Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Rumieńce Bożego Miłosierdzia

Niedziela sosnowiecka 45/2012, str. 4-5

[ TEMATY ]

miłosierdzie

peregrynacja

Agnieszka Lorek

Podczas peregrynacji w parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, 21 października br.

Podczas peregrynacji w parafii św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, 21 października br.

Do tej pory wszyscy, bez wyjątku, pragnęli jak najserdeczniej powitać, najpiękniej ugościć, najwspanialej wprowadzić i najczulej pożegnać obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie bł. Papieża Polaka. A u św. Marii Magdaleny w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach obraz Jezusa otoczyły dzieci, które w maju przyjęły I Komunię św. - „Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie” (Mk 10, 14) - tak niegdyś powiedział Pan Jezus do Apostołów. To było wspaniałe zaproszenie. Pan Jezus kochał dzieci i chciał, aby były blisko Niego. Dlatego nieprzypadkowo to właśnie dzieci pierwszokomunijne wprowadziły Pana Jezusa, a także bł. Ojca Świętego w progi naszej świątyni - wyjaśnia proboszcz parafii, ks. Marcel Magot.

Po próbie generalnej

Otoczenie parafii, a także najbliższych ulic przyoblekło odświętną szatę, a obraz „Jezu, ufam Tobie” jakby stanął na swoim miejscu, bo w parafialnym kościele to właśnie boczny ołtarz dedykowany jest Bożemu Miłosierdziu. Tutaj, tak na co dzień wierni polecają swoje prośby i zanoszą dziękczynienie przed obrazem Bożego Miłosierdzia oraz jego apostołów - św. s. Faustyny i bł. Jana Pawła II.

Reklama

A tutejsi parafianie, choć wzruszeni i przejęci, jednak wydawali się już trochę bardziej ośmieleni i obyci w podejmowaniu tak wyjątkowych Gości. To z pewnością dlatego, że zaledwie kilka miesięcy temu mieli próbę generalną. Wiosną br. parafię nawiedziła Matka Boża z Guadalupe w cudownym obrazie pielgrzymująca po całej Polsce wśród rad Rycerzy Kolumba. - A że w naszej wspólnocie parafialnej istnieje silna rycerska Rada, nadarzyła się wyjątkowa okoliczność, aby przeżyć nawiedzenie Maryi - zaznacza Proboszcz.

Zanurzeni w Bożym Miłosierdziu

Duchowe przygotowania rozpoczęły się jednak o wiele wcześniej. Kapłani pracujący w parafii, podczas Mszy św. zachęcali do skorzystania z łask Bożego miłosierdzia, przypominali jego tajemnice oraz Jezusowe słowa wypowiedziane do św. Faustyny: „wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego; (...) niech się nie lęka zbliżyć do Mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat”. Napełnieni tymi treściami już od soboty poprzedzającej peregrynację wierni garnęli się do konfesjonałów, aby w dniu nawiedzenia z czystymi sercami przystąpić do stołu Eucharystii. Ks. Krzysztof, salwatorianin dopełnił dzieła i bezpośrednio przed przyjęciem obrazu i relikwii utwierdzał wiernych w przekonaniu, że warto zanurzyć się w Bożym Miłosierdziu.

Peregrynacyjna doba

Frekwencja obecnych na Mszy św. peregrynacyjnej wiernych w piękną, ciepłą niedzielę, 21 października, zaskoczyła ich samych. - To prawda, od uroczystości konsekracji w 2010 r. ten kościół nie widział takich tłumów - stwierdza Proboszcz ząbkowickiej wspólnoty. Centralna uroczystość pod przewodnictwem i z homilią bp. Piotra Skuchy zgromadziła dzieci, młodzież, wspólnoty parafialne oraz zaproszonych gości. W przebieg peregrynacyjnej doby, całonocne czuwanie włączyli się Rycerze Kolumba, oaza rodzin - Domowy Kościół, różańcowe koła, mieszkańcy poszczególnych ulic i osiedli. Pasterkę zaś pod przewodnictwem rodaka, ks. Stanisława Kołakowskiego koncelebrowało 5 kapłanów, a wśród nich księża pochodzący z parafii - ks. dr Andrzej Cieślik i ks. Marek Gąsiorek, byli wikariusze oraz diakoni przebywający tu kiedyś na praktykach.

Nić nadziei i miłości

W kolejnym dniu nawiedzenia odprawiona została Msza św. dla chorych i starszych wiekiem, a także Eucharystia dla dzieci i młodzieży z miejscowej Szkoły Podstawowej nr 31 i Gimnazjum nr 9. Swoje spotkanie z Jezusem Miłosiernym miały też przedszkolaki z tutejszego Przedszkola nr 28. Wszystkie spotkania płomiennym słowem i pięknym śpiewem okraszał ks. dr Paweł Sobierajski z Będzina. W Godzinie Miłosierdzia rozpoczęła się Koronka do Bożego Miłosierdzia prowadzona przez wikariusza ząbkowickiej wspólnoty, ks. Jarosława Bugajskiego. Nawiedzenie zaś zakończyła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. Pawła Kempińskiego koncelebrowana z miejscowymi duszpasterzami. I przyszedł moment pożegnania… Wierni raz jeszcze skrzyżowali swój wzrok z Jezusem Miłosiernym, obecnym w obrazie „Jezu, ufam Tobie”. Długi korowód liturgicznej służby ołtarza rozpoczął procesję z obrazem Bożego Miłosierdzia i relikwiami bł. Jana Pawła II do samochodu-kaplicy. Setki wiernych po raz kolejny śpiewem wyznało ufność Miłosiernemu Jezusowi. Wierni „zarumienieni” Bożym Miłosierdziem wrócili do swych domów, rodzin z przekonaniem, że nawiązała się nić nadziei i miłości, która owocowała będzie na przyszłe dni, miesiące, lata.

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lwów: Wsparcie dla Domu Miłosierdzia

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Lwów

PGZ

Stoją od lewej: pełnomocnik zarządu PGZ S.A. Magdalena Porwet, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, s. Justyniana, opiekunka Domu Miłosierdzia, prezes PGZ Arkadiusz Siwko, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, małżonka prezesa Jolanta Siwko

Stoją od lewej: pełnomocnik zarządu PGZ S.A. Magdalena Porwet, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, s. Justyniana, opiekunka Domu Miłosierdzia, prezes PGZ Arkadiusz Siwko, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, małżonka prezesa Jolanta Siwko

Dom Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego koło Lwowa otrzymał wsparcie od Polskiej Grupy Zbrojeniowej. – Ci starsi ludzie wiele już wycierpieli. Teraz należy im się godność, szacunek i właściwa opieka –powiedział Arkadiusz Siwko, prezes zarządu PGZ S.A.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję