Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W trosce o powołania

Niedziela bielsko-żywiecka 19/2013, str. 1

[ TEMATY ]

powołanie

TT

Modlitewne czuwanie w intencji powołań odbyło się w parafii św. Floriana w Żywcu

Modlitewne czuwanie w intencji powołań odbyło się w parafii św. Floriana w Żywcu

Podczas Diecezjalnego Dnia Powołań Kapłańskich i Zakonnych, 27 kwietnia w kościele św. Floriana w Żywcu-Zabłociu, o roli księdza we współczesnym świecie mówił podczas kazania ks. Kamil Kaczor, który jest członkiem diecezjalnego zespołu ds. powołań.

Reklama

Kapłan ma bardzo trudne zadanie - istnieje bowiem wiele sprzecznych z sobą głosów związanych z odpowiedzią na pytanie: jaki powinien być współczesny ksiądz. Są opinie, że powinien „nadążać bardzo za rzeczywistością”, czyli być osobą w codziennych kontakt bardzo otwartą, bezpośrednią. Inna grupa ludzi uważa, że duchowny żyjący obecnie w naszym kraju powinien być „majestatyczny”, czyli w relacjach z wiernymi powinien być osobą raczej zamkniętą.

Według ks. Kamila Kaczora kapłan, który dobrze odczytuje swoje powołanie, powinien godzić te dwie skrajne postawy: w relacjach z wiernymi współczesny ksiądz powinien zastosować postawę „ojcowską”, czyli być otwartym, ale również musi być stanowczy. Ks. Kaczor mówił w kazaniu 27 kwietnia, że codzienna postawa kapłana może być dla współczesnych młodych ludzi najlepszym przykładem. W tym kontekście wspominał duchownych z jego rodzinnego Andrychowa, których spotkał jako licealista, a później kleryk, diakon. Tych wszystkich duchownych łączyła naturalność, ale także właśnie postawa „dobrego, ale wymagającego ojca”. Na zakończenie kazania ks. Kamil wspominał postać zmarłego przed kilku lat ks. Jana Łasuta. Tego kapłana postawił jako wzór spowiednika, duchownego pełnego humoru, od którego jako młody ksiądz bardzo dużo się nauczył.

O powołaniu nie tylko kapłańskim, a także o roli życiowej do młodych mieszkańców Żywiecczyzny mówi podczas wykładu 27 kwietnia ks. dr Marek Studenski - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Według kapłana, każdy człowiek musi dobrze odczytać swoje powołanie życiowe. Właśnie w intencji powołań kapłańskich i zakonnych po Mszy św. Różaniec odmówili członkowie Róży im. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Ta wspólnota powstała w parafii św. Floriana po to, aby wypraszać nowe powołania kapłańskie. W Diecezjalnym Dniu Powołań Kapłańskich i Zakonnych uczestniczyły siostry zakonne oraz młodzież z terenu całej Żywiecczyzny.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakochałam się w Jezusie

O powołaniu i życiu konsekrowanym z s. Judytą Pudełko ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza rozmawia Magdalena Wojtak

Magdalena Wojtak: Jak to jest być zakonnicą?

CZYTAJ DALEJ

5 sposobów efektywnego nawodnienia

Niedziela Ogólnopolska 26/2021, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe.Stock

Podstawowym napojem na lato powinna być woda źródlana. Niezależnie od tego, czy jest gazowana czy nie – najlepiej gasi pragnienie.

Regularność

CZYTAJ DALEJ

Na tydzień przed pielgrzymką na Jasną Górę

2021-07-26 23:49

[ TEMATY ]

pielgrzymka świdnicka

archiwum prywatne

Pielgrzymka Świdnicka

Pielgrzymka Świdnicka

Już za kilka dnia ze świdnickiej katedry wyruszy 18. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Po raz pierwszy wszystkie grupy wyjdą razem.

Tydzień przed wyjściem pielgrzymki skontaktowaliśmy się z Centrami Pielgrzymkowymi poszczególnych grup z zapytaniem, jak idą przegotowania: - W grupie 1 – świdnickiej – na liście mamy 63 osoby, z pewnością także kilkanaście osób dołączy wraz z ks. Adamem z Wir. Cały czas monitorujemy i oświadczenia o zdrowiu, a także ilość osób zaszczepionych i niezaczepionych. Dużo w tym roku jest biurokracji, ale czuwamy nad tym – mówi Anna Iwancz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję