To bogata część świata jest dotknięta trądem, trądem: nikczemności, egoizmu, obojętności, trądem relatywizmu moralnego i bezbożności mówił Raoul Follereau, inicjator ustanowienia Światowego Dnia Trędowatych. Ten francuski poeta, podróżnik i dziennikarz, dziś Sługa Boży, całe swe życie poświęcił dla trędowatych. Upominał się o prawa najbiedniejszych z biednych i marzył, by mogli powrócić do normalnego życia rodzinnego i społecznego. Dziś stara się o to Fundacja Raoula Follereau, jego prezesem w Polsce jest dr Kazimierz Szałata. Fundacja walczy z trądem pod każdą jego postacią. W krajach misyjnych wspiera ośrodki dla trędowatych, buduje studnie, wspiera edukację, poprawia warunki życia ludzi biednych. W kraju przez różne akcje i dzieła uświadamia problem i pokazuje, jak można pomóc.
Nie musisz zostawać wolontariuszem i wyjeżdżać do najuboższych rejonów świata, by pomóc, no chyba, że takie jest twoje pragnienie. Jak można pomóc i włączyć się w dzieło na rzecz trędowatych, znajdziesz na stronie Fundacji: follereau.org.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jako że trąd występuje w najuboższych rejonach świata, gdzie często nie ma żadnych struktur medycznych, które docierałyby do wszystkich chorych, trudno określić liczbę trędowatych na świecie... Wiadomo natomiast, ilu trędowatych trafia rocznie na leczenie w ośrodkach medycznych. Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 2011 mówiły o 219 075 nowych przypadkach trądu, w tym ponad 20 tys. chorych to dzieci poniżej 15. roku życia.
Mimo postępu cywilizacyjnego rozwiniętych społeczeństw, głód, trąd i inne choroby zapomniane przez cywilizacje rozwinięte wciąż dziesiątkują najuboższych i najsłabszych, pomoc dla nich jest jednak możliwa. Możesz mieć w niej swój udział.
Czy wiesz, że:
Trąd to najstarsza choroba ludzkości, a pierwsze leczenie, które łagodziło skutki choroby zastosowano dopiero w 1952 r.
W 1982 r. po raz pierwszy zastosowano leczenie polichemioterapią, dzięki czemu trąd stał się chorobą wyleczalną.
Na świecie żyje kilkanaście milionów ludzi wyleczonych, ale wciąż w swoich środowiskach są oni traktowanych jak trędowaci.
Ponad dwa miliony osób po przebytym trądzie to osoby okaleczone chorobą, niepełnosprawne, niezdolne do samodzielnego funkcjonowania.
Największym ogniskiem tej choroby są Indie.
Jedna trzecia wszystkich trędowatych znajduje się pod opieką ośrodków noszących imię Raoula Follereau, w których pracują m.in. polscy misjonarze.