Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościół świdnicki ma czterech nowych diakonów

W przeddzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, w sobotę 11 maja, w katedrze świdnickiej odbyła się uroczysta liturgia, podczas której bp Adam Bałabuch udzielił święceń diakonatu czterem świdnickim alumnom.

2024-05-11 15:00

[ TEMATY ]

Świdnica

święcenia diakonatu

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Diakoni diecezji świdnickiej A.D. 2024. Od lewej: dk. Aksel Mizera, dk. Piotr Kaczmarek, dk. Jakub Dominas i dk. Marcin Dudek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W gronie wybranych przez Kościół do posługi diakona znaleźli się: Jakub Dominas z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Wałbrzychu, Marcin Dudek z parafii Miłosierdzia Bożego w Bielawie, Aksel Mizera z parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim, Piotr Kaczmarek z parafii Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach z archidiecezji wrocławskiej.

Z miłości do Chrystusa

W wygłoszonej homilii bp Bałabuch podkreślił głębokie znaczenie miłości Chrystusa jako fundamentu dla życia i posługi diakona. - Miłość Boża to podstawa naszego chrześcijańskiego życia. Bóg kocha nas bezgranicznie, bezwarunkowo i nieodwołalnie. Kocha nas miłością ofiarną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nawiązując do ewangelicznego dialogu Jezusa z Piotrem, zwrócił się do kandydatów. - Dzisiaj, tu i teraz Zmartwychwstały Pan pyta ciebie, bracie akolito, jak kiedyś Piotra nad jeziorem Galilejskim: czy miłujesz Go więcej niż inni - pytał biskup pomocniczy. Wyjaśniając te słowa, podkreślił, że odpowiedź na to pytanie definiuje całą dalszą posługę diakona. - Przyjmując sakrament święceń w stopniu diakona nie pozostaje nic innego, jak tylko powtórzyć za Piotrem: „Panie Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię miłuję”. Jeśli decydujecie się przyjęcie święceń diakonatu, bo czujecie, że w wasze serca wpadła iskra powołania kapłańskiego, nie powinniście zalewać jej wodą troski o własne bezpieczeństwo, o wygodne życie, ale powinniście podejmować współpracę z łaską Bożą, by jeszcze mocniej rozpalać w sobie tę iskrę powołania.

Szafarz święceń zachęcał kandydatów do pełnego oddania się Chrystusowi, przypominając, że służba w Kościele wymaga odwagi i poświęcenia. - Nie bójcie się iść za Chrystusem! Nie zamykajcie się przed Nim! Otwórzcie Mu swoje serca! Ofiarujcie Chrystusowi nie cząstkę swego życia, ale całe! Chrystus przyjmie was jako swoje sługi, przyjmie was jako głosicieli ewangelicznej prawdy, ale może przyjąć was tylko wówczas, gdy wypowiecie Jemu swoje „tak” - apelował.

Reklama

Homileta podkreślił również, że jako diakoni, mają za zadanie odzwierciedlać życie i posługę Jezusa Chrystusa, który nie przyszedł, aby Mu służono, ale przyszedł, aby służyć. Wskazał także na Maryję jako wzór do naśladowania, która uczy, że Jezus jest jedyną miłością, którą warto ukochać.

Na zakończenie biskup odniósł się do wyzwań i trudności, które mogą spotkać diakonów w ich posłudze. - W swojej służbie nie zrażajcie się tym, że wielu może nie zrozumie waszego wyboru, że może na tej drodze spotka was wiele trudności i niebezpieczeństw - mówiąc te słowa, biskup zwrócił uwagę na fakt, że takie trudności są nieodłącznym elementem życia każdego, kto decyduje się na głębokie naśladowanie Chrystusa.

Po homilii kandydaci złożyli przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin. Następnie poprzez włożenie rąk i modlitwę bp Adam Bałabuch włączył kandydatów w urząd diakonów.

Po komunii świętej nowo wyświęceni diakoni podziękowali najpierw Bogu za otrzymany dar, a następnie wszystkim wspierającym ich na drodze do kapłaństwa.

W słowie końcowym bp Bałabuch zwrócił się do diakonów, życząc im błogosławieństwa Bożego i pięknej służby w duchu Trójcy Świętej. Podziękował także rodzicom nowo wyświęconych diakonów i poprosił zgromadzonych o modlitwę w intencji powołań kapłańskich.

Przygotowani

Alumni w ostatnim czasie przygotowywali się duchowo do przyjęcia święceń pierwszego stopnia podczas świętych ćwiczeń rekolekcyjnych w Domu Formacji Stałej w Sulistrowiczkach, które poprowadził ks. dr Arkadiusz Kruk - wikariusz biskupi ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji wrocławskiej.

Dzień wcześniej w kaplicy świdnickiego seminarium przyszli diakoni złożyli deklarację dobrowolności święceń, jak również wyznanie wiary i stosowne przyrzeczenia, w tym zobowiązanie do wiernej służby diecezji świdnickiej.

Przypomnijmy, że świdniccy klerycy od roku akademickiego 2022/23 decyzją bp. Marka Mendyka, kształcą się w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Natomiast w obiektach świdnickiego seminarium odbywa się formacja kandydatów do kapłaństwa z terenu Dolnego Śląska, na obowiązkowym roku propedeutycznym.

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Służba liturgiczna

Służba liturgiczna

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Dk. Jakub Dominas z Wałbrzycha, podczas obrzędu wręczenia Ewangeliarza, znaku posługi głoszenia słowa Bożego

Dk. Jakub Dominas z Wałbrzycha, podczas obrzędu wręczenia Ewangeliarza, znaku posługi głoszenia słowa Bożego

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

W pierwszym rzędzie księża proboszczowie nowych diakonów

W pierwszym rzędzie księża proboszczowie nowych diakonów

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch

Bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Liturgiczny obrzęd nałożenia rąk

Liturgiczny obrzęd nałożenia rąk

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusko. Dwie dekady pamięci

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Tomasz Dziurla

Rusko

Tadeusz Mróz

archiwum prywatne

Bp Adam Bałabuch przy kamiennym obelisku poprowadził modlitwę w intencji ojczyzny i poległych w jej obronie

Bp Adam Bałabuch przy kamiennym obelisku poprowadził modlitwę w intencji ojczyzny i poległych w jej obronie

Od 20. lat na terenie Gminy Strzegom odbywają się spotkania religijno-patriotyczne, które mają na celu uczcić pamięć ofiar miejscowego obozu pracy.

Wydarzenie rozpoczęło się tradycyjnie od Mszy świętej celebrowanej w kościele pomocniczym św. Piotra i Pawła w Rusku, której przewodniczył bp Adam Bałabuch, w asyście m.in. ks. kan. Marka Krysiaka aktualnego proboszcza parafii Jaroszów i ks. kan. Olendra byłego pasterza miejscowej wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Wiceprzewodnicząca Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet: Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci

2024-05-26 10:23

[ TEMATY ]

rodzina

dzieci

mama

Adobe Stock

Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci, nie sprzyja wielodzietność. Ludzie niepotrzebnie są tak zabiegani i zatroskani. Tak naprawdę życie jest bardzo proste, tylko trzeba na nie patrzeć oczami Ducha Świętego - zaznaczyła Maria Pietrzak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i matka czwórki dzieci. W rozmowie z KAI, opowiedziała m.in. o tym jak przekazywać dzieciom wiarę, a także odpowiedziała na pytanie czemu coraz więcej kobiet nie chce zostać matkami lub decyduje się tylko na jedno dziecko. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Anna Rasińska (KAI): Z niedawnych badań CBOS dotyczących deklaracji wiary religijnej i deklaracji praktyk wynika, że w rodzinach dziedziczy się w dużym stopniu zarówno religijność jak i niereligijność. Jak widzi Pani rolę matek w pokoleniowym przekazywaniu wiary?

CZYTAJ DALEJ

Papież podczas I Światowych Dni Dzieci: wiara daje szczęście

Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, bo wierzymy – powiedział Papież Franciszek do dzieci w homilii podczas pierwszych Światowych Dni Dzieci, w których uczestniczą przedstawiciele 101 krajów. Dodał, że wiara daje nam szczęście. Zwrócił się także z prośbą do dzieci: „módlcie się o pokój, aby nie było wojen”.

Pierwsze Światowe Dni Dzieci wypadają w tym roku w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. W homilii do dzieci Papież skupił się na wyjaśnieniu roli trzech Osób Boskich. Podkreślił, że Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję