Reklama

Niedziela Kielecka

Sto dni rektora

Niedziela kielecka 1/2013, str. 7

[ TEMATY ]

nauka

uniwersytet

Prof. Jacek Semaniak

Prof. Jacek Semaniak

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Jakie były minione święta Bożego Narodzenia, inne niż dotąd? Towarzyszyło im myślenie o uczelni?

PROF. DR HAB. JACEK SEMANIAK: - Były inne. Okres przedświąteczny obfitował w liczne wydarzenia związane z tradycją Bożego Narodzenia. Jak co roku uczestniczyłem m.in. w spotkaniach organizowanych przez środowiska kombatanckie, Uniwersytet Trzeciego Wieku, studentów i sportowców, stowarzyszenia, z którymi współpracuję. 20 grudnia w siedzibie rektoratu po uroczystym posiedzeniu senatu, na którym wręczyliśmy ordery, odznaczenia i nagrody rektora, odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe, ze wspólnym kolędowaniem, świątecznymi życzeniami. Bardzo ważne dla mnie jest świętowanie w gronie najbliższych. Polska wigilia ma wymiar szczególny. Święta Bożego Narodzenia to czas przeznaczony dla najbliższych. Dla tych, z którymi wspólnie zasiadamy przy wigilijnym stole, i dla tych, którzy z różnych względów nie mogą być przy nim. Święta Bożego Narodzenia sprawiają, że jednakowo blisko odczuwamy obecność jednych i drugich.

Reklama

- Minęło przysłowiowe sto dni urzędowania przez Pana na stanowisku rektora. Spróbujmy podsumować najważniejsze realizacje z tych stu dni.

- To co najbardziej widoczne, to efekty działalności inwestycyjnej. Oddaliśmy do użytkowania nowy kompleks budynków Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego o powierzchni 6 tys. m kw., z m.in. Centrum Nowoczesnych Technologii, Badań Strukturalnych. Otworzyliśmy tam nowe laboratoria - Nowoczesnych Technologii. Zakończyliśmy także modernizację najstarszej części elewacji budynku Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Odebraliśmy już od wykonawcy budynek Biblioteki Głównej i Centrum Języków Obcych. Po wyposażeniu będą one oddane do użytku w letnim semestrze.
Od początku roku akademickiego wdrożyliśmy nowe narzędzia zintegrowanego systemu informatycznego, za pomocą których pracownicy i studenci będą komunikować się z zasobami informacyjnymi Uniwersytetu za pośrednictwem aplikacji Wirtualna Uczelnia.

- W zakresie działalności naukowej na plan pierwszy wysuwają się zapewne uprawnienia nadawania stopni doktorskich?

- To dla nas bardzo istotny obszar działań. Od początku roku akademickiego i tutaj zaszły zmiany. 29 października 2012 r. uzyskaliśmy kolejne, jedenaste uprawnienie do nadawania stopnia doktora, tym razem w zakresie literaturoznawstwa. Studia doktoranckie w tej dziedzinie będzie można rozpocząć od roku akademickiego 2013/14. W ubiegłym roku akademickim prowadziliśmy studia doktoranckie w zakresie historii i językoznawstwa. Od tego roku uruchomiliśmy sześć nowych studiów doktoranckich w zakresie: sztuk pięknych, pedagogiki, chemii, geografii, biologii, fizyki. Pozwoliło to na trzykrotne zwiększenie liczby doktorantów, których obecnie jest 170. Poszerzenie oferty na poziomie studiów trzeciego stopnia to ważny element utrzymywania ciągłości kształcenia uniwersyteckiego oraz baza rekrutacyjna dla pracowników naukowych uczelni. Warto wspomnieć, że nasza uczelnia posiada dwa uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego, w zakresie historii i fizyki. O pozyskanie kolejnych będziemy starać się w obecnej kadencji. Obecnie na 7 wydziałach prowadzone jest kształcenie w obszarze 34 kierunków studiów. Oferta kształcenia została wzbogacona w tym roku o kolejny kierunek - organizacja turystyki historycznej.
Uniwersytet Jana Kochanowskiego jest największą uczelnią publiczną w regionie. Zatrudnia dzisiaj 1739 pracowników, w tym 959 nauczycieli akademickich, spośród których 238 posiada stopień doktora habilitowanego i tytuł naukowy profesora, a 523 stopień doktora.

- Czy do priorytetów Pana Rektora należy także zwiększenie internacjonalizacji procesu kształcenia?

- Niewątpliwie. Obecnie studiuje u nas tylko 15 obcokrajowców - chcemy zwielokrotnić tę liczbę. Powstałe w tym roku akademickim Biuro Współpracy Międzynarodowej zajmuje się m.in. promocją uczelni za granicą i koordynacją międzynarodowego procesu kształcenia, w tym programu Erasmus i in.
W obecnej kadencji chcemy zintensyfikować działania, które powinny wzmocnić pozycję naukową Uniwersytetu. Stawiamy także na większą absorpcję środków zewnętrznych. Wprowadziliśmy nowe rozwiązania organizacyjne sprzyjające realizacji tego priorytetu. Zmieniała się formuła działania Działu Nauki, utworzony został Dział Innowacji Transferu Technologii, który zajmuje się kwestiami współpracy z otoczeniem Uczelni, w tym gospodarczym.

2013-01-07 09:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobro ma wymiary kosmiczne

Niedziela rzeszowska 50/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

kosmos

nauka

Archiwum WSIiZ

MARIUSZ STEC: – Dlaczego człowiek podejmuje tyle trudu i leci w kosmos, podczas gdy może zrobić coś pożytecznego na Ziemi?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję