Reklama

Niedziela Świdnicka

Słowo pasterza

W postawie braterstwa w nowy rok 2014

Niedziela świdnicka 2/2014, str. 5

[ TEMATY ]

pokój

Bożena Sztajner/Niedziela

Żyjemy w Kościele intensywniej tajemnicą Wcielenia Syna Bożego. Ewangelia prowadzi nas do Betlejem, do miejsca narodzin Jezusa. Do narodzonego Dziecięcia przybywają pouczeni przez anioła pasterze. W Betlejem znajdują Maryję, Józefa i Niemowlę leżące w żłobie. Pasterze opowiadają o tym, co im zostało objawione o tym Dziecięciu, co im aniołowie z nieba obwieścili. Przekonują się, że jest to wszystko prawdziwe. Oddają pokłon Jezusowi i wracają do swoich zadań. Wracają, wielbiąc i wysławiając Boga za wszystko, co słyszeli i widzieli. Stają się pierwszymi wyznawcami i przyjaciółmi narodzonego Jezusa.

Ewangelista w opisie spotkania pasterzy z Dzieciątkiem zwraca szczególną uwagę na Maryję, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2,18). Ta postawa Maryi, słuchającej i rozważającej sprawy Boże i ludzkie, jest tak bardzo potrzebna nam, żyjącym dziś w rozkrzyczanym, rozdyskutowanym, napastliwym, niespokojnym świecie. Jest nam potrzebna maryjna postawa pokoju, wyciszenia, rozważania w sercu Słowa Bożego, nauki Jezusa, postawa zadumy nad wydarzeniami w dalekim i bliskim świecie. Jest to jedno z ważnych przesłań dzisiejszej uroczystości Maryi – Świętej Bożej Rodzicielki.

Reklama

Od wielu już lat modlimy się w pierwszy dzień nowego roku także o pokój na świecie, o pokój w ludzkich sercach, który przyniósł na ziemię Jezus. Od wielu lat Biskup Rzymu przygotowuje na ten dzień specjalne orędzie. W tym roku takie pierwsze swoje orędzie na 47. Światowy Dzień Pokoju przygotował Ojciec Święty Franciszek. Dał mu tytuł: „Braterstwo podstawą i droga pokoju”. Papież w orędziu zamieszcza m. in. takie słowa: „Braterstwo jest istotnym wymiarem człowieka, który jest istotą społeczną. Żywa świadomość tego aktu prowadzi nas do postrzegania i traktowania każdej osoby jako prawdziwej siostry i prawdziwego brata. Bez tego staje się niemożliwe budowanie społeczeństwa, a także stabilnego i trwałego pokoju. Musimy pamiętać, że braterstwa zaczynamy się uczyć zazwyczaj w obrębie rodziny, zwłaszcza dzięki odpowiedzialnemu i uzupełniającemu się spełnianiu ról właściwym wszystkim jej członkom, szczególnie ojca i matki. Rodzina jest źródłem wszelkiego braterstwa, dlatego jest również podstawą i główną drogą pokoju, ponieważ na mocy swego powołania powinna zainspirować świat swoją miłością”.

Niech te słowa Ojca Świętego zachęcą nas do budowania pokoju w naszych rodzinach, abyśmy potem z naszych rodzin ten pokój nieśli do miejsc pracy, do innych ludzi.

We wspólnocie Kościoła powinszowania te sprowadzają się do życzenia Bożego błogosławieństwa. Śpiewaliśmy dziś słowa: „Bóg miłosierny, niech nam błogosławi”. Pamiętajmy jednak, że osnową tego błogosławieństwa jest Chrystusowy pokój, jako owoc wielbienia i wysławiania Boga. Dlatego życzę wszystkim, aby nasze życie w roku 2014 upływało na wielbieniu Pana Boga przez modlitwę i pracę, co z pewnością przyczyni się do otrzymywania od Boga pokoju. Życzę wszystkim łaski zdrowia duchowego i fizycznego, gdyż zdrowie jest fundamentem naszej życiowej aktywności.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

2014-01-08 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Japonia: dziesięciodniowa modlitwa o pokój

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

cegoh/pixabay.com

W Japonii już po raz 36. rozpoczęła się dziesięciodniowa modlitwa o pokój. Została ona zainicjowana przez miejscowy episkopat na pamiątkę wizyty Jana Pawła II w tym kraju w 1981 r. Jest on jedynym papieżem, który odwiedził kraj Kwitnącej Wiśni. Papież-Polak podkreślał, że przybył do Japonii jako pielgrzym pokoju.

W wygłoszonym po japońsku przy pomniku pokoju w Hiroszimie apelu Jan Paweł II powiedział m.in., że „pamięć o przeszłości oznacza podjęcie odpowiedzialności za przyszłość. Wojna jest dziełem człowieka. Wojna to niszczenie ludzkiego życia. Wojna to śmierć”. Według japońskiego episkopatu wizyta Jana Pawła II przyniosła wielu ludziom w Japonii radość i nadzieję.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję