Reklama

Aula

Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze

Powszechne skojarzenia, które budzi nazwisko ks. Piotra Skargi, to: „Kazania Sejmowe”, obraz Jana Matejki oraz modlitwa za Ojczyznę - przypomniana przez Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1987 r. Dobrą okazją do głębszego poznania postaci słynnego kaznodziei jest książka Krzysztofa Koehlera pt. „Boży podżegacz. Opowieść o Piotrze Skardze”.

29 kwietnia w auli naszej redakcji w Częstochowie odbyła się promocja książki z udziałem autora, który odpowiadał na pytania prowadzącego spotkanie ks. Mariusza Frukacza. Wcześniej Krzysztof Koehler został przedstawiony uczestnikom spotkania przez Mariana Florka. Autor urodził się w Częstochowie, jest poetą, eseistą i krytykiem literackim. - Jest autorem czterech tomów wierszy. Zaliczany jest do pokolenia „bruLionu” - przypomniał Marian Florek. - Intrygujący dla czytelnika tytuł „Boży podżegacz”, czyli w staropolskim rozumieniu podpalacz, jest według autora synonimem jezuickiej żarliwości.

Reklama

Krzysztof Koehler obszernie odpowiadał na pytania problemowe dotyczące m.in. współczesnego odbioru osoby ks. Skargi, jego działalności, wizerunku państwa, który wyłania się z jego kazań.

Ks. Piotr Skarga, znany jest przede wszystkim jako kaznodzieja na dworze króla Zygmunta III Wazy. Wcześniej studiował w Akademii Krakowskiej, w 1565 r. przyjął święcenia kapłańskie, kilka lat później, podczas pobytu w Rzymie, wstąpił do Zakonu Jezuitów. - Już chyba w Rzymie zorientowano się, że jest wybitną osobowością, obdarzoną szczególną siłą słowa i mocą perswazji, dlatego dość szybko skierowano go do pracy w Polsce - podkreślił Krzysztof Koehler.

W tej wielowymiarowej postaci trzeba zauważyć także teologa, duszpasterza, który wskazywał wartości moralne, twórcę systemu pomocy biednym, twórcę myśli politycznej i patriotę. Wiele pisał, a jego „Żywoty świętych” można nazwać bestsellerem wszech czasów, były bowiem wznawiane w wysokich nakładach aż do połowy XX wieku. W nurcie polityczno-patriotycznym swoich dzieł pisze m.in. o zagrożeniach związanych z rozpanoszeniem się szlacheckiej wolności i przewiduje przyszły upadek państwa. - Jego radykalizm sprawiał, że wokół jego osoby tworzono wiele pomówień, które towarzyszyły mu za życia, bardzo go boląc - podkreślił Krzysztof Koehler.

Reklama

- Ta książka sprawia, że ks. Piotr Skarga żyje, poznajemy go jako kapłana, duszpasterza, człowieka, który musiał się zmierzyć ze swoimi czasami - powiedział ks. Mariusz Frukacz. - Ks. Skarga dostrzegał i głosił, że wiara nie jest wartością, którą zamykamy w sercu, wiara ma wymiar społeczny.

Spotkanie ubogacił występ Katarzyny Błaszczyk i Joanny Ryś ze studenckiego teatru „naJana”, które przedstawiły fragmenty poematu „Porwanie Europy” Krzysztofa Koehlera.

- Ks. Piotr Skarga to wielkie imię, wielki symbol, przede wszystkim jeżeli chodzi o umiłowanie Ojczyzny - powiedział na zakończenie spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”. Przypomniał, że rok 2012 był Rokiem ks. Piotra Skargi. Zapewne dzięki temu wiele środowisk modliło się za Ojczyznę jego modlitwą i podejmowało patriotyczne rozważania na kanwie jego dzieł. Mimo wszystko Rok ten pozostawił pewien niedosyt. Dlatego jesteśmy wdzięczni autorowi za tę książkę, bowiem do postaci ks. Skargi trzeba powracać - mówił Redaktor Naczelny „Niedzieli”.

2013-05-06 14:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: X Tydzień Guadalupiański

Wspólnota Guadalupe we współpracy z lubelskimi parafiami, wspólnotami i Filharmonią Lubelską zaprasza na jubileuszowe obchody Tygodnia Guadalupiańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

kaszubskapielgrzymka.pl

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach „Beatyfikacja33”

2021-07-26 17:39

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

matka Elżbieta Czacka

Beatyfikacja33

Beatyfikacja.info

„To nie pierwsze rekolekcje w takiej formule. Powstały w oparciu o organizowane wcześniej rekolekcje „Oddanie33”, przez które przeszło łącznie ponad 500 tysięcy osób z całej Polski. Są więc sprawdzonym narzędziem duszpasterskim – mówi ks. Marcin Modrzyński o rekolekcjach przed beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Bernadeta Kruszyk: Już niebawem, 6 sierpnia, rozpoczną się ogólnopolskie rekolekcje przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Nazwę łatwo zapamiętać „Beatyfikacja33”. Dlaczego 33?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję