Krzysztof Nitkiewicz zaprasza przedstawicieli Sandomierskiej Rodziny Szkół bł. Jana Pawła II. Obecnie jest w niej zrzeszonych 40 placówek edukacyjnych. Spotkanie rozpoczeło się 17 października Mszą św. w bazylice katedralnej. Przewodniczył jej ks. Jerzy Dąbek, diecezjalny koordynator wspólnoty. Szkoły noszące imię wielkiego Polaka pielęgnują i propagują Jego idee i myśli. - Będąc rodziną noszącą papieskie imię mamy żyć, na co dzień owocami Ducha Świętego, to właśnie one mają stać się podstawą naszych programów wychowawczych i formacyjnych, a także drogą realizacji własnych ideałów - mówił do zebranych w homilii ks. Dąbek. W Katolickim Domu Kultury św. Józefa uczestnicy wysłuchali konferencji, którą wygłosił ks. Wojciech Kania i obejrzeli przedstawienia przygotowane przez młodzież z szkół w Chwałowicach i Woli Rzeczyckiej.

Do Sandomierskiej Rodziny Szkół bł. Jana Pawła II 23 października przystąpili uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Świniarach. Aktu tego dokonał bp Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym w Łoniowie oraz poświęcił nowy sztandar szkoły. W homilii Ordynariusz diecezji podkreślał: - Wiara jest darem, o który musimy nieustannie się troszczyć. Od stanu naszej wiary zależą bowiem inspiracje, życiowe wybory i siła do ich urzeczywistniania. Wielkość pontyfikatu bł. Jana Pawła II, Jego myśli i dzieł jest złączona nieodłącznie z żywą wiarą, którą umacniał poprzez osobiste zjednoczenie z Chrystusem i życie według Jego Ewangelii - mówił do zebranych bp Nitkiewicz. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz oświatowych na czele ze Świętokrzyskim Kurator Oświaty Małgorzatą Muzoł, lokalne władze samorządowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i dzieci.

Błogosławionego Papieża uczczono również w Bogorii. 18 października odbył się tam organizowany już po raz siódmy konkurs piosenki religijnej, który swoim zasięgiem przekroczył granice powiatu staszowskiego. Natomiast 22 października do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bogorii przybył bp Krzysztof Nitkiewicz. W miejscowym sanktuarium przewodniczył Mszy św. W budynku szkoły zaprezentowano prace malarskie młodzieży, a Biskup Ordynariusz przekazał do szkolnej Izby Pamięci różaniec wykonany z pereł oraz książkę pochodzącą ze zbiorów pamiątek po Błogosławionym. Również w Pysznicy uczczono wielkiego Polaka. 14 października uczniowie szkoły im. Jana Pawła przedstawili program słowno-muzyczny. Młodzież w nawiązaniu do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Jan Paweł - Papież rodziny”, przypomniała fragmenty przemówień papieskich, poezji i pieśni. Poprzez prezentację multimedialną zostały ukazane najważniejsze wydarzenia związane z młodością Karola Wojtyły oraz papieskie nauczanie dotyczące życia w rodzinie.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie życia

Niedziela sosnowiecka 47/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

obraz

Jan Paweł II

relikwie

Agnieszka Lorek

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

- Jestem tu, bo chcę podziękować Bożemu Miłosierdziu za wszystkie łaski, które do mnie docierają. Wiem, że to wszystko, co w życiu przetrwałam, było dzięki Jezusowi i Jego miłosiernej miłości - powiedziała jedna z parafianek podczas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Ktoś inny przyszedł, by pokłonić się Miłosiernemu Bogu i podziękować za wsparcie w chorobie dla całej rodziny oraz za wszelkie doświadczenia, które doprowadziły do konfesjonału i Komunii św.

Dziś w sposób szczególny dziękujemy za narodziny wnuka - wyznali małżonkowie obecni na Eucharystii peregrynacyjnej. Jeden z parafian prosił o zgodę w rodzinie, „bo tak jej brakuje wśród najbliższych, niech to nawiedzenie odmieni ich serca i umysły”. Ile było oświadczeń, podziękowań, błagań i próśb skierowanych pod adresem Jezusa Miłosiernego i bł. Papieża Polaka tej peregrynacyjnej doby, wiedzą jedynie sami zainteresowani.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję