Reklama

Niedziela Małopolska

Ślady św. Jadwigi

8 czerwca 1997 r. Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł na ołtarze św. Jadwigę. Przykład jej życia wciąż inspiruje osoby i instytucje, które obrały ją za swoją patronkę. Dziś zapraszamy naszych Czytelników do Szkoły Podstawowej im św. Jadwigi Królowej w Kaszowie-Wyźrale

Niedziela małopolska 23/2015, str. 1, 5

[ TEMATY ]

szkoła

Małgorzata Molik-Chyla

Uczniowie SP w Kaszowie-Wyżrale co roku pielgrzymują do grobu św. Jadwigi

Uczniowie SP w Kaszowie-Wyżrale co roku pielgrzymują do grobu św. Jadwigi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młoda, piękna, mądra, dobra – zapewne spodoba się dzieciom – te słowa usłyszała Stanisława Buczek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. św. Królowej Jadwigi w Kaszowie-Wyźrale od ks. prał. Jana Sali z Liszek, kiedy w 1997 r., po kanonizacji św. Jadwigi postanowiono, że szkoła właśnie tę nową świętą przyjmie za swoją patronkę. Szkoła, której historia sięga roku 1968, wcześniej była filią szkoły w Wołowicach, a potem szkoły w Liszkach. Ponieważ dzieci przybywało, trzeba było rozbudować placówkę, aby mogła dobrze służyć uczniom. W 1984 r. dotychczasowy Punkt Filialny zamieniono na samodzielną szkołę, w której w 1997 r. miały się zakończyć prace remontowe i rozpoczęto przygotowania do uroczystości poświęcenia nowego budynku i nadania szkole imienia św. Jadwigi.

Ważne zadanie

– Podyskutowaliśmy, zrobiliśmy ankietę, zebraliśmy opinie, z których wynikało, że mamy ważne zadanie do zrealizowania – opowiada Pani Dyrektor. – Zaczęliśmy interesować się św. Jadwigą. Uczniowie i nauczyciele poznawali biografię przyszłej Patronki. Czytaliśmy książki, szukaliśmy scenariuszy przedstawień – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do przyjęcia patronatu św. Jadwigi cała społeczność szkolna przygotowywała się długo i na różne sposoby, m.in. poprzez rajdy ku czci św. Jadwigi, konkursy wiedzy o świętej Królowej czy imprezy propagujące zdrowe formy wypoczynku. A 22 maja 1999 r. szkoła otrzymała imię św. Jadwigi Królowej. W tym dniu również odsłonięto tablicę, na której m.in. zapisano słowa św. Jana Pawła II: „Święta nasza Królowo Jadwigo, ucz nas dzisiaj tej mądrości i tej miłości, którą uczyniłaś drogą swojej świętości”.

Poznając Patronkę

– Św. Jadwiga towarzyszy uczniom w całym cyklu kształcenia – mówi Pani Dyrektor, zapytana o to, w jaki sposób uczniowie poznają osobę Patronki Szkoły. – Rok szkolny rozpoczyna się i kończy Mszą św. w kaplicy na Wyźrale ze sztandarem szkoły i odśpiewaniem hymnu szkoły. Tarcza, którą uczniowie mają na swoich mundurkach, nawiązuje do osoby Patronki. Uroczystość pasowania na pierwszoklasistę to zawsze doskonała okazja do przybliżenia tej postaci uczniom, którzy pieczętują swoje przyrzeczenie ucałowaniem sztandaru szkoły. Dzieci, które rozpoczynają u nas naukę, poszukują śladów św. Jadwigi, znajdujących się na terenie szkoły. Poznają legendy o Świętej i wykonują do nich ilustracje. Wychowawcy dbają, by wszyscy znali hymn szkoły oraz mieli wiedzę z życia Patronki. Corocznie organizowane są konkursy plastyczne o tematyce związanej ze św. Jadwigą, konkursy wiedzy czy literackie. Koło Teatralne przygotowuje przedstawienia oraz scenki z życia Jadwigi Andegaweńskiej dla uczniów oraz rodziców. W szkole powstał także zespół pieśni i tańca „Dzieci Jadwigi”. Bardzo wiele dzieje się we wspomnienie św. Jadwigi, 8 czerwca. To prawdziwe święto naszej szkoły – mówi z nieukrywaną dumą i radością Stanisława Buczek.

Reklama

W tym dniu cała społeczność szkoły uczestniczy w uroczystościach na Wawelu, a uczniowie zwiedzają katedrę. 8 czerwca na wawelskie wzgórze, oprócz szkoły z Kaszowa, przybywają również inne szkoły z całej Polski, noszące imię św. Jadwigi. Wszyscy uczestniczą we Mszy św. i nawiedzają miejsca związane z ich Patronką. Szkoły te, podobnie jak SP nr 2 z Kaszowa-Wyźrału, należą do Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej.

Rodzina jadwiżańska

– Rodzina Szkół im. św. Jadwigi Królowej zawiązała się w październiku 2006 r. – wyjaśnia Pani Dyrektor. – Nasza szkoła należy do Rodziny od samego początku. Szkoły wspaniale ze sobą współpracują, organizują wspólne konkursy dla uczniów ze szkół jadwiżańskich, przyznawane są również „Perełki św. Jadwigi”, a w konkursie na najpiękniejszy strój św. Jadwigi wybierana jest królowa roku. Szkoły mają możliwość zaprezentowania swojego dorobku, zapraszają inne szkoły do udziału w organizowanych konkursach i uroczystościach. W życie Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej bardzo angażuje się ks. prał. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry na Wawelu, który mocno wspiera Zarząd Rodziny w jej działaniach – mówi z uznaniem Stanisława Buczek i z dumą wspomina I Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół Św. Jadwigi Królowej w 2007 r., w którym uczestniczyło ok. 2 tys. uczniów z całej Polski.

Reklama

Uczniowie szkoły z Kaszowa-Wyźrału przynajmniej raz w roku pielgrzymują do grobu św. Jadwigi, najczęściej 8 czerwca lub w czasie nowenny przed uroczystością. – Ks. proboszczowi Sochackiemu zawdzięczamy również możliwość zwiedzenia katedry oraz muzeum katedralnego. Dzieci szczególnie lubią odwiedzać dzwony wawelskie – uzupełnia Stanisława Buczek.

Naśladują świętą

– Jak uczniowie odbierają św. Jadwigę? – pytam nauczycielkę. – Dzieci bardzo lubią swoją patronkę – mówi Pani Dyrektor. – Z zainteresowaniem słuchają opowieści o jej życiu, chętnie uczestniczą we wszystkich organizowanych wydarzeniach, z własnej inicjatywy poszukują ciekawych informacji o Świętej oraz o czasach, w których żyła. Św. Jadwiga jest dla nich wzorem patriotyzmu, pobożności, skromności. Wzorują się na przykładach jej dobroczynności, angażując się na rzecz potrzebujących – zbierają nakrętki na rehabilitację Karolinki, grosiki na „Górę grosza”, pomagają dzieciom w Afryce wybudować szkołę, od wielu lat wysyłają fundusze na wykształcenie dziecka z Madagaskaru, włączają się w projekt Szlachetna Paczka, pomagają zwierzakom w azylu przetrwać zimę, nie pozostają obojętne wobec nieszczęścia, jakie spotkało mieszkańców Nepalu. Przykłady można mnożyć – mówi z dumą o swoich uczniach Pani Dyrektor i dodaje: – Św. Jadwiga to dla nas władca, który bardzo dbał o sprawy Polaków. Od Jadwigi uczymy się patriotyzmu. Umiłowanie Ojczyzny, poznawanie historii, bohaterów to zadanie, które realizujemy właśnie dzięki św. Jadwidze. To właśnie ona jest główną bohaterką Gminnego Turnieju Wiedzy o Polsce „Kocham Polskę”, organizowanego już trzykrotnie przez naszą szkołę (we współpracy z krakowskim oddziałem IPN). Celem konkursu jest zaszczepienie w dzieciach zalążków miłości i szacunku do Ojczyzny i jej bohaterów oraz świadomości i poczucia dumy narodowej. Przybliżając historię, posadziliśmy także w 2010 r. Dąb Pamięci dla uhonorowania pamięci por. Władysława Czekaja, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. Program rozpowszechniłam wśród szkół jadwiżańskich oraz szkół w gminie Liszki – mówi Pani Dyrektor.

We wspomnienie Królowej

Nowenna ku czci św. Jadwigi dobiega końca. Szkoły noszące imię Królowej przygotowują się już do kolejnego zjazdu, który odbędzie się 8 czerwca. Jak informuje ks. prał. Zdzisław Sochacki, tego dnia o godz. 9 uczniowie przybędą na Wawel, by pokłonić się św. Jadwidze, a stamtąd pojadą do Centrum św. Jana Pawła II, któremu zawdzięczamy kanonizację Świętej Królowej. Tam o godz. 12 odprawiona zostanie Eucharystia. Warto dodać, że w sanktuarium na Białych Morzach również znajdziemy ślad Królowej Jadwigi – niewielką, ale piękną kaplicę poświęconą tej Świętej.

2015-06-03 10:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zimna wizja radosnej szkoły

Niedziela Ogólnopolska 38/2012, str. 32-33

[ TEMATY ]

wywiad

szkoła

DOMINIK RÓŻAŃSKI

Dr hab. Andrzej Waśko - literaturoznawca, pracownik Wydziału Polonistyki UJ oraz Instytutu Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" w Krakowie

Dr hab. Andrzej Waśko - literaturoznawca, pracownik Wydziału Polonistyki UJ oraz Instytutu Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: - Jedna z wielkich sieci księgarskich promowała w tym roku akcję sprzedaży podręczników szkolnych hasłem „cool school”. To miałoby znaczyć, że nasza szkoła jest - jakby to przetłumaczyła młodzież - taka właśnie „spoko”, „wyluzowana”?

CZYTAJ DALEJ

Zapraszamy na Skałkę - Oktawa św. Stanisława 8-15 maja 2024 r.

2024-05-05 22:06

[ TEMATY ]

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

W środę, 8 maja, Uroczystość patronalna św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej. W naszej bazylice jest to dzień odpustowy. Msze Święte o godz. 7.00; 8.00; 11.00; 16.00 i 19.00.

Od środy zapraszamy na uroczyste obchody Oktawy Uroczystości św. Stanisława. W kolejne dni Oktawy, Mszom Świętym o godz. 19.00 połączonej z procesją wokół Sadzawki św. Stanisława przewodniczyć będą: w środę – Księża Kanonicy, w czwartek – Ojcowie Karmelici z kościoła Na Piasku; w piątek – Ojcowie Reformaci; w sobotę – Ojcowie Bernardyni; w niedzielę – Nieszpory pod przewodnictwem Ojców Augustianów o godz. 16.30, w poniedziałek - Księża Misjonarze; we wtorek - Ojcowie Franciszkanie Conv. i w środę na zakończenie Oktawy - Ojcowie Dominikanie.

CZYTAJ DALEJ

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Pochód rozpoczął się przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika. Wzięło w nim udział wiele dzieci i młodzieży w pobliskich szkół, a także osoby związane z MSPDION na czele z Alicją Szatkowską, która od ponad 30 lat pełni funkcję prezesa MSPDION wspierając swoją działalnością osoby niepełnosprawne. Obecny był także europoseł Jarosław Duda, Ewelina Lisowska, piosenkarka i ambasadorka MSPDION, Paweł Parus, dotychczasowy pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Biały, wójt Gminy Krośnice, a cały pochód prowadził Wojciech Piskozub, burmistrz-elekt miasta i gminy Milicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję