Reklama

Wiadomości

Prof. Chodak: Kościół powinien się włączyć w opracowanie zasad dotyczących sztucznej inteligencji

Kościół powinien się włączyć w opracowanie zasad funkcjonowania sztucznej inteligencji, które będą chronić człowieka. AI może być przydatna np. w prowadzeniu kancelarii parafialnej, ale używanie jej do pisania homilii czy komentarzy do Pisma Świętego uważam za bardzo problematyczne i nie mające nic wspólnego z działaniem Ducha Świętego - mówi w rozmowie z KAI prof. Grzegorz Chodak z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej. Naukowiec komentuje też w rozmowie treść watykańskiej noty „Antiqua et Nova” na temat sztucznej inteligencji.

2025-01-30 12:33

[ TEMATY ]

Politechnika Wrocławska

Kościół Katolicki

prof. Grzegorz Chodak

Adobe Stock

Czy Kościół włączy się w opracowanie zasad dotyczących sztucznej inteligencji?

Czy Kościół włączy się w opracowanie zasad dotyczących sztucznej inteligencji?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek 28 stycznia opublikowana została nota „Antiqua et Nova”, przygotowana wspólnie przez watykańskie Dykasterie - Nauki Wiary oraz ds. Kultury i Edukacji. Dokument został zatwierdzony przez papieża Franciszka. Jest skierowany do rodziców, nauczycieli, kapłanów, biskupów i wszystkich powołanych do wychowania i przekazywania wiary, a także do tych, którzy uznają konieczność rozwoju naukowego i technologicznego „w służbie osoby i dobra wspólnego”.

"Antiqua et nova" podkreśla wyzwania i możliwości rozwoju sztucznej inteligencji w dziedzinie edukacji, ekonomii, pracy, zdrowia, stosunków międzynarodowych i międzyludzkich oraz w kontekście działań wojennych. W tym ostatnim przypadku nota przestrzega, że możliwości AI mogłyby zwiększyć zasoby militarne „daleko poza zasięgiem kontroli człowieka”, przyspieszając „destabilizujący wyścig zbrojeń, prowadzący do katastrofalnych konsekwencji dla praw człowieka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poniżej rozmowa z prof. Grzegorzem Chodakiem na temat watykańskiej noty, wykorzystania sztucznej inteligencji w Kościele oraz obaw i nadziei związanych z rozwojem AI:

Na ile Pańskim zdaniem watykańska nota w pogłębiony sposób analizuje wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z AI?

Reklama

- Czy w dokumencie zostały poruszone wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące AI? Na pewno nie zostały, bo jest to bardzo szeroka dziedzina i nie sposób na kilkunastu stronach omówić wszystkich zagadnień dotyczących wpływu AI na człowieka i społeczeństwo. Uważam jednak, że bardzo dobrze, że ten dokument powstał i wiele ważnych kwestii zostało w nim poruszonych, w tym kluczowy moim zdaniem problem wpływu AI na rynek pracy.

Czy wybrano zagadnienia, które są najważniejsze w kontekście człowieka i tego jak AI go dotyka? Sądzę, że tak, chociaż moim zdaniem być może zbyt mało uwagi poświecono problemowi manipulacji, w tym stosowania technik manipulacyjnych przez modele generatywne. Poruszono problem manipulacji w kontekście fałszywych treści, natomiast mało uwagi poświęcono problemowi potencjalnego wykorzystywania zaawansowanych technik manipulacyjnych i perswazyjnych w celu osiągnięcia określonych celów politycznych, komercyjnych i innych.

Czy Kościoły i wspólnoty religijne powinny się interesować rozwojem AI?

- Zdecydowanie tak. Rozwój AI ma wpływ na człowieka, więc wspólnoty religijne powinny się nim interesować i jasno informować o zagrożeniach z tym związanych. Pomijam kwestie prezentowania zalet, ponieważ te zostaną zapewne jasno wyartykułowane w przekazie marketingowym od dostawców rozwiązań AI.

W czym i czy w ogóle sztuczna inteligencja może być pomocna w działaniach Kościoła lub ogólnie religii na świecie?

Reklama

- Narzędzia AI, tak jak wszystkie inne narzędzia informatyczne, przyspieszają wykonywanie pewnych prac i zapewne mogą być przydatne przy prowadzeniu kancelarii parafialnej. Jednak próby wykorzystywania modeli generatywnych do pisania homilii, komentarzy do Pisma Świętego czy postów ewangelizacyjnych w mediach społecznościowych uważam za bardzo problematyczne, żeby nie powiedzieć skandaliczne i nie mające nic wspólnego z działaniem Ducha Świętego w Kościele.

Kościół powinien włączyć się w opracowanie zasad, które uchronią naszą cywilizację przed problemami wynikającymi np. z autonomizacji AI? O takich niepokojących procesach donoszą m.in. ostatnie badania naukowców w Chinach.

- Tak, ponieważ AI będzie coraz bardziej obecna w życiu człowieka. Kościół powinien więc włączyć się w prace nad zasadami, które będą chronić człowieka. Do pełnej autonomizacji sztucznej inteligencji jest jeszcze daleka droga, ale coraz częściej będziemy mieli do czynienia z przenoszeniem procesów decyzyjnych z ludzi na AI.

Jak zatem z etycznego punktu widzenia traktować owe doniesienia o pierwszych efektach "autonomizacji" AI poprzez zdolność do tworzenia własnych kopii bez ingerencji człowieka. Może niepokoić w tym kontekście chińska inwazja technologią Deep Seek na rynek narzędzi AI?

- Tworzenie własnych kopii to nic nowego w informatyce. Zdolność auto-replikowalności miały już wirusy tworzone kilkadziesiąt lat temu. Jeśli chodzi o "chińską inwazję" to trzeba sobie zdawać sprawę, że obecnie mamy na świecie dwie potęgi AI: Stany Zjednoczone i Chiny, z tym że Chiny posiadają prawdopodobnie znacznie większe zasoby danych, które od wielu lat są zbierane do uczenia modeli. Polecam książkę, która bardzo dobrze to obrazuje: "Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny, USA i przyszłość świata" autorstwa Kai-Fu Lee.

Reklama

Deep Seek nie jest pierwszym otwartym i darmowym modelem i na pewno nie został wyprodukowany za 6 mln dol., bo sprzęt, na którym był trenowany, to wartość znacznie przekraczająca 100 mln dol. Nie jest też niczym rewolucyjnie nowym, co zmieni świat. Dostawców wielkich modeli generatywnych mamy na świecie kilku: OpenAI, Google, Meta, Alibaba, DeepSeek. Pierwsza trójka to dostawcy ze Stanów Zjednoczonych, dwóch ostatnich to chińskie firmy. W Europie mamy dostawców mniejszych modeli, np. francuski Mistral czy polski Bielik lub PLLuM, które w pewnych zastosowaniach mogą konkurować z wielkimi modelami, ale nie ma się co oszukiwać, że w szerokim spektrum zastosowań im dorównują. Moc obliczeniowa (bardzo wydajne karty graficzne) posiadana przez dostawców największych modeli jest o kilka rzędów wielkości większa niż jakiejkolwiek instytucji/firmy w Europie.

Duopol amerykańsko-chiński będzie dominował w najbliższych latach na rynku AI. Czy powinniśmy się tego obawiać? Jeśli popatrzymy na narzędzia informatyczne, których używamy i produkty, które kupujemy, to od dawna z taką dominacją mamy do czynienia, więc nihil novi sub sole.

Rozmawiał Łukasz Kasper

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja i nagrody

Niedziela legnicka 46/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Politechnika Wrocławska

inauguracja roku akademickiego

Archiwum Uczelni

Bp Siemieniewski omówił znaczenie słowa gaudeamus

Bp Siemieniewski omówił znaczenie słowa gaudeamus

Na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy odbyło się oficjalne Rozpoczęcie Roku Akademickiego 2021/2022.

Grupę ponad 160 studentów legnickiej filii politechniki zasiliło 55 żaków kierunków automatyka przemysłowa, mechanika i budowa maszyn oraz odnawialne źródła energii.
CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: Pasterz nie może być trzciną, która ugina się przy podmuchu wiatru

2025-02-05 18:25

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Abp Antonio Guido Filipazzi

Grzegorz Gałązka

5 lutego 2011 r., dokladnie 14 lat temu, Benedykt XVI udzielił sakry biskupiej pięciu kapłanom: Chińczykowi, Hiszpanowi, Wenezuelczykowi i dwom Włochom. Trzech z nich - ks. Savia Hona Tai-Fai, ks. prał. Marcella Bartolucciego i ks. prał. Celsa Morgę Iruzubietę - w grudniu ub.r. mianował sekretarzami różnych kongregacji Kurii Rzymskiej, a dwóch - ks. prał. Antonia Guida Filipazziego i ks. prał. Edgara Penę Parrę - w styczniu br., nuncjuszami apostolskim. Publikujemy homilię, którą wygłosił ówczesny papież.

«Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo» (Łk 10, 2). Te słowa z Ewangelii dzisiejszej Mszy św. w tej chwili dotyczą szczególnie bezpośrednio nas. Jest to czas misji: Pan posyła was, drodzy przyjaciele, na swoje żniwo. Powinniście współpracować w posłannictwie, o którym mówi prorok Izajasz w pierwszym czytaniu: «Pan (...) Posłał mnie, abym głosił dobrą nowinę ubogim, bym opatrywał rany serc złamanych» (Iz 61, 1). Na tym polega praca przy żniwie na polu Bożym, na polu historii ludzkiej — na niesieniu ludziom światła prawdy, na uwalnianiu ich od ubóstwa prawdy, które jest prawdziwym smutkiem i prawdziwym ubóstwem człowieka. Na niesieniu im radosnej wieści, która jest nie tylko słowem, ale wydarzeniem: sam Bóg, we własnej osobie, przyszedł do nas. Bierze nas za rękę, pociąga nas ku górze, do siebie, i dzięki temu zranione serce zostaje uleczone. Dziękujmy Panu za to, że posyła robotników na żniwo historii świata. Dziękujmy za to, że posyła was, za to, że powiedzieliście «tak» i że teraz ponownie wypowiecie swoje «tak», aby być robotnikami Pana dla ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Papież ma zapalenie oskrzeli, audiencje w Domu św. Marty

2025-02-06 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Dom św. Marty

zapalenie oskrzeli

VATICAN MEDIA

Już dzisiaj audiencje odbywały się w domu św. Marty.

Już dzisiaj audiencje odbywały się w domu św. Marty.

Papież ma zapalenie oskrzeli, w najbliższych dniach nie będzie wychodził z domu – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ojciec Święty już od kilku dni zmaga się z silnym przeziębieniem. Przyznał to wczoraj podczas audiencji ogólnej, kiedy poprosił jednego ze swych pracowników o przeczytanie katechezy. Również dzisiaj Franciszek nie odczytał przygotowanych wcześniej przemówień, a audiencje odbywały się nie w Pałacu Apostolskim, lecz w Domu Świętej Marty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję