Reklama

Niedziela Częstochowska

Wiejskie kapliczki drogowskazem wiary

Niedziela częstochowska 46/2012, str. 3

[ TEMATY ]

historia

kapliczka

Wojciech Mścichowski

Kapliczka we wsi Stawki

Kapliczka we wsi Stawki

Krzyże i kapliczki przydrożne - symbole wierności Bogu, zawierzenia Maryi i Świętym Patronom, od stuleci umieszczane przy polnych drogach, pomiędzy wiejskimi zagrodami, pośród miejskich blokowisk. Przez wieki, w polski krajobraz wpisały się te dzieła sakralnej sztuki, dokumentujące wydarzenia, znak wdzięczności za otrzymane łaski, świadczące, że tutaj żyją ludzie, dla których wiara stanowi największy skarb, wartość której się nie wstydzą.

Przydrożne symbole wiary

Reklama

Odwiedzając u progu Roku Wiary ziemię wieluńską warto zwrócić uwagę na polożoną przy trasie z Wielunia do Widawy wioskę Masłowice. W liczącej około 1300 wiernych parafii p.w. św. Andrzeja Boboli można spotkać liczne, pięknie ozdobione krzyże przydrożne i kapliczki. Przemierzając z proboszczem ks. Józefem Błasińskim polne i leśne ścieżki, wiejskie domostwa, podziwiałem, a właściwie „przemodliłem” spotykane po drodze świadectwa pobożności tutejszych mieszkańców. Zadziwia porządek i widok modlących się osób w różnym wieku. Są to znaki żywej wiary, oparte na modlitwie, wierności Bogu i dziękowaniu za doznawane łaski, których, jak mówi Proboszcz, tutaj nie brakuje. Masłowicka świątynia wypełniona jest modlitwą, głosząc na codzień chwałę Bogu, przypominając ludziom prawdy wiary i przesłania, jak te wypisane na misyjnym krzyżu z roku 1971, by wszędzie pamiętać o obecności Boga, modlić się rano i wieczorem, zachowywać przykazania Boże i kościelne, uczęszczać na Msze św. przystępować często do sakramentów świętych, starać się o zgodę i miłość w rodzinach, unikać pijaństwa i przekleństw, żyć z każdym w zgodzie. Jakże bliskie i zobowiązujące dla każdego wyznawcy Chrystusa powinny być te wskazania zawsze, a szczególnie w Roku Wiary.

Masłowickie kapliczki

Według ustnych przekazów kapliczki w Masłowicach stały od niepamiętnych czasów, pierwsza tuż obok obecnej świątyni. Według wspomnień ks. Józefa Pruchnickiego wszystkie symbole wiary z tego terenu, z chwilą wybuchu II wojny, zostały zlikwidowane i przeniesione na cmentarz do parafii Ruda. Jednak w uświęconych miejscach, miejscowa ludność nadal oddawała chwałę Bogu, zdejmując czapki i kreśląc znak krzyża. Po wojnie większość kapliczek dzięki determinacji mieszkańców powróciła na dawne miejsca, stając się miejscem dziękczynienia, odprawiania nabożeństw, czy święcenia pokarmów. Na uwagę zasługuje kapliczka z roku 1949 usytuowana w Masłowicach, na prywatnej posesji, postawiona jako wotum błagalne do Matki Bożej o szczęśliwy poród i długie życie dla potomstwa. Według przekazu, prośby zostały wysłuchane, przerywając pasmo śmierci noworodków w rodzinie. Inna historia kapliczki we wsi Borowiec opowiada o tym, jak w czasie okupacji hitlerowskiej niszczono symbole religijne i jak Bóg dał opamiętanie tym, którzy z Nim walczą. Chlubą wsi Stawki jest kapliczka z figurką Matki Bożej Niepokalanie Poczętej ufundowana przez mieszkańców pod kierunkiem Jarosława Jaworskiego, o jej estetykę dbają panie z Koła Różańcowego. Kapliczkę zdobi brama, misternie wykonana przez miejscowego ślusarza p. Torchałę. Miejscem spotkań wiernych ze Starzewic są żelazny krzyż i murowana kapliczka z figurą Matki Bożej z różańcem w ręku, ufundowane przez rodzinę Łubieńskich, odnowiona po wojnie z inicjatywy mieszkańców na czele z Tadeuszem Stępniem. Tutaj każdego dnia maja, a przy krzyżu, każdego dnia czerwca odprawiane są okolicznościowe nabożeństwa. W krajobraz parafii Masłowice wpisało się wiele krzyży, niegdyś drewnianych, obecnie metalowych, a pośród nich ten najnowszy w Małyszynie, upamiętniający peregrynację Krzyża Świętego w 2011 r. Na uwagę zasługuje także kapliczka usytuowana naprzeciw miejscowej szkoły podstawowej, pięknie odnowiona i ukwiecona dzięki opiece Anny Mróz, przy której często modlą się dzieci, a także ta w wiosce Staw przy miejscowym przedszkolu. Do najnowszych pomników historii tej ziemi zaliczyć trzeba obelisk położony we wsi Borowiec, upamiętniający poległych w pierwszych minutach wojny 1 września 1939 r. żołnierzy I batalionu 72 PP Armii „Łódź”. Przedstawione miejsca i symbole pamięci i wiary, to tylko niewielka część duchowego bogactwa parafii Masłowice. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców wiosek, wchodzących w skład parafii i modlitewnemu wsparciu Proboszcza, przydrożne symbole wiary stały się swoistymi drogowskazami do nieba.

Podczas ostatniej pielgrzymki pracowników i czytelników „Niedzieli” na Jasną Górę, redaktor naczelny ks. inf. Ireneusz Skubiś zaproponował, aby krajobraz polskich kapliczek ubogacić postacią bł. Jana Pawła II, nazywając go Przewodnikiem Wiary. Pomimo upływu lat, jego mądrość, pokora, umiłowanie Boga i człowieka oraz cała duchowa spuścizna są zawsze aktualne, pozostając drogowskazem i wzorcem naszej wiary. Być może także czytelnicy „Niedzieli” z Masłowic wraz ze społecznością parafialną podejmą inicjatywę umieszczenia podobizny Jana Pawła II w jednej z kolejnych kapliczek, aby inspirował i prowadził przez Rok Wiary i kolejne lata.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10-lecie powstania kapliczki św. Huberta

[ TEMATY ]

kapliczka

św. Hubert

Jowita Kostrzewska

„Każdy z nas powinien być uczniem Chrystusa, kiedy niesie krzyż swoich codziennych obowiązków” - mówił ks. Krzysztof Krulik 4 września br. na rozpoczęcie Mszy św. sprawowanej przy źródełku św. Huberta znajdującym się w lesie między Cisiem a Blachownią z okazji 10-lecia powstania tam kapliczki św. Huberta.

Ks. Krzysztof Krulik, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Blachowni i kościoła filialnego pw. św. Antoniego z Padwy w Cisiu, dziękował za zaangażowanie i ofiarność osobom, dzięki którym powstała kapliczka, wśród nich wymieniając leśników, zaangażowane rodziny i zmarłego ks. Wojciecha Torchałę, byłego kapelana i członka Koła Łowieckiego „Uroczysko”, dziękował też użytkownikom za kulturalne korzystanie ze źródła wody. - To, że płaskorzeźba św. Huberta umieszczona w kapliczce nie jest za szybą, jest równoznaczne z tym, że każdy ma w szacunku to miejsce i rozumie, że zarówno ta woda, jak i przyroda, która tu jest, to dar od Pana Boga - powiedział ks. Krulik.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: nie ma kapłanów na próbę

2021-09-25 16:31

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymka kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Potwierdzamy drogę Chrystusa wejścia w nasze życie i sprawę wolności i wierności łasce, którą otrzymaliśmy nie tylko dla siebie, ale i dla drugich – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 25 września przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 40. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej. Odbyła się ona pod hasłem: „Słudzy Jedności” i była dziękczynieniem za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Zakończenie pierwszej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej

2021-09-25 16:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak dobrze, że Pan Bóg swoje Słowo zapisuje w takich chropowatych ludziach jak my, w takich niedoskonałych ludziach jak my, w takich niedoskonałych wspólnotach jak my! Pewnie każdy z nas chciałby inaczej, chciałby być lepszym materiałem do tego zapisu, pewnie marzyłby się nam lepszy Kościół, lepsza wspólnota miedzy nami, żeby lepiej wyrażała Słowo Boże, ale Pan Bóg ma dość pokory, by zapisywać swoje Słowo w nas, w takich, jakimi jesteśmy! - mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję