Reklama

Polska

Ufortyfikował Polskę przez duszpasterstwo maryjne

Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 14

Krzysztof Świertok

W intencji o. dr. Jerzego Tomzińskiego, najstarszego paulina, który 24 listopada br. ukończył 95. rok życia, została odprawiona jubileuszowa Msza św. dziękczynna. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 4 grudnia Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, asystent częstochowskiego oddziału „Civitas Christiana”. – Ojcze Jerzy, dziękujemy za miłość, za przykład, za piękny wzór miłości do Matki Boga i do naszej Ojczyzny – powiedział na wstępie Eucharystii.

Mszę św. koncelebrowali: o. Izydor Matuszewski – generał Zakonu Paulinów, o. Piotr Polek – definitor generalny Zakonu, o. Jan Pach – dyrektor Jasnogórskiej Biblioteki Maryjnej, o. Józef Płatek – były generał Zakonu, o. Eustachy Rakoczy – jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, o. Melchior Królik – jasnogórski archiwista. Przybyli także przedstawiciele Tygodnika Katolickiego „Niedziela” – ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny, i zastępcy: red. Lidia Dudkiewicz i ks. red. Mariusz Frukacz. Ks. Skubiś mówił w kazaniu: – Jesteśmy oczarowani osobowością czcigodnego Jubilata, znamy go od wielu lat i podziwiamy mądrość, umiar, delikatność, roztropność i wiele innych pięknych cnót. Są to cnoty kapłana, zakonnika, ale także cnoty męża stanu. O. Jerzy nosi w swoim życiorysie wielkie znaki czasów trudnych dla Ojczyzny. W czasach komunizmu, wsparty przez wielkiego prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, prowadził klasztor jasnogórski jako człowiek Matki Bożej. Fortecą było duszpasterstwo maryjne. Fortecą było oparcie duszpasterstwa o tron Królowej Polski – kontynuował ks. Skubiś. Zwrócił uwagę, że o. Tomziński umiał czytać znaki czasu.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. o. Jerzy Tomziński wyznał: – Jak można podziękować Bogu nieskończenie dobremu, miłosiernemu, pełnemu dobroci za wszystkie łaski? Jak można podziękować Matce Bożej z aniołami, ze wszystkimi świętymi?... Zostaje tylko pragnienie, żeby w wieczności śpiewać: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu”. Wszystkim zgromadzonym Jubilat podziękował za obecność i modlitwę.

Po Mszy św. w Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie odbyło się okolicznościowe spotkanie. O. Tomziński przedstawił historię Apelu Jasnogórskiego, którego 60. rocznica powstania przypadała 8 grudnia 2013 r. Był on tym zakonnikiem, który ogłosił 60 lat temu, że wolą uwięzionego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego jest, aby Polacy codziennie o godzinie 21.00 modlili się do Matki Bożej w łączności z Jasną Górą. 8 grudnia 1953 r. o. Tomziński, jako przeor Jasnej Góry, w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził pierwszy, historyczny Apel Jasnogórski w grupie pięciu osób, w łączności z tysiącami wiernych zgromadzonych przed Szczytem Jasnogórskim.

– To o. Jerzy Tomziński przyprowadził nasze Stowarzyszenie na Jasną Górę, abyśmy trwali przy Maryi – mówiła Izabela Tyras, przewodnicząca Rady częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Natomiast o więziach o. Tomzińskiego z „Niedzielą” mówiła red. Lidia Dudkiewicz. – Zawsze korzystaliśmy z wielkiego bogactwa duchowego i intelektualnego o. Jerzego, który należał do zespołu redakcyjnego „Niedzieli” po jej wznowieniu w 1981 r. To jest skarbnica wiedzy o Jasnej Górze i Polsce, niezwykły świadek dziejów ostatnich dziesięcioleci – mówiła. – O. Jerzy to człowiek wielkiej wiary i pokory – dodał o. Jan Pach, paulin z Jasnej Góry. Przemawiali też przedstawiciele oddziałów terenowych Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” wraz z prezesem Zarządu Maciejem Szepietowskim. Na ręce Ojca Jubilata złożone zostały m.in. listy gratulacyjne od posłów PiS: Jadwigi Wiśniewskiej i Szymona Giżyńskiego oraz album okolicznościowy przygotowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Wśród gości urodzinowych były też przedstawicielki Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczestnicy spotkania obejrzeli występ uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Częstochowie. Oczywiście, był też urodzinowy tort.

Jubileusz przygotował częstochowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na czele z przewodniczącą Izabelą Tyras.

2013-12-10 13:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Czterech nowych magistrów teologii

2021-09-21 18:27

[ TEMATY ]

teologia

Instytut Filozoficzno‑Teologiczny

ks. Piotr Bartoszek

W Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. św. Edyty Stein w Zielonej Górze 21 września odbyły się obrony prac magisterskich i egzaminy ex universa theologia.

Do egzaminów przystąpiło pięcioro studentów.– Wszyscy zdali z wynikami dobrymi i bardzo dobrymi – cieszy się ks. Piotr Bartoszek, dyrektor IFT.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję