Trwające lato przepoławia czas wakacji i urlopów. Rolnicy rozpoczęli żniwa. Wkrótce rozpocznie się miesiąc sierpień, bardzo wyjątkowy czas w naszej tradycji religijnej i narodowej. Jest to dobry czas do pozytywnego spojrzenia na wszystko to, co nas otacza, ale również do stawiania pytań o naszą pobożność i pamięć o historii. Nie sposób nie dostrzec 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej czy też 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Dziękujemy za bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność i równocześnie stawiamy pytanie, czy my jesteśmy ludźmi naprawdę wolnymi?
Wydaje się, że nasza wolność nie jest zagrożona przez obce mocarstwa czy zdradliwe systemy. Ale gdy przyglądamy się naszemu społeczeństwu, to dostrzegamy pewne przestrzenie życia, które prowokują pytanie o naszą wolność. Jest wiele zachowań, które zniewalają człowieka wewnętrznie i paradoksalnie człowiek sam staje się niewolnikiem przelotnej przyjemności. W miesiącu sierpniu, staramy się podejmować wezwanie do walki o trzeźwość narodu, równocześnie poszerzając tę troskę o wszystko to, co zniewala człowieka. Gorącą modlitwą obejmujemy szczególnie dzieci i młodzież.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dlaczego właśnie w sierpniu stawiamy pytanie o naszą wolność, o wolność Polaków? Jest co najmniej kilka powodów. Wpierw jesteśmy zainspirowani wielkimi wydarzeniami z naszej historii, które są znakiem dążenia do życia w wolności. Sierpień jest też od wielu stuleci czasem, gdy rzesze pątników płyną jak rzeka ku Jasnej Górze Zwycięstwa, gdzie jak mówił kanonizowany w tym roku nasz rodak papież Jan Paweł II „zawsze byliśmy wolni”.
Pielgrzymujmy razem, jak kto potrafi i w jaki sposób może, i wspólnie się módlmy przez przyczynę Maryi. Niektórzy z nas wyruszą w pieszej pielgrzymce z Rzeszowa na Jasną Górę. Chorzy, cierpiący i mocno zapracowani, mają szansę pielgrzymować w grupie duchowych pielgrzymów bł. ks. Jana Balickiego. Potężna grupa Czytelników „Niedzieli” w sierpniu już po raz czwarty odbędzie pielgrzymkę po największych sanktuariach maryjnych Francji, Hiszpanii i Portugalii.
Mamy wiele tematów do omodlenia. Chcemy w sierpniowych modlitwach polecać wszystkich uzależnionych oraz ich najbliższych. Mając w pamięci tegoroczne bolesne wydarzenia z Rzeszowa i z Warszawy, modlimy się o głębokie zrozumienie dla nas czym jest prawdziwie pojęta wolność, a co z tego wynika o poszanowanie każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Przeżywając uroczystość Wniebowzięcia NMP chcemy sięgać myślą do V wieku, kiedy na terenie Palestyny i Syrii obchodzono ją jako Zaśnięcie NMP, i dostrzegając w Maryi znak nadziei mamy nadzieję na pokój w tym rejonie. Naszymi modlitwami będziemy obejmować wszystkie kraje pogrążone w konfliktach i bratobójczych walkach. Niech sierpień będzie czasem wypoczynku, ale przede wszystkim uwielbienia, dziękczynienia i pokornej prośby.