Reklama

Jak widział Europę Jan Paweł II

Sesję wpisującą się w obchody tegorocznego Dnia Papieskiego honorowym patronatem objęli bp Stefan Regmunt i bp Stefan Cichy (diecezja legnicka) oraz prezydent Głogowa Jan Zubowski. Celem sesji było m.in. upamiętnienie XXX-lecia Aktu Europejskiego (Jan Paweł II wygłosił go w Santiago de Compostela w 1982). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele parlamentu. Części wykładową i panelową poprzedziła Msza św. z homilią bp. Cichego, odprawiona w położonym niedaleko Głogowa Jakubowie.

Reklama

- Na początku swojego pontyfikatu Jan Paweł II powiedział do nas: „Nie bójcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi. Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji i rozwoju” - przypomniała Urszula Furtak, prezes AK diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. - Dziś chcemy zastanowić się, jak sami szeroko otworzyliśmy drzwi Chrystusowi, swoje domy, swoje wspólnoty, swoje środowiska czy wreszcie - własne serca.

Odwoływanie się do spuścizny po Janie Pawle II było charakterystyczne dla całej sesji. - Jan Paweł II przypomniał nam, że Europa to nie tylko ekonomia, to nie tylko zewnętrzne, materialne sprawy. To również dziedzictwo europejskie, a więc wszystkie wartości duchowe. I my dzisiaj wydobywamy ze wszystkich przemówień Ojca Świętego te treści, które potwierdzają pragnienie naszego ducha - mówił bp Stefan Regmunt. - Ta sesja jest takim rachunkiem sumienia, na ile przez te lata, od kiedy weszliśmy do UE, uczyniliśmy coś, co było darem dla tej europejskiej wspólnoty, a jednocześnie poczuciem bezpieczeństwa dla nas wszystkich.

Wykład „Polskie państwo i polski Kościół we Wspólnocie Europejskiej” wygłosił Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczpospolitej. Panel pt. „Europejska wspólnota w drodze” poprowadził ks. prof. dr hab. Jan Klinkowski, asystent AK diecezji legnickiej. W tej części znalazły się wystąpienia Henryka Karasia, prezesa Bractwa św. Jakuba Starszego Apostoła („Droga Św. Jakuba - drogą do jedności Europy”), dr hab. Grażyny Miłkowskiej z Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauki o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego („Rodzina w Europie”) i Stanisława Gebhardta, prezesa Fundacji im. Ignacego Paderewskiego, byłego sekretarza generalnego Międzynarodowej Unii ChD („Czy spełnia się wizja Ojców Wspólnej Europy”).

2012-11-02 07:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję