Reklama

Polska

Caritas Polska zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy

W Polsce jest ponad 3 mln cudzoziemców, w tym około 1 mln z Ukrainy. Wśród nich są migranci i uchodźcy. Kim są? Jakie wyzwania stoją przed nimi a jakie przed tymi, którzy ich goszczą? Warto w tym dniu spojrzeć na ich sytuację. Dostrzec tych, którzy uciekli przed wojną albo prześladowaniami i znajdują się obok nas. Światowy Dzień Uchodźcy obchodzimy 20 czerwca. Został ustanowiony przez ONZ w 2000 r. W dniach 20-28 czerwca Caritas zaprasza na cykl wydarzeń z okazji Światowego Dnia Uchodźcy.

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas Polska

Caritas Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Migrant czy uchodźca? - to różnica

Semen Leibovych, 65 lat: "Przyjechałem do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie. Szukałem pracy w zawodzie i nie mogłem jej znaleźć, jestem inżynierem elektrykiem. Pracę znalazłem dzięki pomocy otrzymanej w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Viktoriia Lukashyk, 45 lat: "Do Caritas trafiają różne osoby. Jeden stracił kogoś na wojnie, drugi nie ma domu. Pokazujemy im, że jesteśmy z nimi. Motywujemy do działania. Ja uciekłam z trójką dzieci trafiłam do Caritas, a teraz pracuję jako doradca zawodowy i integracyjny".

Kropla Dobra - polsko-ukraińska akcja krwiodawstwa, ważny punkt w ramach Światowego Dnia Uchodźcy. Duże zainteresowanie w pierwszej akcji w Bydgoszczy. Kolejka chętnych osób przed Mobilnym Punktem Poboru Krwi, które oddawały krew co 5 minut.

Oddając krew, uchodźcy biorą udział we wspólnej akcji honorowej zbiórki krwi, która trafi do polskich szpitali - mówi Michał Korzeniowski, koordynator ds. projektów pomocy migrantom i uchodźcom Caritas Polska.

Ponad 100 tys. uchodźców dostało wsparcie w 28. Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas.

Uchodźcy czy migranci?

Reklama

Chociaż używa się tych pojęć zamiennie, to w kontekście prawa różnica jest zasadnicza. Migrant to osoba, która opuszcza swój kraj, szukając lepszych warunków życia. Uchodźca ucieka ze swojego kraju z powodu wojny lub prześladowania. Status uchodźcy otrzymują osoby przebywające poza swoim krajem pochodzenia z powodu m.in. prześladowania, bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia, z powodu konfliktu czy przemocy. Ich powrót do domu jest niebezpieczny, często niemożliwy, w związku z czym potrzebują schronienia. Odmowa azylu dla nich ma potencjalnie śmiertelne konsekwencje.

Migracja jest często rozumiana jako proces dobrowolny. Nie dotyczy to uchodźców, którzy nie mogą bezpiecznie powrócić do domu, i dlatego też należy im się szczególna ochrona na podstawie przepisów prawa międzynarodowego.

Sąsiedzi, znajomi, współpracownicy - MY

Ci, którzy jeszcze niedawno opuścili swój kraj w dramatycznej sytuacji, to dziś nasi sąsiedzi, znajomi, współpracownicy. Mieszkamy tu razem: jedni od dawna, a inni dopiero co znaleźli swój nowy dom.

- W blisko 40-milionowej Polsce żyje ponad 3 miliony ludzi z innych krajów. Powody uchodźstwa są różne, ale zawsze trudne. Wojny, kryzysy, konflikty: społeczeństwo może być nimi zmęczone. Ale nikt z nas nie chciałby być zmuszony do porzucenia swojego domu, bliskich, majątku. Światowy Dzień Uchodźcy to czas, dla nas, żeby pomyśleć o drugim człowieku, żeby się spotkać, porozmawiać. Dziś to nasi sąsiedzi, współpracownicy, rodzice koleżanek i kolegów naszych dzieci - wyjaśnia Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Reklama

Łączy nas pokój - to dosłowne i metaforyczne hasło, które przyświeca akcji Caritas. - Żyjemy tu wszyscy razem, w pokojowych warunkach. Chcemy pokazać działania i prospołeczne postawy uchodźców, którzy znaleźli tu w Polsce swoje bezpieczne miejsce. Czują się odpowiedzialni za społeczność, w której żyją i działają w różnych obszarach. Wnoszą swój wkład we wspólnoty lokalne - tłumaczy Michał Korzeniowski, szef działu ds. Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska.

Kropla dobra

Ważnym punktem Światowego Dnia Uchodźcy jest społeczna akcja krwiodawstwa „Kropla dobra”. To wspólna akcja uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce, w tym podopiecznych Caritas, ich znajomych oraz rodzin i Polaków. W wakacje potrzebna jest krew dla ratowania zdrowia i życia, to „produkt” deficytowy. - Wspólnie z uchodźcami chcemy zrobić coś ważnego dla nas wszystkich mieszkających tu w Polsce. Poprzez honorową zbiórkę łączymy się w trosce o zdrowie i życie - mówi Monika Drahejm, współorganizatorka wydarzenia.

W ramach pierwszej akcji „Kropla dobra” w Bydgoszczy, przez 3 godziny udało się zaopatrzyć pierwsze placówki medyczne w 10 litrów krwi. Chętni zgłaszali się co 5 minut do Mobilnego Punktu Poboru Krwi.

Integracja i wspólnota: 20-28 czerwca

W ramach Światowego Dnia Uchodźcy Caritas zaprasza na pikniki rodzinne, zabawy, koncerty i różne atrakcje dla całej rodziny w 28 lokalizacjach w Polsce. - Będzie miejsce na rozmowę, na zabawę na świeżym powietrzu dla rodzin, dla starszych i młodych. Będą wyzwania sportowe, przyjemności kulturalne i kulinarne. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat form wsparcia uchodźców w Polsce jakie oferują Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas - zachęca Magdalena Masiak, koordynatorka ds. kampanii krajowych Caritas Polska.

Żeby iść, trzeba wstać: integracja to proces

Reklama

Wciąż bardzo ważnym wsparciem w dzianiach Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom jest pomoc psychologiczna - Pracujemy z osobami, które są zranione, które są po traumach i niestety nie mogą sprawnie funkcjonować na co dzień. Staramy się im pomóc w aspekcie psychologicznym, jednocześnie zachęcamy w miarę możliwości do tego, żeby w sposób bezpieczny spotykali się z innymi. Organizujemy grupy wsparcia, spotkania dla seniorów, dla mam z dziećmi, spotkania dla maluszków - mówi Renata Makuch, koordynatorka Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

Integracja społeczna uchodźców jest procesem. Jej celem jest możliwość odnalezienia się w nowych warunkach, decydowania o własnej przyszłości, a także możliwość wkładu w rozwój społeczeństwa. - Zintegrowałam się od razu, bo mam polskie pochodzenie. Widzę, że ludzie mają problemy, ale starają się integrować w społeczeństwie - opowiada Wiktoria. - Jako doradcy zawodowi i integracyjni pomagamy ludziom, żeby nie czuli się tutaj obcy. Wspieramy ich i motywujemy. Jak trafiają do Caritas, pokazujemy, że nie są sami ze swoimi problemami - mówi Viktoriia, która na początku pobytu w Polsce korzystała z pomocy Caritas, dzisiaj jest pracownikiem i specjalistą do spraw usamodzielnienia w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska w Warszawie.

Motywujemy do samodzielności: kompleksowe działania Caritas

W 28 Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Polsce wsparcie otrzymało już ponad 100 tys. osób. Caritas codziennie wspierają podopiecznych wszechstronną pomocą. - Obecnie szczególny nacisk kładziemy na odnalezieniu się na polskim rynku pracy i naukę języka polskiego. Dziś idziemy już obok - nie prowadzimy za rękę - mówi Renata Makuch.

Reklama

Taką pomoc otrzymał Pan Semen, 65-letni inżynier elektryk. - Szukałem pracy w zawodzie i nie mogłem jej znaleźć. Robiłem różne rzeczy, pracowałem w składzie budowlanym i w innych miejscach. Jak przyszedłem do Caritas, to tu zaproponowano mi pracę w dużej, dobrej firmie. I to pracę w moim zawodzie. Jestem szczęśliwy.

Viktoriia uciekała z trójką dzieci do Polski przed wojną w Ukrainie. - Moje dzieci uczą się w polskiej szkole i mają zajęcia dodatkowe. Córka śpiewa, gra na saksofonie i na pianinie. Synowie trenują piłkę nożną. Dzięki pomocy rozwijają się tu i mam nadzieję, że w przyszłości przyniosą Polsce owoce pracy w tych kierunkach.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2023 r. w Polsce pracowało 999 tys. cudzoziemców, w tym ponad 690 tys. z Ukrainy.

2024-06-20 20:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakarmić, ubrać, pocieszyć - Caritas rusza z akcją „Trochę ciepła dla bezdomnego”

[ TEMATY ]

bezdomni

akcja

Caritas Polska

Archiwum CDW-P

Jak co roku Caritas Polska wraz ze stołeczną strażą miejską dotrze z pomocą do osób w kryzysie bezdomności przebywających poza schroniskami. Nieprzypadkowo inaugurację akcji organizacja ogłasza w związku z obchodzonym 15 listopada Światowym Dniem Ubogich.

Ciepła, pożywna zupa, pieczywo, konserwy i inne, odpowiednio zabezpieczone produkty spożywcze, a także koce, skarpety i potrzebne podczas pandemii środki ochrony osobistej – to wszystko dostarczą osobom bezdomnym zamieszkującym działki, pustostany i inne tzw. miejsca niemieszkalne strażnicy miejscy we współpracy z Caritas Polska.
CZYTAJ DALEJ

Papież do naukowców: poszerzajcie granice wiedzy

2024-09-27 18:22

[ TEMATY ]

uniwersytet

Franciszek w Luksemburgu i Belgii

Vatican Media

Papież na uniwersytecie w Leuven

Papież na uniwersytecie w Leuven

Poszerzajcie granice wiedzy! - zaapelował do wykładowców uniwersyteckich Ojciec Święty podczas spotkania w auli obchodzącego 600-lecie istnienia Uniwersytetu Katolickiego w Leuven. Zaznaczył, że chodzi o to, aby „edukacja akademicka i kulturalna stała się przestrzenią żywą, rozumiejącą życie i przemawiającą do życia”.

Wasza Magnificencjo,
CZYTAJ DALEJ

O co chodzi z Polską „dekretową”?

2024-09-28 08:31

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Znam prokuratora Przemysława Nowaka dziesięć lat. Zawodowo, bo jest rzecznikiem prasowym Prokuratury Krajowej teraz, ale za pierwszego rządu PO-PSL był rzecznikiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, więc tematów które zahaczały o jego i moje zainteresowanie była masa. To człowiek spokojny, opanowany.

W piątek pierwszy raz widziałem prokuratora Nowaka tak zdenerwowanego. Tego dnia stanął przed kamerami i przedstawiał stanowisko swoich przełożonych dotyczące uchwały Sądu Najwyższego, które w dużym skrócie stwierdza, że podstawa, którą rząd się posłużył, żeby wbrew prawu, bo bez zgody prezydenta wymienić Prokuratora Krajowego – była nielegalna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję