Reklama

Ze świata

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 5

Adrees Latif/REUTERS/Forum

Pakistan • Watykan

Rodzina Asi Bibi u Ojca Świętego

Podczas audiencji generalnej 15 kwietnia br. papież Franciszek spotkał się z mężem oraz jednym z pięciorga dzieci Asi Bibi – pakistańskiej katoliczki skazanej na śmierć za rzekomą obrazę Mahometa. Przybyli oni do Rzymu, by zabiegać o międzynarodowe wsparcie dla niej. Papież zapewnił ich o swych modlitwach.

W rozmowie z Radiem Watykańskim Ashiq Masih zapewnił, że jego żona jest niewinna. Od 6 lat przebywa w więzieniu, w celi śmierci. Jej położenie jest coraz trudniejsze, dlatego apeluje do wszystkich o pomoc. – Papież jest zwierzchnikiem nas wszystkich, dlatego bardzo liczymy na jego modlitwę i wstawiennictwo – powiedział mąż Asi Bibi. Zwrócił uwagę, że Europa mogłaby zrobić dla jego żony bardzo dużo, gdyby się zaangażowała, tymczasem zaczyna brakować zainteresowania jej sprawą. – Sytuacja chrześcijan jest u nas trudna – wyjaśniał Masih i przypomniał, że kilka dni wcześniej podpalono chłopca, a przed kilkoma miesiącami spalono żywcem chrześcijańskie małżeństwo. – Jesteśmy zatem w Pakistanie prześladowani. Przyjechałem tu z córką, aby zaapelować do wspólnoty międzynarodowej, by postarała się o uwolnienie Asi Bibi – powiedział mąż chrześcijanki.

Reklama

Na audiencji ogólnej krewnym Asi Bibi towarzyszył jej adwokat. Podkreślił on, że dziś niezbędna jest presja wspólnoty międzynarodowej na rząd w Pakistanie. Sąd Najwyższy w ogóle nie chce rozpatrzyć jej odwołania od wyroku, gra na zwłokę. To oznacza, że chrześcijanka pozostanie w więzieniu przez kolejny rok, a może 4 lata. – Jeśli sąd odrzuci apelację, Asię będzie mógł uratować jedynie akt łaski ze strony prezydenta – podkreśla adwokat chrześcijanki.

(RV)

Włochy

Śmiertelnie chory diakon przyjął święcenia kapłańskie

W związku z groźbą rychłej śmierci nieuleczalnie chory mężczyzna otrzymał wcześniejsze święcenia kapłańskie. 38-letni Salvatore Mellone został wyświęcony przez miejscowego biskupa na księdza katolickiego 16 kwietnia w Barletcie na południu Włoch. Dwa dni wcześniej zadzwonił papież Franciszek, prosząc, aby nowy kapłan udzielił mu jako pierwszemu swego błogosławieństwa. Papieska prośba została spełniona.

„Być księdzem choć jeden dzień oznaczało dla niego wypełnienie Bożego projektu” – napisał w swoim przesłaniu arcybiskup Trani Giovanni Battista Pichierri. Podkreślił, że Salvatore Mellone kontynuował swoje studia w seminarium duchownym, nie bacząc na postępującą chorobę. Ze względu na ciężką chorobę nowotworową arcybiskup skrócił mu okres studiów z sześciu do czterech lat, aby mógł wcześniej otrzymać święcenia. Ks. Mellone wstąpił do seminarium w roku 2011, rok później zachorował na raka.

(KAI)

* * *

Reklama

Różne są w życiu „pory roku”: jeśli czujesz akurat, że zbliża się zima, chciałbym, abyś wiedział, że nie jest to pora ostatnia, bo ostatnią porą Twego życia będzie wiosna: wiosna zmartychwstania. Całość Twojego życia sięga nieskończenie dalej niż jego granice ziemskie: czeka Cię niebo.

Jan Paweł II

Krótko

Liczba katolików na świecie wzrosła w ciągu 8 lat o 12 proc. Więcej jest także księży, mniej natomiast seminarzystów i studentów teologii.

Kard. Francis George nie żyje. Emerytowany arcybiskup Chicago liczył 78 lat, zmarł po długiej walce z rakiem. Był wieloletnim bliskim współpracownikiem Papieża Polaka. W 2001 r. prowadził rekolekcje dla Jana Pawła II i Kurii Rzymskiej.

Kard. Roberto Tucci zmarł w wieku 94 lat. Był wieloletnim dyrektorem Radia Watykańskiego i organizatorem ponad 80 pielgrzymek zagranicznych św. Jana Pawła II, m.in. kilku pielgrzymek do Polski. Liczył prawie 94 lata.

Ambasador USA w Polsce Stephen Mull został wezwany do MSZ w związku z wypowiedzią dyrektora FBI Jamesa Comeya na temat roli Polaków w Holokauście. Przypisał on m.in. Polakom i Węgrom współudział w zbrodniach dokonywanych podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

Rosja zapowiedziała, że do 2020 r. chce przesyłać gaz do Europy z pominięciem Ukrainy. Rosjanie zamierzają wybudować gazociąg turecki o rocznej przepustowości 63 mld m3.

Z raportu centrum studiów żydowskich przy uniwersytecie w Tel Awiwie wynika, że w 2014 r. liczba antysemickich ataków na całym świecie była wyższa o 38 proc. niż w roku poprzednim. Najwięcej takich aktów zanotowano we Francji.

Zmarł Günter Grass, niemiecki laureat nagrody Nobla, urodzony w 1927 r. w Wolnym Mieście Gdańsku. Największą sławę przyniosła mu książka „Blaszany bębenek”.

W Pradze zmarł 16 kwietnia, w wieku 45 lat, Stanislav Gross – premier Czech na przełomie 2004 i 2005 r. Przed rokiem zaszokował Czechów, wyznając w jednym z wywiadów: „Przyjąłem Chrystusa i żyję w wewnętrznej wolności”.

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję