Reklama

Historia

Ku pamięci generała polskich nadziei

W 2013 r. mija 70. rocznica śmierci generała broni Władysława Sikorskiego - naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych i premiera rządu na uchodźstwie podczas wojny. 3 lipca 1943 r. gen. Sikorski, lecąc ze swoją delegacją z Kairu, wylądował w Gibraltarze. Następnego dnia samolot z Generałem i delegacją na pokładzie spadł do morza po kilkunastu sekundach od wystartowania z Gibraltaru. Gen. Sikorski wracał do Anglii po inspekcji wojsk polskich na Środkowym Wschodzie. Zginęli wszyscy oprócz pilota. Do dnia dzisiejszego nie są wyjaśnione okoliczności tej katastrofy.

Uroczystości pogrzebowe gen. Sikorskiego rozpoczęły się w Gibraltarze 5 lipca 1943 r. Następnie trumnę z ciałem przewieziono do Anglii na pokładzie ORP Orkan. Zwieńczeniem pożegnania była Msza św. w londyńskiej Katedrze Westminster 15 lipca 1943 r. Generał został pochowany na cmentarzu lotników polskich w Newark, skąd w 1993 r. został ekshumowany i pochowany na Wawelu w Krakowie.

Reklama

Pamięć o gen. Sikorskim jest żywa wśród Polaków mieszkających w Anglii. W Gibraltarze i Londynie odbyły się uroczystości związane z 70. rocznicą jego śmierci. 4 lipca br., w reprezentacyjnym punkcie Gibraltaru, tzw. Europa Point, stanął pomnik gen. Sikorskiego.

Kolejny etap uroczystości upamiętniających gen. Sikorskiego miał miejsce 15 lipca. Całodniowe uroczystości z udziałem księcia Kentu Edwarda rozpoczął uroczysty lunch w hotelu Rubens, będącym w czasie wojny siedzibą Sztabu Naczelnego Wodza RP. Oficjalna delegacja z Polski wraz z Ambasadorem RP Witoldem Sobkowem złożyła wieńce pod pomnikiem Generała. Zwieńczeniem obchodów była uroczysta Msza św. w Katedrze Westminster, sprawowana pod przewodnictwem abp. Szczepana Wesołego. Koncelebrował m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, który wygłosił okolicznościową homilię. Porównał Generała do biblijnego Mojżesza, który wyprowadził naród wybrany z niewoli egipskiej. Podobną rolę w dziejach narodu polskiego miał do wypełnienia gen. Sikorski, którego kaznodzieja określił mianem „Naczelnego Generała polskich nadziei”. We Mszy św. uczestniczyły m.in. żony ostatnich dwóch prezydentów na uchodźstwie: Anna Sabbat i Karolina Kaczorowska. Eucharystię zakończyło wspólne odśpiewanie „Modlitwy obozowej”, towarzyszącej polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej.

Pamięć o gen. Sikorskim jest zachowywana, a pamiątki z nim związane gromadzone są w Instytucie Polskim, Archiwum i Muzeum im. gen. Sikorskiego, funkcjonującym w Londynie od 2 maja 1945 r. Osoba gen. Sikorskiego na trwałe wpisała się w historię Polski i Anglii. Przypomnijmy jego: nadal aktualne słowa z 1941 r.: „Polska toczyła przez wiele stuleci walkę w obronie cywilizacji chrześcijańskiej i niejedną poniosła wówczas ofiarę, wierna swemu posłannictwu na Wschodzie Europy.

2013-07-30 09:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fenomen wspólnoty na gruzach

Niedziela wrocławska 23/2015, str. 1

[ TEMATY ]

historia

www.historiadolnegoslaska.blogspot.com

Ruiny wrocławskiej katedry, 1945 r.

Ruiny wrocławskiej katedry, 1945 r.

Po ustaleniach w Jałcie i Poczdamie granice Polski zostały zasadniczo skorygowane. Kosztem emanujących polskością Kresów granice naszego kraju przesunięto na zachód. Miliony Polaków musiały opuścić swoje małe ojczyzny i szukać nowego domu. Wielką rolę w zbudowaniu nowej polskiej tożsamości Ziem Zachodnich, również Wrocławia, odegrał Kościół katolicki. W dużej mierze to tej właśnie instytucji Dolny Śląsk zawdzięcza fenomen powstania wspólnoty, która nie tylko odbudowała region, ale z czasem uczyniła go jednym z prężniej działających w kraju. Istotne znaczenie miały tu pierwsze powojenne lata, które niewiele przypominały czas późniejszego, stalinowskiego terroru.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję