Reklama
Przez kilka ostatnich dni w tajemnicy trzymaliśmy w redakcji tekst objęty embargiem, a dotyczący cudu, który dokonał się we Francji za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dziś możemy powiadomić, że 20 września 2014 r. we francuskiej diecezji Créteil rusza proces o uznanie cudu uzdrowienia 56-letniego mężczyzny ze złośliwego nowotwora.
Media katolickie nie nauczą nas niczego złego. Przeciwnie: one przekonują do prawdziwych wartości, prawości w życiu, miłości Boga, bliźniego oraz Ojczyzny.
3
z ostatniej chwili
Wyjazd Donalda Tuska do Brukseli spowodował zamieszanie, które zaowocowało powierzeniem Ewie Kopacz funkcji premiera. Bardzo na wyrost uważa opozycja.
U progu sezonu grzewczego Gazprom, rosyjska firma-resort, zmniejszył czasowo dostawy do Polski. Eksperci nie mają wątpliwości: eksport surowców energetycznych służy rosyjskiej polityce zagranicznej.
7
z Jasnej Góry
Dzień 8 września br. to święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, znane również jako święto Matki Bożej Siewnej, w tym dniu podczas Mszy św. w kościołach święci się bowiem ziarno.
Jasnogórską sesję zorganizowaną 9 września br. z okazji przypadającej w tym roku 90. rocznicy święceń kapłańskich sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, zakończyła Msza św., sprawowana w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka.
8
temat numeru • proces kanonizacyjny przyspiesza
François Audelan, 56-letni Francuz, umierał na wyjątkowo złośliwego rodzaju białaczkę. Gdy był już w agonii, żona wybrała mu trumnę, załatwiła formalności pogrzebowe. I zdarzył się cud za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW w Warszawie, Notariusz procesu kanonizacyjnego bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Od momentu cudownego uzdrowienia wciąż towarzyszy mu pytanie: Co Bóg chce przez to powiedzieć? Bo przecież musi być jakiś cel tego, co się zdarzyło.
10-13
pielgrzymka do Albanii
Przed papieską podróżą do Albanii, która odbędzie się 21 września 2014 r., z arcybiskupem metropolitą Tirany Rrokiem Mirditą rozmawia Włodzimierz Rędzioch.
14-15
21 IX 2014 • Niedziela Środków Społecznego Przekazu
Dziś grozi nam, że niektóre media tak na nas wpłyną, iż zapomnimy o naszym realnym bliźnim. Nie wystarczy przechodzić wzdłuż alei „cyfrowych”, to znaczy zwyczajnie być podłączonymi: trzeba, aby połączeniu towarzyszyło prawdziwe spotkanie. Nie możemy żyć samotnie, zamknięci w nas samych. Potrzebujemy kochania i bycia kochanymi. Potrzebujemy czułości. Strategie medialne nie zapewniają piękna, dobra i prawdy komunikacji.
Niedziela Środków Społecznego Przekazu.
16-17
Kościół • mass media
Człowiek żyje w świecie informacji, który stał się platformą skutecznego wpływu na jednostkę i społeczeństwo. Ten świat jest w odbiorze coraz bardziej skomplikowany i coraz mniej czytelny
Interesujące są pouczenia i przestrogi, jakie formułuje Martin-Lagardette. Oto niektóre z nich.
W statystycznej polskiej rodzinie jest w domu aż 16 ekranów: komputerów, telewizorów, laptopów, telefonów, smartfonów i tabletów. Czy internet, który zmienia ludzkie relacje oraz zabiera czas i bliskość rodzinie, może służyć do czegoś dobrego? I dlaczego papież Franciszek nazywa go „Bożym darem”?
Różne mogą być sposoby promowania dobrych dzieł. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że dzisiaj mamy kryzys czytelnictwa. Jest to równoznaczne ze zmniejszeniem samodzielności myślenia ludzi. Dzisiejsza kultura obrazkowa jest bardzo chwytliwa i stwarza wrażenie wystarczalności, co nie jest prawdą.
Z informacji przeczytanych co tydzień w tym tygodniku czasem zawartych w dwóch, trzech zdaniach, a czasem w syntetycznym opracowaniu staram się wyrobić sobie własny pogląd na zmieniającą się nieustannie rzeczywistość. I to jest siła tej gazety najważniejsza, bo obejmuje wszystkie wymiary życia ludzkiego. I trzeba, żeby to trwało.
Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apo-stolstwa Świeckich jest bardzo aktywnie obecna na Twitterze. Jedna z cech nowej ewangelizacji to korzystanie z nowych środków. Niczego nie zaniedbać, na wszystko się ważyć, aby na nowych areopagach był obecny Chrystus i Jego Ewangelia mówi o. prof. Kazimierz Lubowicki OMI, sekretarz Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich.
18-24
wiara i życie
Główny Urząd Statystyczny podaje, że w Polsce ponad 2 mln osób nie ma pracy. Najwyższe bezrobocie nadal odnotowywane jest w województwie warmińsko-mazurskim.
31
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 20, 1-16a).
Ewangelia ukazuje królestwo niebieskie w osobie gospodarza winnicy. Jest więc Ewangelią o Panu Bogu, o mnie i o tobie. Przez chrzest jesteśmy zaproszeni do pracy dla zbawienia. Sami to zaproszenie potwierdziliśmy w sakramencie bierzmowania (confirmatio).
32-33
poradnik duszpasterski
Niedawno zmarła bliska mi osoba. Podczas załatwiania pogrzebu w kancelarii ksiądz zapytał, czy zmarły przyjął sakrament namaszczenia. Czy to takie ważne?
34
felieton
W przeddzień 75. rocznicy wybuchu II wojny światowej w katedrze w Gliwicach miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Biskupi Polski i Niemiec celebrowali wspólnie Mszę św. w intencji pojednania i pokoju.
35
rozmawiamy o Polsce i Europie
O wielu znaczeniach europejskiego awansu Donalda Tuska, polskim interesie i racji stanu z prof. Zdzisławem Krasnodębskim rozmawia Wiesława Lewandowska.
36-37
fakty • opinie
Ostatnim gestem dobrej woli marszałek Ewy Kopacz na wniosek klubu PiS było wycofanie z porządku minionego posiedzenia Sejmu głosowania nad przyjęciem Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.
Polska nadal żyje wiekopomnym wydarzeniem, jakim jest wyjazd Donalda Tuska do Brukseli. Nie potrzeba już ani chleba, ani igrzysk
38
z prasy zagranicznej
Walczący z mafią włoski duchowny z południa Italii ks. Luigi Ciotti nadal będzie wypełniał swoją misję, mimo nowych zagrożeń, jakie kierują wobec niego przedstawiciele tej grupy przestępczej.
Australijski tygodnik katolicki „The Catholic Weekly” odmówił zamieszczenia na swoich łamach reklamy informującej o spotkaniu z byłą irlandzką prezydent Mary McAleese i zachęcającej do uczestnictwa w nim.
Południowoafrykańska telewizja wycofała się ze złożonej w 2011 r. obietnicy transmitowania Pasterki z Watykanu. Katolicy są oburzeni tą decyzją, gdyż był to jedyny stricte katolicki program w całorocznej ofercie tego publicznego nadawcy.
Władimir Putin to egocentryk, który chce odbudować mur berliński uważa XIV Dalajlama, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W rozmowie z niemiecką gazetą „Welt am Sonntag” duchowy przywódca buddystów tybetańskich zauważył, że Putin był już prezydentem, potem premierem, a teraz znów jest prezydentem. To trochę za wiele.
Trzy lata temu w Moskwie rozpoczęto program budowy 200 nowych cerkwi. W kwietniu 2011 r. patriarcha Cyryl I i mer Moskwy Siergiej Sobianin wmurowali kamień węgielny pod pierwszą cerkiew z tego programu, w miejscu symbolicznym, niedaleko kompleksu teatralnego na Dubrowce, gdzie 12 lat temu miał miejsce krwawy terrorystyczny atak.
39
felietony
Dzisiaj często Polacy, udając „nowoczesnych Europejczyków”, wszelkie próby rozmów na tematy zasadnicze kwitują zdaniem: „Mnie polityka nie interesuje”.
Ukochany wnuczek Pana Niedzieli powoli czynił przygotowania do wyjazdu na studia. Perspektywa dłuższej rozłąki sprawiła, że postanowił wykorzystać przedostatni weekend września, by odwiedzić dziadka.
Unia Europejska ogłosiła nowe sankcje wobec Rosji. Zaraz po podjęciu tej wiekopomnej decyzji przewodniczący Rady Europejskiej zakomunikował, że sankcje te zawiesza.
Obóz władzy fetuje odejście premiera Donalda Tuska i jego zastępczyni wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej do Brukseli na prestiżowe funkcje w Unii Europejskiej. Media rządowe, zwłaszcza główne telewizje oraz pisma typu „Newsweek”, „Polityka” i „Gazeta Wyborcza”, robią nieustające święto z tej okazji.
40-41
Kościół • bliźni
Chłopcy czują się tu bezpiecznie. Na co dzień mają tu dom rodzinny, otrzymują miłość i życzliwość.
42-43
rodzina • poradnik
Żeby żyć po Bożemu, trzeba się spowiadać. Jak to zorganizować, gdy ma się na głowie jeszcze sto innych spraw? Pierwszy punkt to uświadomienie sobie, dlaczego warto.
O św. Janie Bosko mówi się, że umiał pochwalić nawet agresywnego chłopaka z ulicy. Tak długo szukał w nim mocnych stron, aż znalazł: dzieciak potrafił gwizdać. Święty docenił gwizdanie, a chłopak zamiast wrócić na ulicę, znalazł wychowawcę i kogoś na wzór ojca. Taki był niepozorny początek uratowanego życia.
48
spotkania
Podczas wakacji od 52 lat odbywają się obozy dla dzieci i młodzieży, których organizatorem był dotychczas ks. Mirosław Mikulski (od 22 lat pod patronatem Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP), a obecnie prowadzą je w dwóch turnusach ks. Tomasz Połomski (diec. warszawsko-praska) i ks. Jarosław Traczyk (diec. łomżyńska).
Już po raz 23. u podnóża olsztyńskiego zamku, tym razem w gościnnych ogrodach plebańskich kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie k. Częstochowy, spotkali się ludzie niemal z całej Polski, którzy przed wielu laty lub zupełnie niedawno, zerwawszy z nałogiem alkoholizmu, wybrali zdrowy, trzeźwy tryb życia, pragnąc ratować swoją tożsamość.
49
NIEDZIELA MŁODYCH
Jak ewangelizować? Czyli jak mówić innym o Chrystusie i Jego miłości? Od czego zacząć?
Parę lat temu ktoś znajomy powiedział, że podziwia mnie za tak odważne wyznawanie swojej wiary. Pomyślałam wtedy: ale w czym rzecz? Co takiego jest w mojej postawie, że sprawiam wrażenie odważnej w wyznawaniu wiary? Przecież nie robię nic szczególnego. A potem zdałam sobie sprawę, że właśnie o to chodzi...
Czy każdy jest powołany? Wielu jest wezwanych. Jak moje serce na ten głos odpowiada? Co to jest za głos? Jak rozeznać, kto do mnie mówi? Wielu młodych ludzi zadaje sobie takie pytania.
Fiodor Dostojewski w powieści „Bracia Karamazow” przedstawia losy Aleksego, młodego nowicjusza w prawosławnym klasztorze. Aleksy poddaje się duchowemu kierownictwu pewnego starszego mnicha. Robi to po to, aby, jak pisze Dostojewski, uniknąć „losu ludzi, którzy przeżyli całe swe życie, a siebie nie znaleźli”.
50-53
śpiewacy w koloratkach i w habitach
Trzech katolickich księży z Irlandii Północnej podpisało w ostatnich latach z Sony BMG kontrakt płytowy na ponad milion euro. Co spowodowało, że potężny koncern muzyczny zechciał zainwestować w śpiewających kapłanów?
54-55
listy do „Niedzieli"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy.
Aby nawiązać kontakt z osobami ogłaszającymi się w tej rubryce, należy napisać do nich list, zaznaczyć numer ogłoszenia, a redakcja przekaże go wskazanej osobie.
10 lat temu napisałam pierwszy list do „Niedzieli”. Czułam się wtedy bardzo samotna. Dziś znów jestem w takiej sytuacji, ale jeszcze bardziej opuszczona i zagubiona. Wtedy nie podchodziłam poważnie do znalezienia przyjaciół.
56
Niedziela bielsko-żywiecka
Dzieli nas granica, ale jednoczy wiara w tego samego Boga, który objawia się jako jeden w Trzech Osobach powiedział bp Piotr Greger podczas pielgrzymki ku czci św. Melchiora Grodzieckiego w Cieszynie
O. Zbigniew Tadeusz Kusy OFM przez 4 dni w 4 kościołach w Cieszynie odprawiał Prymicje biskupie
Jubileusz 60-lecia działalności Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca Cepelia „Pilsko” został zorganizowany 5 i 7 września w Żywcu.
Niedziela częstochowska
Z ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, byłym kanclerzem i wikariuszem generalnym Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, rozmawia Ewa Oset
Zechciejmy dzisiaj, w Niedzielę Środków Społecznego Przekazu, pochylić się nad chrześcijańską wizją współczesnych mediów, czyli prasy, radia, telewizji, Internetu.
O kim mowa? O Mikołaju, ale nie Reju, lecz Mikołaju z Wilkowiecka miejscowości i parafii usytuowanej w dekanacie kłobuckim w gminie Opatów.
Niedziela podlaska
W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Miedznie 6 września pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa odbyło się diecezjalne dziękczynienie za plony.
31 sierpnia, podczas uroczystości odpustowej ku czci Matki Bożej Pocieszenia, w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca w Kożuchówku bp Tadeusz Pikus dokonał uroczystego poświęcenia ołtarza
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej każdego roku podczas wakacji organizuje letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin najuboższych, wielodzietnych i dysfunkcyjnych.
Niedziela kielecka
Niedziela 7 września w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej upłynęła pod znakiem wyjątkowej postaci wpisanej mocno w historię szkoły: bp. Szczepana Sobalkowskiego (1901-1958), nazywanego także „biskupem jednego dnia” (bo tylko przez dobę pełnił swą posługę jako biskup kielecki), kapelana Narodowych Sił Zbrojnych, wybitnego kaznodziei i prefekta szkoły.
Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach było szeroko znane już w XVII wieku. Wciąż tętni życiem, wciąż duchowych dóbr i darów poszukują tam pielgrzymi. Karmelici gospodarze obiektu szacują, że w 2013 r. do sanktuarium przybyło 14 tys. pielgrzymów
W ostatnią niedzielę sierpnia w archiopactwie jędrzejowskim uroczyście obchodzono 250-lecie beatyfikacji biskupa-cystersa Wincentego Kadłubka
Niedziela małopolska
Ks. dr. Krzysztofa Wilka, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej oraz Katolickiego Centrum Edukacyjnego Caritas Diecezji Krakowskiej (prowadzącego szkoły katolickie przy ul. Pędzichów i Łokietka oraz przedszkole przy ul. Mazowieckiej) pytamy o rolę katechety nie tylko w przestrzeni szkolnej.
Kiedy zaczęłam przygotowywać się do napisania niniejszego tekstu, w tym samym dniu na stronie internetowej krakowskiej Kurii pojawił się komunikat Metropolity Krakowskiego wzywający do modlitwy różańcowej o pokój na świecie. Było to dla mnie przynagleniem i potwierdzeniem zasadności napisania artykułu o modlitwie różańcowej.
Ta szkoła powstała na gruzach. Powstała też z marzeń. Jaka będzie jej przyszłość? Ksiądz Dyrektor mówi, że wiele zależy od jego relacji z Bogiem...
Niedziela lubelska
Uroczystości w sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy zgromadziły rzesze wiernych
Co roku w pierwszą niedzielę września na sumie odpustowej, sprawowanej z okazji święta Narodzenia Najświętszej Marii Panny i kolejnej rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej, gromadzą się pielgrzymi nie tylko z naszej diecezji, ale i z odległych stron Polski.
Pielgrzymki maturzystów archidiecezji lubelskiej na Jasną Górę mają już trzydziestoletnią tradycję.
Mieszkańcy powiatu puławskiego dziękowali za plony podczas tradycyjnych dożynek. W ostatnią niedzielę sierpnia w Żyrzynie odbyły się powiatowe dożynki.
Niedziela legnicka
Ponad pół tysiąca uczestników zgromadził zorganizowany 14 września br. Marsz dla Życia i Rodziny w Bolesławcu
W samym sercu Henrykowa Lubańskiego w ostatni dzień wakacji miała miejsce kolejna cykliczna impreza Dzień Placka, której celem jest integracja lokalnej społeczności. W ramach imprezy odbył się również III Jarmark Henrykowski
Rok 2014 to szczególny czas dla katolickiej wspólnoty parafialnej w Olszynie. Mija bowiem 700 lat od pierwszej wzmianki o kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Niedziela łódzka
Rodzina to miejsce dla każdego”. Takiej tematyce jest poświęcone tegoroczne Forum Charyzmatyczne w Łodzi. Odbędzie się 20-21 września w Hali Sportowej przy ul. ks. I. Skorupki 21.
Decyzją abp. Marka Jędraszewskiego funkcję pomocnika archidiecezjalnego duszpasterza akademickiego od lipca sprawuje ks. Piotr Mieloszyński.
Z Romualdem Dąbrowskim, prezesem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska.
Niedziela przemyska
25 lat temu, w roku 1989, Towarzystwo Pomocy św. Brata Alberta i Zgromadzenie Sióstr Felicjanek podjęło wezwanie Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: „Wy dajcie im jeść”.
Parafia Majdan Sieniawski obchodzi w bieżącym roku 300-lecie swego istnienia. W niedzielę 7 września br. w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja odbyły się główne uroczystości jubileuszowe, którym przewodniczył metropolita przemyski abp Józef Michalik
W łańcuckim zamku na ścianie tzw. Czerwonego Korytarza wisi niepozorny portrecik młodej dziewczyny, najsłynniejszej z malarek włoskiego cinquecenta, nadwornej artystki hiszpańskiego króla Filipa II, Sofonisby Anguissoli.
Niedziela rzeszowska
Radosnym wezwaniem Ducha Świętego rozpoczęła się 6 września br. w katedrze rzeszowskiej Msza św., która była kulminacyjnym momentem tzw. powakacyjnego Dnia Wspólnoty, a zatem dnia podziękowania Bogu za zakończony czas odpoczynku i formacji.
W 75. rocznicę bolesnych wydarzeń wybuchy II wojny światowej, 1 września br., w kościele garnizonowym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Rzeszowie odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
Po raz pierwszy Karol Wojtyła odwiedził Przemyśl najprawdopodobniej w roku 1958, gdy jeszcze jako ksiądz płynął kajakiem po Sanie z Przemyśla do Leżajska. Jako metropolita krakowski odwiedzał to miasto kilkakrotnie podczas wizyt kanonicznych w latach 1965-78, a 13 sierpnia 1968 r. odwiedził również Kalwarię Pacławską z okazji 300-lecia tamtejszego kościoła Franciszkanów, obecnie sanktuarium.
Z biskupem rzeszowskim Janem Wątrobą w 50. rocznicę śmierci bł. ks. Władysława Findysza rozmawia Irena Markowicz.
Niedziela sandomierska
W świętokrzyskim sanktuarium do 21 września obchodzony będzie odpust Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. W jego ramach pielgrzymować będą do relikwii Drzewa Krzyża Świętego m.in.: kapłani, parlamentarzyści, samorządowcy, chorzy, rolnicy oraz rodziny.
W tym tygodniu będziemy obchodzić liturgiczne wspomnienie świętego Stygmatyka z Włoch o. Pio. Świat nieustannie śledzi fenomen tego Świętego i bacznie przygląda się dziełom, które pozostawił, i za którym oręduje. Również w naszej diecezji nie brakuje Jego śladów.
Do Olchowej mogą już zjeżdżać grupy z diecezji, ale również z innych stron Polski. Lokalizacja przyciąga szukających ciszy i wędrowców
Niedziela sosnowiecka
W niedzielę 7 września w sosnowieckiej katedrze odbyło się posłanie misyjne Joanny Śliwińskiej, którego dokonał bp Grzegorz Kaszak. Poświęcił on oraz wręczył misjonarce krzyż znak naszej wiary, który odtąd będzie towarzyszył jej w trudach i radościach misyjnej posługi w wikariacie apostolskim Nuflo de Chavez w Boliwii.
Miejscem tegorocznych diecezjalnych dożynek była Dąbrowa Górnicza, do której zjechali rolnicy z różnych stron regionu, Koła Gospodyń Wiejskich w swoich barwnych, regionalnych strojach, aby wspólnie dziękować Bogu za zebrane plony. Mszy św. w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej przewodniczył biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.
Sławkowski kościół Podwyższenia Krzyża Świętego służy wiernym nieprzerwanie od XIII, a niektóre źródła podają, że nawet od XII wieku. Świątynia na przestrzeni wieków przebudowywana skrywa wiele tajemnic.
Niedziela świdnicka
Po raz czwarty w Świdnicy odbędzie się Ogólnopolski Kongres Małżeństw. Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Miłość i pieniądze”
Mszą św. odprawioną 1 września w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha rozpoczęło działalność Niepubliczne Katolickie Gimnazjum im. ks. Franciszka Blachnickiego w Świdnicy.
Imieniem Mateusza oznaczona jest pierwsza z czterech Ewangelii. Imię Mateusza znajdujemy w tekstach wyliczających imiona dwunastu Apostołów (por. Mt 10,1-4; Mk 3,16-19; Łk 6,12-16).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W dniach 29 i 30 sierpnia 2014 r. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbyły się 40. Szczecińskie Dni Katechetyczne
Polacy godnie uczcili 75. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej tak w Polsce, jak i na emigracji.
Przy zabytkowych organach zasiadali na przemian artyści krajowi i zagraniczni zaś w transepcie świątyni występowały zespoły najpierw dwukrotnie kameralne, potem orkiestrowe i chóralne
Klęcząc w lśniących ławkach nowo konsekrowanego kościoła filialnego pw. św. Józefa we wsi Linie na terenie parafii Bielice, w dekanacie pyrzyckim, pomyślałam o ich twórcy. Okazało się, że ich wykonawcą jest Zbigniew Jezierski, prowadzący Rzemieślniczy Zakład Stolarski w Glewicach
Niedziela toruńska
Przez 3 kolejne soboty (23 sierpnia, 30 sierpnia oraz 6 września) przeżywaliśmy Diecezjalne Forum Ewangelizacyjne. Miało ono miejsce w 3 rejonach duszpasterskich diecezji, a dokładnie w 3 miastach: Nowym Mieście Lubawskim, Grudziądzu i Toruniu
75 lat temu rozpoczęła się wojna, która przyniosła Polsce najokrutniejsze w dziejach okupacje niemiecką i sowiecką. Na Pomorzu furia teutonica uderzyła głównie w inteligencję, a także w duchowieństwo. Podczas „krwawej jesieni” zginęło 215 kapłanów.
W 2011 r. bp Andrzej Suski erygował Bractwo św. Izydora i zatwierdził jego statut. Głównym celem działalności jest wzrost duchowy członków, pogłębianie życia religijnego rolników i mieszkańców wsi, krzewienie zasady pomocniczości braci rolniczej i animacja w działalności religijnej i społecznej
Niedziela warszawska
Historia obrazkowa, prezentacja multimedialna albo rozprawka pisemna na takie prace czekają organizatorzy ogólnopolskiego konkursu wiedzy o bł. Jerzym Popiełuszce.
O co chodziło mazowieckiemu liderowi PO, gdy mówił, że w Wołominie chcą stworzyć katolifat? Chyba o to, że tam jest normalniej. Normalniej niż w Warszawie.
Paradoks: do Warszawy jest 40 km, do Łodzi 110. A Radio Niepokalanów słychać przede wszystkim w Łódzkiem i na zachodzie Mazowsza. Do stolicy dociera z trudem. Nie mówiąc już o Pradze.
Niedziela wrocławska
Po Miesiącu Rodziny, który obfitował w atrakcje dla maluchów oraz ich rodziców, nadszedł czas, by we Wrocławiu do głosu doszli seniorzy. Ta bardzo aktywna grupa wiekowa energią i zapałem do działania mogłaby obdarować wielu młodszych, którzy czasami nie potrafią przestać narzekać. Seniorzy pokażą, co to znaczy cieszyć się życiem.
Z ks. Dariuszem Amrogowiczem, nowym dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, o potrzebie niesienia pomocy i szerokiej działalności Caritas rozmawia Magdalena Lewandowska.
Dla wielu studentów teologii bycie katechetą to zło konieczne, zwłaszcza jeśli mieliby zmierzyć się z gimnazjalistami. Do katechizowania niespieszno również księżom, którzy choć świetnie radzą sobie z kazaniami, nie potrafią dogadać się z młodzieżą.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W niedzielę, 21 września obchodzimy 48. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, w tym roku pod hasłem: „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania”.
Exodus Młodych to spotkanie młodzieży w malowniczym Zwierzyńcu na terenie diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Już od pięciu lat pod koniec sierpnia młodzi diecezji zamojsko-lubaczowskiej spotykają się w jednym miejscu pod namiotami, by odkrywać radość wiary, umacniać się w nadziei, wybierać miłość i zaczynać nowe życie, a wszystko po to, by odważnie kroczyć za Jezusem.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
We wtorek 9 września nasza diecezja obchodziła święto poświęcenia kościoła katedralnego w Gorzowie.
Na sto dni przed finałem o projekcie Szlachetna Paczka i poszukiwaniach tzw. Super W z Mirosławą Dulat, koordynatorem ds. promocji w woj. lubuskim, rozmawia Aleksandra Marcińczak.
To już niedługo! Kolejny raz hospicja z Gorzowa i Zielonej Góry zaproszą do włączenia się w akcję „Pola Nadziei”. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej ludzie sadzą żonkile. A ich liczba wciąż rośnie.