Reklama

Z Polski

Warszawa

Prof. Skarżyński nagrodzony papieskim medalem

Prof. Henryk Skarżyński, światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, został uhonorowany przez papieża Franciszka Medalem „Pro Ecclesia et Pontifice” (Dla Kościoła i Papieża). Medal, przyznany w dowód uznania oraz zaangażowania w pracę na rzecz człowieka i dobra wspólnego, 18 października wręczył prof. Skarżyńskiemu kard. Kazimierz Nycz podczas uroczystości w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w Polsce wszczepił implanty ślimakowe (1992 r.), implanty pniowe (1998 r.), implanty ucha środkowego (2003 r.). W roku 2002 opracował i wdrożył po raz pierwszy w świecie program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, w roku 2004 zoperował pierwsze w świecie dziecko z tym schorzeniem. Metoda ta, uważana za polską specjalność, znana pod nazwą „metoda Skarżyńskiego”, została wdrożona w kilkudziesięciu ośrodkach na świecie. Dla jej potrzeb prof. Skarżyński opracował nowy typ bezpiecznej elektrody, którą stosuje się w implantach ślimakowych najnowszej generacji. W 2008 r. w Kajetanach z jego udziałem został zoperowany pierwszy w świecie pacjent, któremu wszczepiono obustronnie implanty do pnia mózgu. Działalność prof. Skarżyńskiego przyczyniła się do niezwykle dynamicznego rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie.

Reklama

Wraz z zespołem prof. Skarżyński prowadzi pionierskie badania w dziedzinie epidemiologii i profilaktyki uszkodzeń słuchu, opracowując i wdrażając nowoczesne programy badań przesiewowych u dzieci w różnym wieku, programy badań epidemiologicznych i programy nowoczesnych metod terapii i rehabilitacji uszkodzeń słuchu, głosu i mowy. Prof. Skarżyński jest autorem i współautorem ponad 2500 różnych materiałów naukowych krajowych i zagranicznych oraz ponad 1800 prac zaprezentowanych podczas konferencji naukowych w Polsce i na świecie. Prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjną dla studentów oraz lekarzy z kraju i z zagranicy. W 1998 r. został profesorem honorowym Brigham Young University Provo, USA. Dwukrotnie uhonorowany tytułem doktora honoris causa: w roku 2011 Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, a w roku 2012 – Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem najważniejszych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, laureatem wielu prestiżowych nagród przyznawanych w kraju i za granicą. Jednym z największych osiągnięć prof. Skarżyńskiego na rzecz rozwoju działalności naukowej, klinicznej i dydaktycznej było przygotowanie koncepcji, wybudowanie i uruchomienie Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą w maju 2012 r.

Tydzień pamięci o abp. Teodorowiczu

Warszawa – Katowice – Kraków

30 listopada – 7 grudnia 2013 r.

Reklama

Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich wraz z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie i Biblioteką Śląską zapraszają na obchody „Tygodnia pamięci o ormiańskim arcybiskupie i polskim patriocie – Józefie Teodorowiczu”, zorganizowanym w 75. rocznicę jego śmierci. W ramach obchodów w Warszawie, w Katowicach i w Krakowie zorganizowano m.in. koncert pieśni ormiańskich, wernisaż wystawy, prezentację dokumentów archiwalnych oraz konferencję naukową, w której udział wezmą m.in.: Jego Świątobliwość Nerses Bedros XIX, katolikos patriarcha Cylicji dla Ormian katolików, oraz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Program obchodów i konferencji naukowej na stronie: www.dziedzictwo.ormianie.pl.

Krótko

Rekonstrukcja rządu, kilkakrotnie zapowiadana i odwlekana, doszła do skutku 20 listopada br. Stanowiska stracili dotychczasowi ministrowie: finansów, edukacji, sportu, szkolnictwa wyższego, środowiska i cyfryzacji.

Afera korupcyjna na najwyższych szczeblach władzy. Urzędnicy i biznesmeni wyłudzili miliardy. Zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszeli: były wiceszef MSWiA Witold D. i wicedyrektor Centrum Projektów Informatycznych tego resortu Tomasz K. W tej samej sprawie sąd aresztował na dwa miesiące trzy osoby. Są to: Krzysztof K. (według mediów – wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego), Monika F., b. urzędniczka MSZ, i Agnieszka P., mająca zarzuty dotyczące zmowy przetargowej.

Deficyt budżetu państwa wzrósł w październiku o 10 mld zł. Sięga już 40 mld zł i jest większy, niż planowano wcześniej na cały rok.

W Sejmie RP wszystkie kluby poparły projekty PO i SLD, które zakładają wydłużenie – do 10 lub do 12 lat – terminu przedawnienia karalności przestępstw pedofilskich. Oba projekty trafią do sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodeksach.

Klauzula sumienia nie może być używana jako instrument narzucania innym swoich przekonań moralnych – głosi stanowisko Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN. Komitet wskazuje w nim, że klauzula sumienia nie może zwalniać lekarza z obowiązku wypisania recepty na środek antykoncepcyjny, także wczesnoporonny. Zdanie odrębne zgłosiła s. prof. Barbara Chyrowicz z KUL-u.

Sprzeciw wobec treści projektu Ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania wyraziło ponad 50 tys. Polaków. W myśl nowych przepisów, publiczne epatowanie perwersyjnymi zachowaniami seksualnymi będzie szczególnie chronione przez prawo, a sprzeciw wobec tych zachowań będzie z kolei karany.

2013-11-26 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję