Reklama

Książki

50 zachęt do dobrego życia

Najważniejsze, co może człowiek uczynić na tym świecie, to troszczyć się o dobro innych, żyć radośnie i pozwolić ptakom śpiewać”. Tę myśl św. Jana Bosko cytuje ks. Józef Gaweł SCJ w książce pt. „Ludzie są dobrzy”. To bardzo trafna sentencja dla książki ukazującej sylwetki osób, których życiowym credo było czynienie dobra.

„Prawdziwa dobroć cechuje się gotowością służenia bliźnim, ciepłem, serdecznością, łagodnością, otwartością serca. Jest siłą, która potrafi zwyciężyć wszelkie zło, nieład i nienawiść, bo płynie z całkowicie świadomej miłości” - pisze ks. Gaweł. Zapewne w pierwszej chwili zastosowanie tych wskazań w praktyce wydaje się trudne, bo czy można wytrwać w dobru we współczesnym świecie, gdzie jest tak wiele hałaśliwego zła? Ale przecież każdy doznał na swojej drodze życiowej dobroci i życzliwości wielu ludzi - rodziców, kapłanów, nauczycieli, wychowawców czy przyjaciół. Czynienie dobra powinno być próbą spłacania zaciągniętego wobec nich długu wdzięczności. „Być może dobro, które będziemy czynić, będzie kroplą w morzu. Ale jest także prawdą, że morze byłoby inne bez tej kropli” - zauważa ks. Gaweł.

Bohaterowie książki „Ludzie są dobrzy” ukazują, że można czynić świat lepszym. To św. Jan XXIII - papież dobroci i św. Jan Paweł II - gigant ducha, nazywany czasem „świętym od radości życia”. To także bp Jan Chrapek, który pozostawił „ślad serca”, i budowniczy mostów - kard. Ignacy Jeż. W książce przedstawieni są nie tylko papieże, biskupi, kapłani, siostry zakonne, ale także Marianna Popiełuszko, dr Wanda Błeńska, dr Edmund Wojtyła, prof. Stefan Swieżawski, Anna Dymna, Wojciech Kilar i wielu innych.

Książka, która stanowi zbiór tekstów w większości publikowanych już na łamach różnych pism, także „Niedzieli”, jest wielką promocją dobra. Jest także odpowiedzią na pytanie zadane kiedyś przez Jana Pawła II polskim kapłanom: „Jest tylu dobrych ludzi w Polsce, dlaczego ich nie widać?”.

Ks. Józef Gaweł SCJ, „Ludzie są dobrzy. 50 świadectw i zachęt do dobrego życia” - Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos, pl. Katedralny 6, 33-100 Tarnów, tel. (14) 621-27-77, e-mail: biblos@biblos.pl; www.biblos.pl.

2014-11-25 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościelne prawo publiczne. Wybór źródeł

W 2012 r. Wydawnictwo KUL wydało „Kościelne prawo publiczne. Wybór źródeł”, opracowane przez pracowników i doktorantów Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL (Mirosława Sitarza, Michała Grochowinę, Mariolę Lewicką, Agnieszkę Romanko i Piotra Wierzbickiego). Publikacja zawiera akty doktrynalne i normatywne Kościoła katolickiego, akty normatywne prawa wewnętrznego różnych państw, konkordaty, konwencje międzynarodowe, które, zdaniem redaktorów, mają największe znaczenie w historii relacji między Kościołem a państwem.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję