Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykła olimpiada

W czwartek 25 kwietnia w Siemiatyczach odbyła się 3. Podlaska Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, w której uczestniczyli niepełnosprawni podopieczni placówek oświatowych z województw podlaskiego i mazowieckiego

Niedziela podlaska 19/2013, str. 5

[ TEMATY ]

szkoła

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spartakiady

Pamiątkowe zdjęcie uczestników spartakiady

Olimpiada została zorganizowana przez Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach, Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Siemiatyczach i Drużynę Harcerską Nieprzetartego Szlaku „Siedmiomilowe Buty”. Na trybunach kibicowały przedszkolaki, a uczestnikami olimpiady opiekowali się wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Gimnazjum w Siemiatyczach.

Nieoceniona pomoc

„W pochodzie trzymałam tabliczkę miasta Sokołów Podlaski, a podczas zawodów opiekowałam się Wiolą. Dziewczynka miała problemy z chodzeniem, potrzebowała też pomocy w konkurencjach związanych z rzucaniem, za to bardzo dobrze bawiła się na trampolinie” - powiedziała po olimpiadzie Andżelika, jedna z wolontariuszek. Rafał, bierze udział w spartakiadzie od pierwszej edycji i od samego początku opiekuje się dziećmi ze Szkoły Specjalnej w Bacikach, jak mówi: „W tej szkole jest wiele dzieci, które bardzo potrzebują pomocy, innym wystarczy dobrze wytłumaczyć, na czym polega konkurencja. Mam nadzieję, że zawsze będę mógł pomagać dzieciom z Bacik”. Gabrysia z wielkim podziwem opowiada o swoich podopiecznych ze szkoły w Zuzeli: „To była wyjątkowa grupa. Chwilami właściwie nie miałam co robić, bo mimo niepełnosprawności to oni sami sobie pomagali. Byli niezwykle zgraną grupą i cały czas świetnie się bawili i na nic nie narzekali”. Wolontariusze Caritas od lat przyjaźnią się z uczniami Szkoły Specjalnej w Siemiatyczach, odwiedzają ich, organizują zabawy, przynoszą drobne upominki. Kiedy rozpoczynają się przygotowania do olimpiady, z niecierpliwością czekają na przydział zadań. Wolontariuszami opiekuje się Agnieszka Olendzka, która podczas olimpiady wspomagała pracę komisji sędziowskiej.

Przestrzegać zasad

Reklama

Tradycyjnie już zawody sportowe rozpoczął Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych prowadzony ulicami Siemiatycz. Po złożeniu przyrzeczenia o przestrzeganiu zasad fair play przystąpiono do zawodów. Wśród olimpijskich konkurencji można wymienić: poruszanie się na czworaka, turlanie piłki, spacer pod płotkami, bieg z woreczkiem na głowie czy rzut ziemniakiem do celu. Były też tor przeszkód, dmuchana zjeżdżalnia i trampolina. Z myślą o dzieciach na wózkach przygotowano zabawy integracyjne, jak przebijanie balonów i przeciąganie liny.

Specjalnie dla uczestników olimpiady wystąpiły zespół cheerleaders „Bravo Dance” i Akademia Sztuk Walki i Fitnessu „Andy”.

Jesteśmy razem

W 3. Podlaskiej Olimpiadzie „Jesteśmy razem” udział wzięły drużyny z Sokołowa Podlaskiego, Łomży, Hajnówki, Sokółki, Łosic, Siedlec, Zuzeli, Dołubowa, Bacik Średnich i Siemiatycz. Olimpiada była imprezą, która łączyła sportową rywalizację z radosną zabawą. Niepełnosprawni sportowcy mogli sprawdzić się w przeróżnych konkurencjach, spotkać się z przyjaciółmi i zawiązać nowe znajomości. Wspaniale bawili się uczestnicy spartakiady, ale nawet zapracowani wolontariusze mieli powody do zadowolenia Każdy z nas miał jakieś obawy, czy sobie poradzimy, czy damy radę, ale fajnie jest komuś pomagać i naprawdę czuliśmy się potrzebni. Nasi podopieczni cieszą się z tej pomocy, a my cieszymy się, że pomagamy innym.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara domaga się czynów

Niedziela łódzka 38/2015, str. 1

[ TEMATY ]

szkoła

salezjanie

Piort Drzewiecki

Wspólnota salezjańska

Wspólnota salezjańska

Wspólnota salezjańska z ul. Wodnej uroczystą Eucharystią rozpoczęła obchody Tygodnia Wychowania Chrześcijańskiego (13-20 września). Mszy św. przewodniczył inspektor salezjanów Inspektorii Warszawskiej ks. Andrzej Wujek SDB.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI krytycznie o niemieckim Kościele

2021-07-26 11:43

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Przed "Kościołem i doktryną bez wiary" przestrzegł swych rodaków papież-senior Benedykt XVI. Na łamach „Herder Korrespondenz” ukazał się artykuł, który powstał w rozmowie z publicystą Tobiasem Winstelem. Papież-senior zaznacza w nim, że jedynie wiara wyzwala ludzi z ograniczeń i ciasnoty ich czasów. „Doktryna musi rozwijać się w wierze i z wiary, a nie stać obok niej” – stwierdza Benedykt XVI.

Papież-senior podkreśla, że „Kościół składa się z pszenicy i plew, dobrych i złych ryb. Nie chodzi zatem o oddzielenie dobrych od złych, ale oddzielenie wierzących od niewierzących". Odnosząc się do roli niemieckich biskupów zaznacza: „Dopóki w oficjalnych tekstach kościelnych przemawiać będzie tylko urząd, a nie serce i duch, dopóty trwać będzie exodus ze świata wiary", powiedział Benedykt XVI. Oczekuje on od ludzi Kościoła „prawdziwego, osobistego świadectwa wiary".

CZYTAJ DALEJ

Papież: głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka

2021-07-26 18:31

[ TEMATY ]

głód

papież Franciszek

prawa człowieka

Grzegorz Gałązka

Głód na świecie jest zbrodnią przeciwko prawom człowieka – napisał papież Franciszek w przesłaniu do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Odczytał je sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher podczas inauguracji trzydniowego spotkania będącego przygotowaniem do oenzetowskiego szczytu na temat systemów dystrybucji żywności. Spotkanie odbywa się w siedzibie FAO w Rzymie, zaś szczyt zaplanowano na wrzesień w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję