Reklama

Niedziela Lubelska

Kongres misyjny

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji oraz Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce organizują w czerwcu br. 4. Krajowy Kongres Misyjny „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału”

Niedziela lubelska 17/2015, str. 3

[ TEMATY ]

misje

kongres

Paweł Wysoki

Celem kongresu jest ożywienie misyjne wiernych

Celem kongresu jest
ożywienie misyjne
wiernych

Do udziału w licznych spotkaniach, jakie w dniach 12-13 czerwca odbędą się w Warszawie, zaproszeni są wszyscy: dzieci, młodzi i dorośli. Ci, którzy nie będą mogli pojechać do stolicy, w niedzielę 14 czerwca będą mogli przeżyć dzień misyjny w swoich parafiach.

Kongres dla każdego

Jak wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Lubelskiej, 12 czerwca zaplanowana jest sesja naukowa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Przebiegała będzie równolegle w 10 grupach tematycznych; problematyka misji rozpatrywana będzie na kilku płaszczyznach, np. katechezy czy życia konsekrowanego. W sobotę 13 czerwca odbędą się spotkania w trzech stacjach w Warszawie: dziecięcej (hala Torwar), młodzieżowej (bazylika pw. Najświętszego Serca Jezusa) i dorosłych (kościół Wszystkich Świętych).

Reklama

– W każdej z nich będzie czas na modlitwę, spotkania z misjonarzami i ich świadectwa, koncerty, przedstawienia, śpiewy, konferencje – wylicza ks. Rebeta. – Kongres jest tak pomyślany, by swoje miejsce w nim znalazły nie tylko osoby na co dzień zajmujące się tematyką misyjną. Celem kongresu jest przede wszystkim ożywienie misyjne wiernych, rozbudzenie świadomości misyjnej i odpowiedzialności za misje – podkreśla Ksiądz Dyrektor.

Niedziela misyjna w parafiach

Ostatni dzień kongresu będzie przebiegał we wszystkich parafiach Kościoła w Polsce. – Każdy proboszcz otrzymał już odpowiednie materiały, które są pomocne w przygotowaniu niedzieli misyjnej. Komisja Episkopatu Polski ds. Misji przygotowała także listy do rad duszpasterskich, zachęcające do podjęcia różnorakich działań na rzecz ożywienia świadomości misyjnej świeckich – mówi ks. Wojciech Rebeta. – Od pomysłowości poszczególnych wspólnot zależeć będzie przebieg tego wydarzenia – podkreśla kapłan. Podpowiada też, co można na ten dzień przygotować: okolicznościowe homilie i katechezy, spotkania z misjonarzami, nabożeństwa misyjne, koncerty, konkursy plastyczne dla najmłodszych, kiermasze i aukcje z których dochód przeznaczony będzie na potrzeby misjonarzy.

– Kongres jest z założenia skierowany do wszystkich wiernych. Potrzeba zatem zaangażowania możliwie jak najszerszej reprezentacji różnych grup, ruchów, wspólnot, a także osób niezrzeszonych. Jednak mamy świadomość, że na spotkania w Warszawie pojedzie określona liczba osób (chociaż nie ma żadnych limitów), dlatego bardzo ważne będą spotkania w parafiach, które obudzą poczucie odpowiedzialności za misje i rozpalą zaangażowanie misyjne wiernych – mówi ks. Rebeta.

Nasze zaangażowanie

Reklama

Zorganizowany dwa lata temu kongres misyjny dzieci archidiecezji lubelskiej pokazał, jak wielki potencjał tkwi w najmłodszych. Kilkuset małych misjonarzy z parafialnych i szkolnych kół misyjnych dało świadectwo niezwykłej troski o losy rówieśników z różnych stron świata. Wielu z nas rokrocznie spotyka kolędników misyjnych, przynoszących do naszych domów Dobrą Nowinę i oczekujących od nas solidarności z ubogimi mieszkańcami globu. Wielu ma też okazję do spotkań z misjonarzami i udzielenia im finansowej pomocy podczas odwiedzin w parafiach; czasem do włączenia się w misyjne akcje, np. zbiórki makulatury czy adopcji na odległość.

Konkretną pomoc w naszej diecezji niosą m.in. członkowie kół Żywego Różańca, którzy nie tylko codziennie modlą się w intencjach misyjnych, ale też zbierają składki na pomoc misjonarzom – kapłanom archidiecezji lubelskiej. Pieniądze przeznaczone są na stypendia mszalne lub na konkretne cele. Ubiegłoroczne składki trafiły do ks. Tomasza w Ekwadorze, który sfinansował z nich budowę ogrodzenia wokół kościoła i parafialnej posesji. Jeszcze inną formą pomocy jest wolontariat misyjny, np. w zeszłym roku w Kenii przebywała studentka farmacji z Lublina.

Informacje dla uczestników

Osoby zainteresowane udziałem w kongresie powinny do 15 maja br. zarejestrować swój udział oraz przesłać zgłoszenie. – Każda osoba winna zgłosić ten fakt z uwagi na potrzebę przygotowania odpowiedniej liczby materiałów kongresowych i posiłków. Są one gratisowe, podobnie jak i udział w spotkaniach jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty podróży – wyjaśnia ks. Wojciech Rebeta. W naszej diecezji organizacją wyjazdu na poszczególne dni i stacje kongresu zajmują się: konferencja naukowa na UKSW – ks. Wojciech Rebeta (misje.lublin@gmail.com), stacja dziecięca – Agata Skraińska (agatkamb@o2.pl), stacja młodzieżowa – Centrum Duszpasterstwa Młodzieży (biuro@duch.lublin.pl), stacja dorosłych – ks. Rebeta i ks. Ryszard Podpora (rpodpora46@gmail.com). Osoby jadące autokarem organizowanym przez ks. Podporę na stację dorosłych płacą za przejazd w obie strony tylko 5 zł!

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Samochód wjechał w barykadę przy Kapitolu

Jeden strażnik Kapitolu zginął, a jeden jest ranny po staranowaniu przez samochód w piątek barykady w pobliżu Kongresu. Sprawca ataku został postrzelony i zmarł; służby oceniają wstępnie, że nie był to akt terrorystyczny.

Amerykańska policja twierdzi, że nie ma już zagrożenia dla kompleksu amerykańskiego parlamentu, który ponownie jest otwarty. Szefowa straży Kapitolu Yogananda Pittman przekazała na konferencji prasowej, że atak "nie wygląda na związany z terroryzmem".

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję