Reklama

Kościół

77. Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka wręczona

Uroczysta Gala wręczenia 77. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, którą przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, odbyła się 18 czerwca 2024 roku w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda jest przyznawana od 1948 roku za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką, osiągnięcia w pracy formacyjnej, kulturalno-społecznej i edukacyjnej, będące świadectwem uniwersalnych wartości i postaw ludzkich, chrześcijańskich i patriotycznych. Jest to najdłużej przyznawana nagroda niepaństwowa w Polsce.

Wydarzenie uświetniło swoją obecnością wielu znakomitych gości: bp Michał Janocha, przewodniczący kapituły Nagrody oraz przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP; abp Antonio Guido Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz ks. Michał Siennicki, reprezentant Przewdoniczącgo KEP, abp Tadeusza Wojdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Galę poprowadził dziennikarz Tomasz Wolny. Jako pierwszy głos zabrał Kamil Sulej, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”:

Reklama

Włodzimierz Pietrzak, jak mogliśmy usłyszeć – krytyk literacki, poeta, a nade wszystko żołnierz Powstania Warszawskiego – swoją osobowością i twórczością przyczynił się do upamiętnienia i ukazywania najpiękniejszych wartości. Wartości odnoszących się do miłości ojczyzny i Kościoła.

Podziel się cytatem

Specjalny list do uczestników wydarzenia skierował rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski.

Marta Karpińska, Kamil Latuszek

Kapituła 77. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca w dniu 16 kwietnia 2024 roku w Warszawie pod przewodnictwem JE ks. bp. prof. Michała Janochy – przewodniczącego Rady KEP ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, w składzie obecnych podczas posiedzenia: JE ks. bp. dr Wiesław Alojzy Mering, ks. dr Dariusz Wojtecki, Sławomir Józefiak, Kamil Sulej i Maciej Szepietowski przyznała tegoroczne wyróżnienie następującym Laureatom:

Panu Łukaszowi Krupskiemu – za wybitną twórczość rzeźbiarską, będącą owocem wiary i talentu, świadectwo troski o piękno oraz pielęgnowanie doświadczenia sacrum w sztuce.

Wydawnictwu Biały Kruk – za rzetelną działalność na rzecz polskiej kultury, ofiarną pracę edukacyjno-wydawniczą, a w szczególności niestrudzone upowszechnianie wiedzy o polskiej historii oraz narodowej i religijnej tożsamości.

Muzeum i Ośrodkowi Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki – w 40. rocznicę męczeńskiej śmierci duszpasterza ludzi pracy - za konsekwentnie realizowaną misję upamiętnienia Jego postaci i nauczania społecznego oraz wytrwałe budowanie żywego, międzypokoleniowego pomnika błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Reklama

Laudację dla Łukasza Krupskiego wygłosił dr Adam Górniak, wykładowca w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama

Od kilkunastu lat mam możność obcowania z plonami aktywności twórczej Laureata. Jak wszyscy wiemy, głównym jej polem jest rzeźbiarstwo, jednak próbował on wyrażać swoje duchowe doświadczenia i przemyślenia także poprzez rysunek, lub fotografikę, a także ma dokonania literackie – zarówno artystyczne, jak i naukowe (…). Jak to bywa z każdą twórczością godną uhonorowania, jest różnoraka co do formy – od figurek, figur portretowych, przez znacznych rozmiarów popiersia, okazałe posągi, potężne pomniki, aż po cykl płaskorzeźb Drogi krzyżowej dla Archikatedry św. Jana w Warszawie. (…) Znamy jego rzeźby. Znajdują się w różnych miejscach w Warszawie, np. pomniki „Ave crux” w kościele św. Anny w Warszawie oraz „Pomnik Matki” w parku Powstańca na warszawskiej Woli; popiersie Prymasa Tysiąclecia znajdujące się przed Pałacem Arcybiskupów Warszawskich, czy portrety Cypriana Norwida w gmachu Wydziały Polonistyki UW i Fryderyka Chopina w Grodzisku Mazowieckim – wymienił laudator.

Podziel się cytatem

Głos zabrał również sam nagrodzony w kategorii działalność kulturalna, Łukasz Krupski:

Reklama

Ja mam takie poczucie, że to (…) jest dla mnie rodzaj zobowiązania na przyszłość, przede wszystkim w tym obszarze wartości chrześcijańskich, o których jest mowa w Nagrodzie (…). Mam poczucie wielkiej wdzięczności, przede wszystkim dla osób mi najbliższych, przede wszystkim dla moich rodziców. W tym obszarze ich niezwykłego świadectwa życia Ewangelią, która się wyrażała po pierwsze w miłości ich między sobą, która stała się wzorcem też dla mnie (…). Żyjemy w czasach kapitalizmu i myślę, że to jest najwspanialszy kapitał, jaki mogłem otrzymać – to świadectwo tego, że Ewangelia jest czymś pięknym i ważnym – podkreślił.

Podziel się cytatem

W kategorii działalność społeczna nagrodę otrzymało wydawnictwo Biały Kruk. Laudację wygłosił prof. Wojciech Roszkowski, historyk i profesora Instytutu Studiów Politycznych PAN:

Reklama

[Biały Kruk to firma], która w ciągu ćwierćwiecza rozkwita do takich rozmiarów, że ta firma jest w tej chwili jest na rynku wydawnictw katolickich, nie powiem może pierwszą, ale jedną z pierwszych, a zdecydowanie wyróżniającą się pewnym profilem. Ten profil to jest zarówno myśl chrześcijańska, wiara, religia, to jest patriotyzm, ale również sztuka.

Podziel się cytatem

Marta Karpińska, Kamil Latuszek

Nagrodę odebrała właścicielka wydawnictwa, Jolanta Sosnowska.

Reklama

Jest to nagroda, która jest dla nas ogromnie ważna, albowiem patron nagrody jest kimś, kto, podobnie jak nasze wydawnictwo, wierny jest zasadzie „Bóg, honor i ojczyzna”. (…) Owe wartości patriotyczne, religijne, które są nam drogie i które są obecne w każdej książce, bez względu na to, jakiej ona tematyki dotyczy, zawsze są one na pierwszym miejscu i są wyrazem walki o to, co obecny tutaj Jan Pietrzak wyraził w pieśni – „Żeby Polska była Polską” – zaznaczyła laureatka.

Podziel się cytatem

Trzecim nagrodzonym, w kategorii działalność edukacyjna, były dwie instytucje – Muzeum i Ośrodkowi Dokumentacji Życia i Kultu bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Wyróżnienie zostało przyznane w szczególnym czasie, obchodzimy w bowiem w tym roku w 40. rocznicę śmierci ks. Jerzego.

O laudację poproszono dr Ewę Czaczkowską, historyczkę, publicystkę, wykładowcę Wydziału Teologicznego UKSW.

Reklama

Instytucje te wyrosły 40 lat temu oddolnie i z potrzeby serca. One powstały i są prowadzone społecznie przy asystencji władzy kościelnej, u czego początku stał wielki duszpasterz, duchowy ojciec księdza Jerzego Popiełuszki – ks. prałat Teofil Bogucki, wówczas proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. (…) Oba te nagrodzone podmioty wyrosły, w moim przekonaniu, z realizacji dwóch wartości, wielkich wartości, które stanowiły moralny trzon całego życia, działalności, nauczania ks. Popiełuszki. Chodzi mi o taki wartości, jak (…) wierność i solidarność. Ks. Jerzy był solidarny z cierpiącymi, prześladowanymi. Pozostał wierny swoim duchowym córkom, synom do samego końca – aż po krzyż – wskazała dr Czaczkowska.

Podziel się cytatem

Statuetkę odebrali kustosz Sanktuarium ks. dr Marcin Brzeziński oraz obecny menedżer ds. projektów Muzeum, Paweł Kęska. Na sali obecna była również Katarzyna Sobora, twórczyni Ośrodka i jego wieloletnia szefowa.

Reklama

Tę nagrodę chciałbym dedykować ks. Teofilowi Boguckiemu i wszystkim tym, którzy przez te 40 lat służyli pamięci ks. Jerzego. Ta rzesza wolontariuszy to właśnie byli ludzie, którzy nie szukali swojego, tylko szukali możliwości przekazania prawdy o tym, kim był ksiądz Jerzy Popiełuszko – powiedział ks. Brzeziński.

Podziel się cytatem

Głos zabrał również Paweł Kęska:

Reklama

Ta historia i to doświadczenie jest niesamowite. Pani dr Ewa Czaczkowska mówiła – ponad 100 tysięcy stron dokumentów. Te 100 tysięcy stron dokumentów stworzyli zwykli ludzie, cierpliwi, którzy poświęcili czasem wiele lat swojego życia (…).

Podziel się cytatem

O skierowanie kilku słów do zebranych poproszony został również bp Janocha, który wyraził swoją radość i wdzięczność za wyróżnienie przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” właśnie tych trzech podmiotów.

Statuetki z wizerunkiem Włodzimierza Pietrzaka wręczali abp Filipazzi, bp Janocha oraz Kamil Sulej.

Uroczystość zakończył koncert wiolonczelowy trio A Tre, w którego skład wchodzą Magdalena Grędzińska, Esperanza Hernández Muñoz i Agnieszka Szulc zasiadające za pulpitami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Zapis transmisji z uroczystości można zobaczyć tutaj

2024-06-20 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wręczono Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Dzieło Lasek, ks. prof. Mirosław Wróbel z KUL oraz Fundacja Małych Stópek to laureaci tegorocznej 74. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. Włodzimierza Pietrzaka. Kameralna gala, w czasie której wręczono także ubiegłoroczną nagrodę, odbyła się w warszawskim hotelu „Bellotto” i transmitowana była on-line.

Jak podkreślił prowadzący uroczystość red. Marek Zając, tegoroczna gala była szczególną, ponieważ wręczana była również Nagroda za ubiegły rok, a to zdarzyło się po raz pierwszy w historii. Laureatami 73. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka zostało Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku, które w ubiegłym roku obchodziło 450-lecie istnienia, a także Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia w 20. rocznicę powstania oraz wybitny rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła. Laureaci obecni byli na gali i odebrali wyróżnienia z rąk przedstawicieli kapituły Nagrody.
CZYTAJ DALEJ

Prezes PiS zabiera głos w sprawie odwołanego kongresu partii

2024-09-27 13:16

[ TEMATY ]

Suwerenna Polska

Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński

Prawo i Sprawiedliwość

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Jarosław Kaczyński, prezes PiS

Tłumacząc powody odwołania planowanego na sobotę kongresu PiS, prezes partii Jarosław Kaczyński wskazał, że w tej chwili zainteresowanie społeczne w sposób zrozumiały koncentruje się na powodzi. Jest się czym interesować; doszło do wielu niezrozumiałych działań czy zaniechań - dodał.

Podczas planowanego na 28 września kongresu PiS miało dojść do zmian statutowych i - prawdopodobnie - połączenia z Suwerenną Polską. Wydarzenie zostało jednak przełożone na 12 października. Jak wskazał rzecznik partii Rafał Bochenek w oświadczeniu przesłanym PAP, decyzję podjęto z uwagi na powódź i "krytyczną sytuację w południowo-zachodniej Polsce, wynikającą z szeregu zaniedbań rządu (Donalda - PAP) Tuska".
CZYTAJ DALEJ

Co mówi Duch do Kościoła

2024-09-27 22:15

Tomasz Lewandowski

Abp Józef Kupny wręczał dziś dekrety wszystkim członkom komisji synodalnych. Na zdjęciu świeccy, duchowni i konsekrowani członkowie komisji "Synodalna parafia misyjna".

Abp Józef Kupny wręczał dziś dekrety wszystkim członkom komisji synodalnych. Na zdjęciu świeccy, duchowni i konsekrowani członkowie komisji Synodalna parafia misyjna.

Poznaliśmy syntezę diecezjalną – treści w niej zawarte są diagnozą rzeczywistości, w której żyjemy i staną się podstawą prac komisji synodalnych.

Podsumowaniem etapu przygotowawczego II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej jest diecezjalna synteza zbierająca owoce modlitwy i pracy 244 zespołów presynodalnych, w tym 228 parafialnych. – Synteza nosi tytuł „Co mówi Duch do Kościoła”, bo jest efektem modlitwy i rozeznawania ponad 200 zespołów parafialnych i tematycznych. Bardzo nam zależało, żeby to był proces słuchania Pana Boga – słuchania Go w Jego słowie i słuchania Go w drugim człowieku. Mamy nadzieję, że zebrane w syntezie jest to, do czego rzeczywiście Duch Święty wzywa dziś Kościół wrocławski – tłumaczy Adrian Kwiatkowska, sekretarz generalny Synodu. I dodaje: – To świadectwo zaangażowania w sprawy Kościoła ponad 2000 osób – duchownych, świeckich i konsekrowanych – które chciały podjąć trud wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Co w naszej komunii, formacji i misji wymaga nawrócenia i odnowy oraz jak możemy tego dokonać?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję