Reklama

Problem Kościoła w Ameryce Łacińskiej

W Ameryce Łacińskiej mieszka 425 mln katolików. To nadal kontynent z największą liczbą katolików na świecie. Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnich dekadach spora liczba chrześcijan wiernych Rzymowi porzuca wiarę swojego domu i przechodzi do bardzo aktywnych grup chrześcijan ewangelikalnych. Według opublikowanego niedawno badania przeprowadzonego przez Pew Research, o ile jeszcze w latach 60. XX wieku 90 proc. populacji południowoamerykańskiej przyznawało się do katolicyzmu, to dzisiaj statystyki wskazują, że kontynent jest katolicki w 69 proc. W tym samym czasie 84 proc. badanych przyznaje, że w młodości wzrastało w wierze katolickiej. Różnica w odpowiedzi na te dwa pytania każe wnioskować, że kilkanaście procent porzuciło wiarę swojego dzieciństwa. W niektórych z badanych 18 krajów aż jedna trzecia protestantów przyznaje, że została wychowana w wierze katolickiej. Dlaczego ją opuścili? Najczęstsze odpowiedzi, jakie respondenci dawali na tak postawione pytanie, to: bo poszukiwali głębszych relacji z Bogiem; bo pragnęli innego rodzaju nabożeństw; bo chcieli większej pomocy od Kościoła. Czynnikiem o niebagatelnym znaczeniu był też większy zapał misyjny i aktywność grup protestanckich. Zmiana wyznania następowała najczęściej przed ukończeniem 25. roku życia.

Czy można się spodziewać, że ten niepokojący trend zostanie zastopowany dzięki pontyfikatowi pochodzącego z Ameryki Południowej Papieża? Wyniki badań nie są tu jednoznaczne, ale symptomatyczne jest, że tylko w Argentynie i Urugwaju większość ekskatolików z przychylnością patrzy na argentyńskiego Ojca Świętego. W innych krajach ta liczba jest znacznie mniejsza.

2014-11-25 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Biskup z Charkowa: nie zapominajcie o cierpiących na Ukrainie, tylko dzięki Wam mogą przetrwać zimę

2022-12-04 08:51

[ TEMATY ]

Ukraina

Archiwum ks. Leszka Kryży TChr

Grozi nam zimowanie bez wody, gazu i elektryczności. Bardzo proszę, nie zapominajcie o tej wojnie, o ludziach, żebyśmy dzięki waszej pomocy mogli przetrwać zimę na Ukrainie – powiedział Family News Service biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło. W II niedzielę Adwentu, 4 grudnia przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, w tym roku obchodzony po raz 23.

Hasłem tegorocznego dnia są słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”. Ofiary zebrane w tym dniu zostaną przeznaczone głównie na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Piotrków Tryb.: 45. Męski Publiczny Różaniec ulicami miasta

2022-12-04 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

W pierwszą sobotę adwentu  już po raz 45. odbył się Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim. We wspólnej modlitwie wzięło udział niemal 60 mężczyzn. Wydarzenie wpisało się w obchodzony w tych dniach Jubileusz 100-lecia parafii pw. św. Jacka i św. Doroty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję