Reklama

Niedziela Sandomierska

Jesteś katolikiem, jesteś misjonarzem

Niedziela sandomierska 45/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

misje

Jan Paweł II

Ks. Adam Stachowicz

Misyjne dzieci w Gorzycach – zdjęcie wspólne

Misyjne dzieci w Gorzycach – zdjęcie wspólne

Bł. Jan Paweł II w encyklice „Redemptorismissio” pisał: „misje bowiem odnawiają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana!”.

Szczególnym narzędziem w powszechnej misji Kościoła w świecie są Papieskie Dzieła Misyjne. „Dzięki ich działalności głoszenie Ewangelii staje się także spieszeniem z pomocą bliźniemu, sprawiedliwością względem najuboższych” - podkreśla papież Benedykt XVI.

Papieskie dzieło

Reklama

Światowy Dzień Misyjny został ustanowiony w 1926 r. przez papieża Piusa XI. Corocznie obchodzony jest w przedostatnią niedzielę października - w tym roku był to 21 października i towarzyszyło mu hasło „Głosić wiarę z radością”.

Niedziela misyjna ma służyć „budzeniu” świadomości misyjnej oraz pogłębianiu odpowiedzialności członków Kościoła za jego misyjne dzieło. W tym wyjątkowym dniu wierni na całym świecie otaczają szczególną modlitwą wszystkie dzieła misyjne Kościoła. Jednocześnie każdy może wspomóc je materialnie. Środki te trafiają nie tylko do polskich misjonarzy, ale także do wszystkich posługujących na terenach misyjnych. Finansowane są w ten sposób m.in. budowy i remonty kościołów czy kaplic.

W orędziu misyjnym Benedykt XVI przypomina, że w tym roku Światowy Dzień Misyjny ma szczególne znaczenie. „Upamiętnienie 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II, otwarcie Roku Wiary i Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji, potwierdzają wolę Kościoła do angażowania się z większą odwagą i zapałem w missio ad gentes, aby Ewangelia dotarła aż na krańce ziemi” - napisał Ojciec Święty.

Niedziela misyjna

Reklama

21 października w kościele w Gorzyce ks. Daniel Koryciński, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej, rozpoczął sandomierski tydzień misyjny. Podczas Mszy św. oprócz licznie zgromadzonych parafian dało się zauważyć sporą liczbę dzieci poprzebieranych w wielobarwne stroje. Dzieci ucharakteryzowane były na przedstawicieli wszystkich kontynentów.

Prężnie działające w Gorzycach Koło Misyjne Dzieci, prowadzone przez katechetkę Beatę Kocur, wzbogaciło się o nowych członków, podejmujących modlitwę i dzieła miłości wobec misji i misjonarzy. Jak podkreśla ks. Daniel Koryciński: - Wiele inicjatyw podejmują dzieci i młodzież zrzeszona w parafialnych lub szkolnych kołach misyjnych. Animatorzy tych grup starają się rozpalić w sercach dzieci i młodzieży miłość do misji oraz poczucie solidarności, tak duchowej jak i materialnej, wobec rówieśników na całym świecie. Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci stara się zwrócić uwagę najmłodszych chrześcijan na potrzeby ich braci nie znających jeszcze Chrystusa, a przez modlitwę dzieci towarzyszą misjonarzom i wypraszają skuteczność głoszonego przez nich Słowa Bożego w krajach misyjnych.

Nowy misjonarz

Nasza diecezja wspiera Kościół powszechny swoimi kapłanami na wszystkich kontynentach. 9 września w Świątnikach bp Krzysztof Nitkiewicz wręczył ks. Maciejowi Rączkiewiczowi krzyż misyjny. Nowy sandomierski misjonarz udaje się do pracy w Ekwadorze. - Siłą misjonarza jest nieustanne wsłuchiwanie się w Słowo Boże, modlitwa i całkowita wierność Chrystusowi. To pozwala wznieść się ponad własną ułomność i niedostatek środków. Pamiętaj o tym drogi ks. Macieju, a my będziemy cię wspierali duchowo i materialnie - mówił do misjonarza bp Krzysztof Nitkiewicz. W Eucharystii uczestniczyli: rodzina ks. Rączkiewicza, koledzy szkolni, nauczyciele, przyjaciele oraz wielu parafian. Obecni byli także przedstawiciele Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, które ks. Maciej ukończył przygotowując się do misyjnego wyjazdu.

Wspólnoty na rzecz misji

Każda grupa i wspólnota w Kościele z natury powinna być misyjna. - W Legionie Maryi - jak podkreśla ks. Rafał Cudziło - w poszczególnych prezydiach i kuriach legionowych podejmujemy dzień modlitwy i postu w intencji misji. Każdy legionista jest niejako zobowiązany, by w ten sposób wspierać dzieło misyjne Kościoła i posługę misjonarzy.

Taką samą modlitwę podejmują członkowie Kół Żywego Różańca. - Wśród wyznaczonych co miesiąc intencji ogólnych mają również wyznaczoną intencję misyjną - podkreśla ks. Augustyn Łyko, diecezjalny moderator Kół Żywego Różańca.

Konkretny dar modlitewny dla ks. Rączkiewicza złożyły dzieci z nowo powstałego Dziecięcego Misyjnego Kółka Różańcowego przy parafii św. Jadwigi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzieci codziennie wraz ze starszymi prowadzą modlitwę podczas parafialnych nabożeństw różańcowych. Podczas wizyty ks. Macieja w parafii dzieci ofiarowały misjonarzowi „różańcowe serce”, na którym wypisały imiona dwudziestu osób należących do misyjnego różańca - o czym informuje ks. Michał Oszczudłowski, opiekun Koła Różańcowego.

Świadectwa misjonarzy

Do wielu parafii z racji niedzieli misyjnej czy tygodnia misyjnego przybywają misjonarze ze swoim świadectwem. W parafii Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu wierni mogli się spotkać z misjonarzami pracującymi w Kongo. Przybyli: o. Emil Sigel oraz o. Beniamin, rdzenny Afrykańczyk, wychowanek pallotyńskiej misji w Kongo. Wizyta misjonarzy wiązała się również z zaprezentowaniem wystawy pt. „Jan Paweł II - Misjonarz świata”, obrazującej papieskie pielgrzymki do krajów misyjnych.

Wielu misjonarzy w ramach swoich urlopów w Polsce stara się uwrażliwić na sprawy misji. Niedawno drukowaliśmy na łamach „Niedzieli sandomierskiej” wywiad z misjonarzem z Ekwadoru ks. Wiesławem Podgórskim. Kolejny misjonarz z Ekwadoru ks. Marcin Chłopek wziął udział w zorganizowanym w Hucie Komorowskiej Festiwalu Piosenki Misyjnej.

Huta Komorowska

Warto zwrócić także uwagę na Fundację im. kard. Adama Kozłowieckiego „Serce bez granic”, działającej w Hucie Komorowskiej. Z inicjatywy fundacji podejmowanych jest wiele działań na rzecz pamięci o Kardynale. W ostatnich dniach np. zaprezentowano w Norymberdze wystawę pt. „Z otwartymi dłońmi: Kardynał Adam Kozłowiecki SJ”. Ekspozycja przedstawia osobę oraz działalność kard. Adama Kozłowieckiego z uwzględnieniem jego osobistych przeżyć oraz działalności duszpasterskiej, społecznej i politycznej, jak również pokazuje formy pielęgnowania pamięci o „człowieku, którego docenił świat”. W przygotowaniu ekspozycji pomagał Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Ekspozycja była już prezentowana na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, w Sejmie RP, w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w największych kościołach Brukseli, a także w wielu kościołach na terenie Warszawy. W 2013 r. planowane jest zawiezienie jej do Lusaki (Zambia-Afryka).

Podczas otwarcia ekspozycji w Norymberdze państwo Wieczyńscy zaprezentowali również dokumentalny film przedstawiający fragmenty z życia kard. Adama Kozłowieckiego.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Boże dziecię, święty z wadowic i Nasze dzieci

Homilie o dorastaniu

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję