Reklama

Niedziela Przemyska

W hołdzie majorowi Trybusowi

„To jest właśnie jedna z tych postaci, która trwa w historii, bo objawiła swoją wierność, wierność ojczyźnie, wierność zasadom i prawu Bożemu” – mówił w Zręcinie bp Jan Niemiec z Kamieńca Podolskiego, podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej mjr. Adamowi Trybusowi, „Cichociemnemu”, żołnierzowi AK o ps. „Gaj”.

Reklama

Uroczystości poświęcone mjr. Adamowi Trybusowi, jakie odbyły się w Zręcinie 10 listopada, były jednym z akcentów tegorocznych obchodów kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Adam Trybus, który urodził się w Zręcinie 3 sierpnia 1909 r., podczas II wojny światowej wsławił się w wielu akcjach przeciwko hitlerowcom. Wykonał ogromną pracę, reorganizując patrole dywersyjne i realizując rozkaz przełożonych zakładający wzmożenie akcji dywersyjnych w okolicach Opoczna, Piotrkowa, Rawy Mazowieckiej i Tomaszowa Mazowieckiego. Po wojnie był jednym z działaczy podziemia niepodległościowego. Wsławił się m.in. akcją odbicia z rąk UB i NKWD aresztowanych żołnierzy. Podczas dowodzonej przez niego akcji z 11 czerwca 1945 r., zorganizowanej przez Ruch Oporu Armii Krajowej, bez jednego wystrzału z więzienia UB w Pabianicach uwolniono dwustu aresztowanych AK-owców.

Uroczystość odsłonięcia tablicy w Zręcinie poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w intencji wszystkich, którzy w czasie wojny i po jej zakończeniu walczyli o niepodległość Polski. Eucharystii przewodniczył bp Jan Niemiec. Odsłonięcia tablicy dokonali ks. prał. Jerzy Moskal i prof. Leszek Trybus – syn majora. Organizatorzy uroczystości to parafia pw. św. Stanisława BM w Zręcinie, Gminny Ośrodek Kultury w Chorkówce, Szkoła Podstawowa w Zręcinie oraz Stowarzyszenie Forum Inicjatyw Społecznych z/s w Zręcinie.

Mjr Adam Trybus po Kampanii Wrześniowej przedostał się do Anglii. Tam wstąpił do Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W nocy z 1 na 2 października 1942 r. jako „Cichociemny” został przerzucony do kraju. Był ostatnim inspektorem AK w Łodzi. Po rozwiązaniu AK 19 stycznia 1945 r., brał czynny udział w konspiracji antykomunistycznej. Po wojnie wraz z rodziną opuścił Piotrków Trybunalski i przeniósł się do Wrocławia, gdzie pracował jako nauczyciel w I Gimnazjum, był także wykładowcą łaciny i greki w Wyższym Seminarium Duchownym. Aresztowany w 1950 r., kilka lat spędził w komunistycznych więzieniach. Powrócił do Piotrkowa Trybunalskiego, pracował m.in. w Liceum Ogólnokształcącym, gdzie oprócz wiedzy przekazywał młodzieży prawdę o najnowszej historii Polski. Niewygodny dla komunistycznych władz, w 1970 r. został zmuszony do przejścia na emeryturę. Był członkiem Koła Cichociemnych w Warszawie. 13 grudnia 1981 r. po wprowadzeniu stanu wojennego, mimo choroby został zatrzymany przez SB i zwolniony po przesłuchaniu. Zmarł 4 lipca 1982 r. Spoczywa w Piotrkowie Trybunalskim. Mjr Adam Trybus był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy, a pośmiertnie został uhonorowany Orderem Polonia Restituta.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowoczesny patriotyzm

Zapaleni zawodowcy i ambitni amatorzy, szczęśliwe rodziny z dziećmi, uśmiechnięci seniorzy i poważni mundurowi – po raz kolejny setki osób pobiegły 1 marca tropem wilczym, upamiętniając Żołnierzy Wyklętych w dniu ich narodowego święta.

Częstochowa

CZYTAJ DALEJ

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności (opis)

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję