Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wdzięczna pamięć Dzieci Zamojszczyzny

Niedziela zamojsko-lubaczowska 19/2013, str. 6, 8

[ TEMATY ]

dzieci

Zamość

Anna Litwin

Modlitwa poświęcenia tablicy na stacji kolejowej w Mrozach

Modlitwa poświęcenia tablicy na stacji kolejowej w Mrozach

Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci Moich najmniejszych, Mnieście uczynili
Mt 25, 40

Do stacji kolejowej w Mrozach 28 lutego 1943 r. przybył transport liczący 1064 osoby wysiedlone z Zamojszczyzny w ramach zbrodniczej polityki niemieckiego okupanta. Wśród wysiedlonych znajdowało się 462 dzieci poniżej 10. roku życia. Z natychmiastową pomocą wysiedlonym pospieszyli mieszkańcy Mrozów, Kałuszyna i okolicznych gmin: Cegłów, Chrościce, Jakubów, Kuflew, Rudzienko (Dobre). (...) Za okazane serce, bezinteresowną pomoc i patriotyczną postawę, dzięki którym ratowano życie wysiedlonym z Zamojszczyzny, podziękowania i hołd składa środowisko Dzieci Zamojszczyzny z gminy Grabowiec (powiat zamojski)”.

Słowa te umieszczono na tablicy upamiętniającej 70. Rocznicę Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny, która została odsłonięta i poświęcona 20 kwietnia br. w miejscowości Mrozy (powiat miński) podczas odbywających się tam uroczystości. Przybyła na nie ok. 50-osobowa delegacja mieszkańców gminy Grabowiec; nie zabrakło reprezentacji tych, którzy w lutym 1943 r. doświadczyli pomocy ze strony mieszkańców gościnnej ziemi mińskiej.

Reklama

Wzruszające spotkanie po latach rozpoczęło się Eucharystią w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, której przewodniczył warszawsko-praski biskup pomocniczy Marek Solarczyk. Przybyłych gości, a wśród nich m.in.: ministra Czesława Mroczka - sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Janinę Ewę Orzełowską - marszałek Województwa Mazowieckiego, przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, burmistrzów, wójtów, na czele z wójtem Mrozów Dariuszem Jaszczukiem, Dzieci Zamojszczyzny z ich duszpasterzem ks. Zygmuntem Żółkiewskim i włodarzami gminy Grabowiec powitał miejscowy proboszcz ks. Eugeniusz Jankowski. Poprosił Biskupa o modlitwę w intencji żyjących i zmarłych Dzieci Zamojszczyzny oraz ich dobroczyńców.

W okolicznościowej homilii bp Marek Solarczyk zachęcał zebranych do pochylenia się nad wydarzeniami sprzed 70 lat, by przywołanie ich było nie tylko historycznym wspomnieniem, ale i złożeniem hołdu ofiarom zbrodniczej polityki okupanta, a także tym, którzy ofiarnie nieśli pomoc wysiedlonym. Wzywał do budowania wspólnoty i pielęgnowania pamięci historycznej, do przywoływania mocy Ducha Świętego nad wydarzeniami przeszłymi, teraźniejszymi i przyszłymi.

Po Mszy św. jej uczestnicy udali się na teren stacji kolejowej, gdzie 70 lat temu dotarł transport wysiedlonych przez hitlerowskiego okupanta dzieci i dorosłych mieszkańców Zamojszczyzny, głównie z gminy Grabowiec. Tam odbyło się odsłonięcie tablicy ufundowanej przez społeczność Dzieci Zamojszczyzny i władze samorządowe gminy Grabowiec. Aktu odsłonięcia dokonali m.in.: minister Czesław Mroczek, bp Marek Solarczyk, starosta miński Antoni Jan Korczyński, przedstawiciel Dzieci Zamojszczyzny Mieczysław Nowogrodzki, wójt gminy Grabowiec Tadeusz Goździejewski, burmistrz miasta i gminy Kałuszyn Marian Soszyński, wójt gminy Cegłów Marcin Uchman, wójt gminy Mrozy Dariusz Jaszczuk. Ks. Biskup poświęcił tablicę pamiątkową, odegrano hymn państwowy a delegacje złożyły wieńce. Słowa wdzięczności za akt odsłonięcia i poświęcenia tablicy, za doświadczoną przed laty pomoc ze strony społeczności gminy Mrozy i sąsiednich gmin wypowiedział Mieczysław Nowogrodzki. Następnie uczestnicy uroczystości wyruszyli trasą, którą w 1943 r. przeszły Dzieci Zamojszczyzny; przemarsz poprowadził przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów 70. Rocznicy Ocalenia w Mrozach Dzieci Zamojszczyzny Zbigniew Pawlukowski. W miejscowej Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta goście i mieszkańcy gminy wysłuchali okolicznościowych referatów. Pierwszy z nich: „Ratować dzieci! Losy dzieci wysiedlonych z Zamojszczyzny do dystryktu warszawskiego w latach 1942-1943” wygłosiła dr Beata Kozaczyńska z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, drugi: „Mieszkańcy Mrozów w obronie Dzieci Zamojszczyzny” - mgr Ewa Grabarczyk ze Szkoły Podstawowej w Mrozach. Wzruszającym momentem tej części uroczystości byly świadectwa Dzieci Zamojszczyzny; o swoich przeżyciach związanych z dramatem wysiedlenia, pobytem w obozie przejściowym w Zamościu, pomocą doświadczoną po przybyciu transportu wysiedleńców do miejscowości Mrozy opowiadali: Mieczysław Nowogrodzki, Henryk Kozar, Weronika Surma, Anna Surma, Maria Popek. Nie zabrakło wystąpień zaproszonych gości. Ostatnim akcentem uroczystości był wspólny obiad i koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej im. Jana Pawła II z Kałuszyna.

Po zakończeniu uroczystości w Mrozach delegacja z gminy Grabowiec udała się na cmentarz w Kałuszynie, by przy mogile Dzieci Zamojszczyzny pomodlić się za zmarłych, złożyć wieniec i zapalić znicze. Ostatnim punktem wizyty na ziemi mińskiej było nawiedzenie kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kałuszynie, w którym wysiedlone Dzieci Zamojszczyzny przyjmowały sakrament I Komunii św.

2013-05-09 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Szturmujemy niebo” dla chorych dzieci

Niedziela częstochowska 7/2015, str. 1

[ TEMATY ]

dzieci

modlitwa

Agnieszka Mikołajczyk

Spotkanie koordynatorów portalu w parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni

Spotkanie koordynatorów portalu w parafii pw. św. Michała Archanioła w Blachowni

Portal www.szturmujemyniebo.pl już działa. Jego celem jest otoczenie modlitwą dzieci dotkniętych chorobą, niepełnosprawnością oraz tych, których życie jest bezpośrednio zagrożone, także dzieci jeszcze nienarodzonych. Organizatorzy portalu podkreślają, że wszystkie zgłoszone na portal dzieci będą objęte modlitwą tzw. aniołów, czyli osób, które zgłosiły wolę odmawiania codziennej modlitwy – 7 razy „Ojcze nasz” lub 3 razy „Zdrowaś Maryjo” w intencji dzieci. – Również raz w miesiącu w intencji podopiecznych będzie odprawiona Msza św. oraz nowenna do św. Dominika Savio, który jest patronem duchowym portalu – mówią koordynatorzy projektu i dodają: – Chcemy dotrzeć do szpitali, hospicjów, parafii i wszędzie tam gdzie chorym dzieciom potrzebne jest modlitewne wsparcie.

CZYTAJ DALEJ

Tokio: Polscy siatkarze wygrali z Włochami!

2021-07-26 09:10

[ TEMATY ]

Tokio

Tokio 2020

PAP/Leszek Szymański

Polscy siatkarze pokonali Włochów 3:0 (25:20, 26:24, 25:20) w swoim drugim meczu grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych na igrzyskach.

W pierwszym spotkaniu Polacy przegrali z Iranem 2:3, Włosi z kolei pokonali Kanadę 3:2.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ PSP: wybuch samochodu dostawczego, dwie osoby zginęły

2021-07-26 17:26

Trzy osoby zostały poszkodowane w wybuchu samochodu dostawczego przy ul. Wrocławskiej w Częstochowie – podała w twitterowym wpisie w poniedziałek po południu Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej.

Dwie z tych osób poniosły śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję