Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2015, str. 8

BPJG/Marek Kępiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblia Jubileuszowa

Dar Towarzystwa Świętego Pawła dla Jasnej Góry

Z okazji stulecia istnienia Towarzystwa Świętego Pawła, którego misją jest głoszenie Słowa Bożego za pośrednictwem środków społecznego przekazu, wydawnictwo Edycja Świętego Pawła przygotowało specjalne wydanie Pisma Świętego – Biblię Jubileuszową. Jest ona inspirowana Biblią gnieźnieńską. Unikatowy egzemplarz z nr. 1 pauliści przekazali na Jasną Górę 1 stycznia br. podczas Apelu Jasnogórskiego. – Jest to specjalny, unikatowy egzemplarz w oprawie jubilerskiej i z dedykacją na okładce: „Matce Słowa”. drugiego takiego egzemplarza nie ma. Chcemy go złożyć, bo Matce Bożej zawdzięczamy bardzo wiele. Dziękujemy za opiekę nad naszym apostolstwem biblijnym i dalej o nią prosimy – mówił ks. Tomasz Lubaś, dyrektor Edycji Świętego Pawła. Modlitwie Apelu Jasnogórskiego przewodniczył o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Obecni byli księża pauliści wraz z ks. Bogusławem Zemanem, prowincjałem Towarzystwa Świętego Pawła, siostry zakonne i świeccy pracownicy Edycji Świętego Pawła.

Tego wieczoru abp Wacław Depo udzielał apelowego błogosławieństwa, wznosząc w dłoniach Biblię Jubileuszową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Warto zobaczyć w TVP 1

Reklama

Film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Tadeja pt. „Światem rządzi Bóg” – o słynnym paulinie o. Jerzym Tomzińskim, legendzie Zakonu Paulinów – zostanie pokazany w TVP 1 w poniedziałek 2 lutego br. o godz. 22.05. Ten film trzeba zobaczyć. To kawał historii Kościoła ostatnich dziesięcioleci i historii naszej Ojczyzny. Zapraszamy przed telewizory.

Redakcja

Pielgrzymka kibiców

Modlitwa i lekcja patriotyzmu

Około 5 tys. przedstawicieli klubów piłkarskich z całej Polski przybyło 10 stycznia br. na Jasną Górę, aby uczestniczyć w 7. Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców, odbywającej się pod hasłem: „Ziemie Odzyskane 1945-2015”. Nad jej organizacją czuwał ks. Jarosław Wąsowicz SDB z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży w Pile.

Szczególnym punktem pielgrzymki było przekazanie przez środowiska kombatanckie Testamentu Polski Walczącej. Koordynatorem akcji był Andrzej Duffek, kibic gdańskiej Lechii, który powiedział: – Porozumienie Niepodległościowych Związków Kombatanckich postanowiło przekazać środowiskom kibicowskim i wszystkim organizacjom w Polsce, które honorują hasło: „Bóg – Honor – Ojczyzna”, spuściznę, którą jest troska o polskie dziedzictwo patriotyczne.

Reklama

Mszy św. odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył ks. Mariusz Wencławek SDB, proboszcz parafii św. Jana Bosko w Szczecinie. W imieniu ojców i braci paulinów pielgrzymów witał o. Stanisław Rudziński. W czasie Eucharystii miał miejsce chrzest Kalinki, której rodzice są kibicami Śląska Wrocław. Tradycyjnie zostały także poświęcone kibicowskie transparenty oraz szaliki w barwach klubowych. Wśród kapłanów koncelebrujących był m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Homilię wygłosił ks. Jarosław Wąsowicz. W sali o. Kordeckiego pielgrzymi wysłuchali wykładu red. Tadeusza Płużańskiego o Żołnierzach Wyklętych. Na wałach jasnogórskich odbył się pokaz transparentów patriotycznych, któremu towarzyszyła tzw. okolicznościowa oprawa, poświęcona Ziemiom Odzyskanym, którą przygotowali kibice Śląska Wrocław. Pielgrzymi wysłuchali również koncertu zespołu „Forteca” o rotmistrzu Witoldzie Pileckim.

Konkurs na Wieczernikową Choinkę rozstrzygnięty

Wielki finał siódmej edycji Konkursu na Wieczernikową Choinkę odbył się na Jasnej Górze. Na udekorowane przez dzieci drzewka pielgrzymi odwiedzający sanktuarium oddali ponad 45 tys. ważnych głosów.

Pierwsze miejsce zajęła choinka z numerem 2, którą przyozdabiali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 24 z Częstochowy – ich choinkę doceniło 8111 pielgrzymów. Drugie miejsce zdobyły Katolickie Szkoły SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie – ich choinka oznaczona była numerem 30. Trzecie miejsce zajęła choinka nr 11 świetlicy integracyjnej „Pszczółki”, prowadzonej przez Polski Komitet Pomocy Społecznej w Częstochowie.

Wszystkim uczestnikom konkursu i pielgrzymom oddającym głosy na wieczernikowe choinki podziękował przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy ze zdjęciem udekorowanej przez siebie choinki, książeczki i obrazki z Matką Bożą. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc uhonorowani zostali sprzętem biurowym oraz albumami jasnogórskimi. W tym roku drzewka dla Jasnej Góry podarowały Lasy Państwowe.

Organizatorami dorocznego Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Klasztor Ojców Paulinów, Radio Jasna Góra i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie.

(it)

Krótko

4 stycznia na Jasną Górę przybyły po raz 18. Orkiestra i Chór Ochotniczych Straży Pożarnych z Mszany Dolnej i Piekiełka. Eucharystię dla pielgrzymów odprawił ks. Tadeusz Mrowiec, następnie w szopce odbył się tradycyjny koncert kolęd. Obecni byli m.in.: Józef Kowalczyk – burmistrz Mszany Dolnej, Franciszek Dziedzina – przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego, Zofia Jeż – przewodnicząca Rady Gminy Tymbark.

4 stycznia odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Kroczycka”. Utwory muzyczne przeplatane były gawędami Hanny Nowobilskiej zaprezentowanymi w gwarze podhalańskiej przez Piotra Hankusa, wieloletniego solistę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, obecnie kierownika artystycznego i choreografa „Ziemi Kroczyckiej”.

Zapowiedzi

22-24 stycznia – 19. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-01-13 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

profanacja

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę, kiedy dwa z trzech krzyży zostały ścięte „metalowymi narzędziami”.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję