Reklama

Niedziela Lubelska

Wizytacja kanoniczna w Nałęczowie

Wyjątkowo ważne dla wspólnoty parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie były dni 13 i 14 października. Wówczas z racji wizytacji kanonicznej parafię i miasto odwiedził abp Stanisław Budzik

Niedziela lubelska 46/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wizytacja

abp Wiktor Skworc

Nałęczów

Ks. Krzysztof Wilczyński

Pamiątkowe zdjęcie z chórem

Pamiątkowe zdjęcie z chórem

Pierwszego dnia wizytacji ks. Arcybiskup odwiedził nałęczowskie sanatorium, w którym spotkał się z personelem i kuracjuszami. Nawiedził też domy zakonne, które znajdują się na terenie parafii i spotkał się ze wspólnotami Sióstr Sług Jezusa, Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej i Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Odwiedził również kościół rektoralny pw. św. Karola Boremeusza na Armatniej Górze i wygłosił homilię podczas wieczornej Mszy św. Spotkał się tam z mieszkańcami Nałęczowa, którzy chętnie uczęszczają do kaplicy, której rektorem jest ks. Emil Nazarowicz. Ks. Rektor troszczy się o kaplicę wzniesioną w 1919 r., z inicjatywy Ludwiki Benni, według wzoru znanego twórcy stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza. Od 23 grudnia 1997 r. kaplica św. Karola Boremeusza została ustanowiona kościołem rektoralnym i zgodnie z życzeniem fundatorki jest przeznaczona dla kuracjuszy i wczasowiczów, zwłaszcza ludzi chorych, którzy przyjeżdżając do Nałęczowa po zdrowie fizyczne mogą czerpać stąd siły duchowe.

Niedziela była drugim dniem wizytacji. Abp Stanisław Budzik nawiedził kościół parafialny, którego budowę rozpoczął przed 1739 r. Felicjan z Targowisk Gałęzowski. Budowę kościoła ukończył w 1751 r. Stanisław Małachowski herbu Nałęcz. W latach 1956-62 przy usilnych staraniach ks. Proboszcza i ofiarności parafian oraz kuracjuszy nastąpiła konserwacja i rozbudowa świątyni. Dobudowano dwie nawy boczne, zakrystię i wieżę według projektu architekta konserwatora Karola Sicińskiego z Kazimierza. Wizytacja rozpoczęła się od porannej Mszy św., przed którą proboszcz ks. kan. Marek Czerko powitał Gościa w progu świątyni. Ks. Proboszcz przedstawił sprawozdanie ze stanu duchowego i materialnego parafii oraz podsumował dokonania i inwestycje, które zostały przeprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat. W tym czasie m.in. został reaktywowany chór parafialny, który uświetnia uroczystości, a także odnosi sukcesy na różnych przeglądach. Ponadto na wyremontowanych organach w okresie wakacyjnym odbywa się cykl „Letnich koncertów organowych i kameralnych”, współorganizowany z Zakładem Leczniczym „Uzdrowisko Nałęczów”. Ks. Proboszcz przybliżył również inne inwestycje: renowację obrazów w kościele, utworzenie ołtarza papieskiego z mozaiką bł. Jana Pawła II, ułożenie chodników wokół kościoła i na cmentarzu parafialnym, wybudowanie nowego parkingu i poprawienie podjazdu pod kościół. Nawiązując do słów śp. abp. Józefa Życińskiego, który był częstym gościem w Nałęczowie, ks. Marek Czerko mówił, że „dla licznych kuracjuszy, turystów, ale i mieszkańców kościół ma stać się wizytówką naszej diecezji”.

Reklama

Porannej Mszy św. przewodniczył były proboszcz - senior ks. Aleksander Plewik. Słowo Boże wygłosił ks. Arcybiskup, który po Mszy św. spotkał się z Kołami Żywego Różańca, Legionem Maryi oraz harcerkami ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Kolejna Msza św. to czas spotkania i słowo Boże wygłoszone przez Pasterza do dzieci, a po niej czas wizyty w kościele filialnym w Sadurkach. Kolejna Msza św. była okazją do spotkania z młodzieżą. - Homilia dotyczyła człowieka, który ciągle, od najmłodszych lat, zadaje różne pytania i poszukuje odpowiedzi na nie. Najważniejszym z takich pytań jest: co zrobić, aby żyć szczęśliwie? Odwołując się do Ewangelii, ks. Arcybiskup mówił, że człowiek w dzisiejszym świecie poszukuje przede wszystkim drogi do Boga, ale Bóg także szuka ludzi. Mówił też o dwóch rzeczywistościach: jednej Boskiej i drugiej ziemskiej, pełnej zniewolenia, pozbawionej prawdziwych wartości. Ks. Arcybiskup pokazał nam, jak przeciwstawić się współczesnym trendom - mówiła Klaudia z KSM-u. Po Mszy św. odbyło się spotkanie Pasterza z Radą Parafialną, Akcją Katolicką oraz Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży. Podczas rozmowy młodzież i starsi opowiadali, w jaki sposób włączają się w działania parafii.

Reklama

Ważnym wydarzeniem tego dnia była uroczysta Suma, którą w intencji parafii sprawował abp Stanisław Budzik. Koncelebrowali ją ks. prał. Kazimierz Kos, posługujący w domu Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny, który był proboszczem ks. Arcybiskupa w czasach jego pracy w katedrze tarnowskiej oraz senior ks. Jan Jedliński. Eucharystia zainaugurowała Rok Wiary w nałęczowskiej parafii, dlatego rozpoczęła się procesją, podczas której do świątyni zostały wniesione dokumenty soborowe - Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Pismo Święte. W homilii Pasterz nawiązał do słów Benedykta XVI, wygłoszonych na inaugurację Roku Wiary w Kościele powszechnym, który mówił o wędrówce człowieka po pustyni współczesnego świata. Metropolita mówił też o konieczności świadectwa wierzących oraz potrzebie czytania Pisma Świętego, które jest księgą ludzkości. Z okazji Dnia Papieskiego abp Budzik wspomniał osobę bł. Jana Pawła II i jego związki z soborem. Dokumenty soborowe i katechizm porównał do busoli - drogowskazu na drodze współczesnego świata. Zadał też pytanie o wiarę i wskazał jedyną drogę, którą należy iść: Jezusa Chrystusa i Jego nauczanie.

Po podziękowaniach złożonych przez parafian ks. Arcybiskup nawiedził cmentarz, który przez wielu jest nazywany „nałęczowskimi Powązkami”, gdzie wraz z wiernymi modlił się Koronką do Miłosierdzia Bożego. Później udał się w odwiedziny do domu księży Salwatorianów, w którym, w czasach wykładów w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim przebywał bł. Jan Paweł II.

2012-11-09 14:36

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56

[ TEMATY ]

kardynał

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Według polityków USA nominacja ma na celu „uhonorowanie tych wszystkich mieszkańców Hongkongu, których odwaga i determinacja w obliczu represji zainspirowała świat”.

CZYTAJ DALEJ

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Dlaczego właściwie warto się spowiadać? Bo tego nauczyli mnie rodzice? Bo tak wypada? Nic z tych rzeczy. Oto 5 prawdziwych powodów dla których warto klęknąć do kratek konfesjonału!

1. Uporządkowanie życia

CZYTAJ DALEJ

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Na uczestników czeka dzień pełen wrażeń, wartościowych spotkań i dobrej zabawy. – To już druga edycja chrześcijańskich szybkich randek – pierwszą organizowaliśmy jeszcze przed pandemią – mówi Mateusz Zapart, organizator wydarzenia i założyciel Chrześcijańskiej Szkoły Tańca „Amen”. – Zaplanowaliśmy kilka godzin, by uczestnicy mogli się lepiej poznać. 15 mężczyzn i 15 kobiet w przedziale wiekowym 25-35 lat będzie ze sobą rozmawiać podczas paneli rozmów. Przy stolikach będą czekać partnerki, a partnerzy zmieniać się co kilka minut i przeprowadzać krótkie rozmowy zapoznawcze. Pytania zostały przygotowane przez nas, a uczestnicy poznają je dopiero w trakcie speed datingu. To oczywiście pytania o rzeczy najważniejsze, takie jak wiara, wyznawane wartości, zainteresowania czy podejście do życia. Szybkie randki pomagają przełamać nieśmiałość, blokadę przed pierwszym krokiem i w bezpiecznej przestrzeni odważyć się zadać pytanie i poznać drugą osobę. Potem łatwiej pójść już na prawdziwą randkę – tłumaczy Mateusz Zapart.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję