Reklama

Niedziela Podlaska

Nadzieja Kościoła

17 kwietnia na Jasną Górę wraz ze swymi przełożonymi na czele z rektorem ks. prof. Tadeuszem Syczewskim przybyli klerycy wszystkich roczników drohiczyńskiego seminarium, by wraz z seminarzystami z całej Polski uczestniczyć w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych na Jasną Górę, która rozpoczęła się dzień wcześniej Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 21

Niedziela podlaska 17/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

pielgrzymka

klerycy

Bożena Sztajner/Niedziela

Pamiątkowe zdjęcie w redakcji „Niedzieli”

Pamiątkowe zdjęcie w redakcji „Niedzieli”

Na spotkanie, które było okazją do dziękczynienia Bogu za 450 lat istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim, przybyło ok. 3 tys. seminarzystów oraz blisko 300 wykładowców i rektorów z 63 seminariów z całej Polski. Pielgrzymka odbywała się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, a przewodniczył jej kard. Mauro Piacenza, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Duchowieństwa, do której należą seminaria duchowne. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Wam bowiem z łaski dane jest dla Chrystusa: nie tylko w Niego wierzyć, ale i dla Niego cierpieć” (Flp 1,29). Z Drohiczyna przybyło 36 alumnów z opiekunami: rektorem ks. prof. Tadeuszem Syczewskim, ojcem duchownym ks. Jarosławem Przeździeckim, wykładowcą historii Kościoła ks. dr. Zenonem Czumajem i dyrektorem administracyjnym ks. Mariuszem Boguszewskim.

Dla kleryków naszego seminarium pielgrzymka miała niejako dwutorowy charakter. Pierwszy - związany z uroczystościami w katedrze częstochowskiej i na Jasnej Górze. Drugi - z wizytą w Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Chrystus wzorem kapłaństwa

Reklama

W środę17 kwietnia alumni spotkali się o godz. 10 w archikatedrze częstochowskiej, gdzie wysłuchali konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego, wzięli udział w nabożeństwie adoracji Najświętszego Sakramentu pod przewodnictwem bp. Grzegorza Rysia z Krakowa, a następnie przeszli w procesji maryjnej z kopią obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na Jasną Górę. O godz. 13 na Szczycie Jasnogórskim rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił kard. Mauro Piacenza. „Ten, kto jest powołany do kapłaństwa, musi wiedzieć, że czekają go gwoździe, które przebiją ręce i nogi. Przebite ręce będą konsekrować chleb w Ciało Chrystusa i odpuszczać grzechy, a nogi będą zmęczone nieustanną wędrówką, by głosić Ewangelię wszystkim ludziom. Chrystus ogołocony na krzyżu jest więc nieodzownym wzorem naszego kapłaństwa” - tymi słowami zwrócił się m.in. do zebranych.

Słowo do seminarzystów skierował też nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Dziękując alumnom, że odpowiedzieli na głos Jezusowego powołania, życzył im, by „byli w dzisiejszym świecie żywymi świadkami radości, którą daje nam Chrystus i która jest prawdziwym narzędziem nowej ewangelizacji”. Do zgromadzonych zwrócił się również metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz: „Jesteście szczególnymi adresatami Roku Wiary (…). To od waszej wiary, od zaufania Chrystusowi, od waszej miłości zależeć będzie tak wiele w Kościele w Polsce i w całym dziele nowej ewangelizacji”.

Społeczność polskich seminariów duchownych zawierzył Matce Bożej metropolita częstochowski abp Wacław Depo, mówiąc: „Maryjo, Matko Jezusa Chrystusa, Jedynego i Wiecznego Kapłana, przyjmij ten tytuł, którym Cię obdarzamy, by oddać cześć Twemu macierzyństwu. Przychodzimy do Ciebie jako wspólnoty wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce, aby w Roku Wiary na nowo rozpoznać tajemnicę własnych powołań i przylgnąć do Twojego Syna”.

Media katolickie w dziele ewangelizacji

Reklama

Pielgrzymowanie drohiczyńskich kleryków zakończyła wizyta w redakcji „Niedzieli”. Przybyłych powitał redaktor naczelny pisma ks. inf. Ireneusz Skubiś. Jako że wielu spośród przybyłych było w redakcji po raz pierwszy, przybliżył dzieła „Niedzieli”: 19 edycji diecezjalnych, Bibliotekę „Niedzieli”, która może poszczycić się wydaniem już ponad 300 tytułów, studia - radiowe, telewizyjne i internetowe (spośród tygodników „Niedziela” zajmuje 7 miejsce, jeśli chodzi o liczbę odwiedzin). Ksiądz Redaktor podzielił się świadectwem z własnego życia, gdy jako młody ksiądz niemal codziennie odwiedzał księgarnie i spędzał w nich każdą wolną chwilę: „Książka, słowo pisane, bardzo ubogaca, miejcie tego świadomość - mówił. - A w «Niedzieli» można się wszystkiego nauczyć: i tego, co rodzinne, małżeńskie, społeczne, polityczne i kościelne. Znajdziecie tu odpowiedzi na wszystkie pytania potrzebne w pracy młodemu kapłanowi” - zachęcał.

Osobnym punktem było podarowanie przez redakcję dla seminarium figury papieża bł. Jana Pawła II - „Świadka Wiary”, jak nazwał ją kard. Stanisław Dziwisz. Rektor ks. Syczewski podziękował za ten dar, zapewniając, że figura ta na pewno znajdzie godne miejsce na terenie WSD. Podziękował „Niedzieli” za dobrą współpracę z seminarium, co objawia się zamieszczaniem relacji z życia seminaryjnego autorstwa drohiczyńskich kleryków. „Zawsze mnie cieszy, gdy na stronach tygodnika znajdę nazwisko naszego alumna” - mówił.

Odkryć własną tożsamość

Ze studiem radiowym „Niedzieli swoimi refleksjami podzielili się alumni Piotr Karwowski i Przemysław Skierski oraz dk. Tomasz Łapiński. Przeważały słowa, że pielgrzymka kleryków, ludzi bądź co bądź przeżywających podobne doświadczenia, borykających się z podobnymi problemami, jest bardzo potrzebna, ubogaca, daje siłę i nadaje sens, wzmacniając na drodze powołania i pokazując, jak wielu młodych ludzi dąży do Chrystusowego kapłaństwa, że nie jest się samemu na tej drodze, że to wspólnota setek, a nawet tysięcy ludzi. „Takie spotkania muszą się odbywać, tym bardziej że bycie księdzem w dzisiejszych czasach to wcale niełatwa sprawa. Pozwalają odkryć, kim jesteśmy, odkryć naszą tożsamość przez wspólną modlitwę, spotkania, a przede wszystkim przez doświadczenie wspólnoty” - podsumował ks. Mariusz Boguszewski.

2013-04-23 14:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy na scenie

Spektakle w okresie świątecznym na seminaryjnych deskach to już wieloletnia tradycja warszawskich kleryków.
Zarówno po prawej, jak i po lewej stronie Wisły można zobaczyć teatralne sztuki, w których grają alumni III kursu

Klerycy z seminarium duchownego przy Krakowskim Przedmieściu postanowili opowiedzieć historię francuskiego boksera, którą napisało samo życie. Wystawiają prawdziwą historię Tima Guénarda, którego w wieku trzech lat porzuciła matka, a ojciec alkoholik znęcał się nad nim.

CZYTAJ DALEJ

Premier do mieszkańców Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych

2021-06-20 10:43

[ TEMATY ]

pożar

premier

PAP/Grzegorz Momot

Od siły ognia silniejsza może być tylko ludzka solidarność. My tę solidarność ludzką na pewno tutaj pokażemy – mówił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki w Nowej Białej, gdzie pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze. "Chcę powiedzieć mieszkańcom Nowej Białej: nie zostawimy państwa samych" – zapewnił.

Pożar wybuchł w sobotę o godz. 18.20. Ogień szybko rozprzestrzeniał się, ponieważ zabudowa Nowej Białej jest zwarta i zgrupowana, a część budynków jest drewniana. W akcji gaśniczej uczestniczyło ponad 100 jednostek OSP i PSP. Dziewięć poszkodowanych osób trafiło do szpitala.

CZYTAJ DALEJ

Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają...

Jak dużo już powiedzieliśmy o Sercu Pana Jezusa! Jak wiele cech Najświętszego Serca poznaliśmy rozważając kolejne wezwania Litanii. Dziś chcemy poznać kolejne: Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają.

O dobroci Najświętszego Serca Pana Jezusa nikt z nas nie wątpi. Z dobroci Tego Serca każdy z nas otrzymał dar odkupienia. Jezus Chrystus wiedział doskonale, że człowiek nie da sobie sam rady, stąd pozostał wśród ludzi „przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20b). Jego obecność w Najświętszym Sakramencie jest dla człowieka wielkim darem, darem, który rodzi obfite łaski i wsparcie. Adoracja Najświętszego Sakramentu przyniosła tak wiele pożytku dla ludzkości. Człowiek, który z wiarą klęka przed Chrystusem Eucharystycznym i przedstawia swoje prośby, otrzyma to, o co prosi z ufnością. Z adoracji Najświętszego Sakramentu nikt nie odchodzi bez łaski danej przez Jezusa. Jednak nie wszyscy są tego świadomi. Wielu jest ludzi, którzy wątpią o dobroci i hojności Serca Jezusowego, które wciąż bije w Najświętszym Sakramencie, rozlewając strumienie łask, płynących ze źródła Bożego Miłosierdzia. Św. Faustyna tak pisze w swoim Dzienniczku: „O, gdyby dusze wiedziały, kto mieszka w świątyniach naszych, to nie byłoby tyle zniewag i nieuszanowania w tych miejscach świętych” (Dz. 409). I w innym miejscu: „O jak niezbadane jest Miłosierdzie Boże! Ale, o zgrozo – są dusze, które dobrowolnie i świadomie tę łaskę odrzucają i nią gardzą” (Dz. 1698).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję