Reklama

Niedziela Lubelska

Rok jubileuszowy

Rok 2014 Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie obchodzi pod znakiem 300-lecia istnienia. Główne uroczystości zaplanowane są na październik, ale wydarzenia związane z jubileuszem będą się odbywały cały rok, począwszy od niedzieli 12 stycznia. Do udziału w Mszach św., nabożeństwach, koncertach i wystawach zaproszeni są wszyscy

Cały rok 2014 jest okazją do wyrażenia wdzięczności Bogu i ludziom za dar historii wypełnionej pięknymi kartami, służącymi rozwojowi naszego miasta oraz regionu – mówi ks. Marek Słomka, rektor Metropolitalnego Seminarium Duchownego. – Seminarium jako najstarsza lubelska placówka edukacyjno-wychowawcza już od trzech wieków kształci księży pracujących w diecezji, w Polsce oraz poza jej granicami. Ufam, że położone na historycznym Żmigrodzie seminarium, przez swoją bogatą tradycję i współczesne kształtowanie oblicza ziemi lubelskiej, stanie się miejscem głęboko wpisanym w ludzkie serca – podkreśla Ksiądz Rektor, zapraszając do udziału w jubileuszowych uroczystościach. Okazją do wspólnej modlitwy oraz do poznania seminarium będą m.in. coniedzielne Msze św. sprawowane o godz. 11.30 w kościele dotąd dostępnym tylko dla alumnów (pierwsza taka Msza św. zostanie odprawiona 19 stycznia). Inauguracja uroczystości jubileuszowych odbędzie się 12 stycznia podczas Nieszporów sprawowanych pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W niedzielny wieczór o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym odbędzie się też koncert kameralny „Wieniawski Kwartet”, w czasie którego zaprezentowane zostaną utwory Mozarta, Beethovena i Dvořáka.

Reklama

Przygotowania do jubileuszu trwają już od kilku lat. Podzielno je na trzy etapy: pamięć – tożsamość – ewangelizacja. Ich owocem są m.in. otwarte w październiku 2013 r. Muzeum Starodruków i Sztuki Sakralnej, publikacje zawierające historię, biogramy błogosławionych czy wspomnienia najstarszych kapłanów, a także modlitewnik alumna. W ramach jubileuszowych obchodów zaplanowano również wiele konkursów, których celem jest przybliżenie historii seminarium dzieciom i młodzieży archidiecezji lubelskiej, a także rozbudzenie w nich zainteresowania tematyką powołań kapłańskich. Wszystkie informacje odnośnie rocznicowych wydarzeń znajdują się na stronie internetowej: www.seminarium.kuria.lublin.pl.

Historia lubelskiego seminarium wpisana jest w historię przybycia do miasta zakonników ze Zgromadzenia Misjonarzy św. Wincentego ŕ Paulo. Zakon, założony we Francji, m.in. dla organizowania seminariów duchownych oraz wychowania księży i misjonarzy ludowych, pojawił się na mapie Lublina za sprawą Anny Zbąskiej, która uczyniła fundację z myślą o założeniu w Lublinie domu dla zgromadzenia. Pomysł zrealizował ówczesny wizytator zgromadzenia, późniejszy biskup poznański ks. Bartłomiej Tarło, który zakupił położoną na przedmieściach kamienicę wraz z budynkami gospodarczymi i ogrodem. 8 października 1714 r. biskup krakowski Kazimierz Łubieński erygował w niej seminarium, zobowiązując misjonarzy do wychowania trzech kleryków. W 1714 r. rozpoczęła się także budowa kościoła pw. Przemienienia Pańskiego, który do dzisiaj pełni funkcję kościoła seminaryjnego. Wraz z upływem czasu i coraz większym zainteresowaniem nauką w lubelskim seminarium duchownym podejmowano liczne remonty i przebudowy gmachu, aż do czasów współczesnych. Seminarium duchowne wpisało się w historię Lublina wykształceniem i uformowaniem rzeszy kapłanów bez reszty oddanych Bogu i ojczyźnie oraz otwartością na zmieniające się potrzeby Kościoła, m.in. w latach 1918-22 w seminarium działał Katolicki Uniwersytet Lubelski; od 1965 r. w seminarium kształcą się alumni obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karmelitański jubileusz

Niedziela podlaska 2/2019, str. IV

[ TEMATY ]

jubileusz

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Tadeusz Pikus

Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Tadeusz Pikus

W grudniu 2018 r. minęło 97 lat od utworzenia w Polsce Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Zgromadzenie zostało założone 31 grudnia 1921 r. w Sosnowcu przez sługi Boże – o. Anzelma Gądka i m. Teresę Kierocińską.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Boże, Ojcze miłosierny...

2021-09-19 18:42

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia i w ponad 70 miejscach na całym świecie trwają przygotowania do 20. rocznicy tego wydarzenia.

    W niedzielę 19 września – w Godzinie Miłosierdzia i w czasie Mszy świętej sprawowanej o godz. 15.20 w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach rozważany był pierwszy fragment Aktu zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu, który 17 sierpnia 2002 roku na łagiewnickim wzgórzu wypowiedział św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję